Όλα ανοιχτά για την πρόκριση (highlights)

Λεβαδειακός και Νίκη Βόλου αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο πλαίσιο της πρώτης μεταξύ τους αναμέτρησης για τη φάση των “16” του Κυπέλλου Ελλάδας και έτσι όλα θα κριθούν στη ρεβάνς στον Βόλο.

Λεβαδειακός και Νίκη Βόλου άφησαν… ανοιχτούς λογαριασμού καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο πλαίσιο της πρώτης συνάντησής τους στη φάση των “16” του Κυπέλλου Ελλάδος στη Λιβαδειά.

Ο αγώνας:

Η Νίκη Βόλου μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, προσπάθησε να κρατήσει περισσότερο τη μπάλα χωρίς όμως να καταφέρει να δημιουργήσει σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ. Στο 16ο λεπτό όμως, ο Πολίτης πέτυχε ένα εξαιρετικό τέρμα. Από το ύψος της μεγάλης περιοχής με το αριστερό βρήκε δίχτυα και έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού. Αυτό ήταν και το πρώτο τέρμα του με τη φανέλα της ομάδας από τη Μαγνησία. Η απάντηση από τους γηπεδούχους ήρθε στο 40ο λεπτό. Ο Μπέλμοντ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Ρόμο έκανε την κεφαλιά και νίκησε τον Γρομητσάρη, φέρνοντας την απόλυτη ισορροπία στην αναμέτρηση.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα από το Λιβαδειά μπήκε αποφασισμένη να σκοράρει και να γυρίσει το παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι πίεσαν αρχικά με τον Πολέτο ο οποίος επιχείρησε το σουτ, με η μπάλα να περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γκαραβέλη ενώ στη συνέχεια ο Γαννιώτα δεν μπόρεσε να σκοράρει από κοντά. Στο 82ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στις μεγάλες ευκαιρίες του Λεβαδειακού καθώς μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα έφτασε στα πόδια του Μοράρ που σούταρε έξω από την περιοχή με τη μπάλα να περνά ξυστά από το αριστερό δοκάρι του Στογιάνοβιτς.

Γκολ: 40′ Ρόμο / 16′ Πολίτης

Λεβαδειακός: Στογιάνοβιτς, Βήχος, Χάμοντ, Τσάπρας, Μπελμόντ, Ρόμο, Γιαννιώτας, Σωτηράκος, Κουάδρα, Συμελίδης, Τσελεπίδης

Νίκη Βόλου: Γκαραβέλης, Κάσσος, Γρομητσάρης, Μπαχανάκ, Να’α, Λίταινας, Πέττας, Γαβριηλίδης, Ριμπέιρο, Πολίτης, Τζιώρας