Βήμα πρόκρισης για τον ΟΦΗ

Οι Κρητικοί επικράτησαν με 3-1 επί της Κηφισιάς στο «Θ. Βαρδινογιάννης» και πήραν σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ο ΟΦΗ υποδέχθηκε την Κηφισιά στο ”Γεντί Κουλέ” για το πρώτο μεταξύ τους αγώνα στην φάση των ”16” του Κυπέλλου Ελλάδος. Αμφότερες στην άκρη του πάγκου παρουσιάστηκαν με υπηρεσιακούς τεχνικούς, έπειτα από τις πρόσφατες αποδεσμεύσεις Ντραμπράουσκας και Αναστασίου.

Τα πρώτα 5 λεπτά της αναμέτρησης ήταν αναγνωριστικά, στο 7ο λεπτό του αγώνα ο Τοράλ σηκώθηκε υψηλότερα από όλους μέσα στην περιοχή και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ υπέρ του ΟΦΗ. Η Κηφισιά βρήκε άμεσα απάντηση στο γκολ των Κρητικών, στο 10′ ο Αντερέγκεν υποδέχθηκε άψογα την μπάλα μετά από σέντρα του Ματέους και με προβολή έκανε το 1-1. Στο 25′ ο ΟΦΗ αναπτύχθηκε εξαιρετικά από τα αριστερά, ο Αμπάντα γύρισε την μπάλα μέσα στην περιοχή, ο Τοράλ κοντρόλαρε και με εξαιρετικό τελείωμα έκανε το 2-1. Ο ρυθμός του αγώνα παρέμεινε υψηλός, στο 30′ ο Τοράλ έκανε μία… τρομερή ενέργεια από τα δεξιά, πέρασε τρεις παίκτες της Κηφισιάς, ωστόσο, το σουτ που εκτέλεσε από δύσκολη γωνία, το απέκρουσε ο Κρίστινσον σε κόρνερ. Στο 38′ ο διαιτητής της αναμέτρησης, Τσακαλίδης, έδειξε την άσπρη βούλα μετά από μαρκάρισμα στον Οζέγκοβιτς, η φάση εξετάστηκε από το VAR και μετέπειτα κάλεσε τον Τσακαλίδη να το δει, ο ρέφερι έπειτα από σχετική εξέταση και του ίδιου, πήρε πίσω την αρχική του απόφαση και έδωσε συνέχεια στον αγώνα. Το πρώτο μισό έπειτα την επιθετική ”ραψωδία” των δύο ομάδων ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 2-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Κηφισιά ανέβασε τις γραμμές τις και προσπάθησε από νωρίς να βρει το γκολ της ισοφάρισης, στο 49′ η σέντρα από τα δεξιά, βρήκε τον Οζέγκοβιτς μέσα στην περιοχή, ωστόσο, ο ίδιος δεν υποδέχθηκε την μπάλα όπως θα ήθελε και την έστειλε άουτ. Ο ΟΦΗ προσπάθησε να ”παγώσει” τον ρυθμό στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι με την σειρά τους παρότι δεν είχαν την κατοχή της μπάλας, είχαν πάρει μέτρα στο γήπεδο και κυρίως από τα πλάγια προσπαθούσαν να δημιουργήσουν αξιόλογες ευκαιρίες για γκολ. Ο ΟΦΗ στο 76′ και κόντρα στη ροή του αγώνα, με τον Λουίς Φελίπε πήρε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος, ο Χιλιανός βγήκε τετ α τετ με τον Κρίστινσον και ”κρέμασε” τον κίπερ της Κηφισιάς, κάνοντας παράλληλα το 3-1 για την ομάδα του. Στο 85′ αυτή τη φορά ο διαιτητής της αναμέτρησης, Τσακαλίδης, ήταν σίγουρος για το σφύριγμά του και έδωσε πέναλτι σε μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή. Ο Τετέι βρέθηκε απέναντι από τον Μπάουμαν, με τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ να αποκρούει την εκτέλεση του επιθετικού της Κηφισιάς. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βάλουν ένα δεύτερο γκολ, στο 90+2 ο Μπάουμαν απέκρουσε άλλο ένα σουτ του Τετέι. Στο 90+3 ο ΟΦΗ βγήκε στην αντεπίθεση και λίγο έλειψε να κάνει τέσσερα τέρματά του. Εν τέλει το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με το 3-1 να είναι το τελικό σκορ.

ΓΚΟΛ: 7′, 25′ Τοράλ, 76′ Φελίπε / 10′ Αντερένγκεν
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 27′ Νέιρα, 28′ Φελίπε, 85′ Βούρος / 45+2′ Αντερέγκεν, 52 Ιπαλίμπο
ΚΟΚΚΙΝΗ: – / –

ΟΦΗ (Πέδρο Καράβελα): Μπάουμαν, Μαρινάκης (62′ Λάρσον), Βούρος, Τοράλ (69′ Ντίκο), Νέιρα (62′ Ριέρα), Θοράρισον, Λαμπρόπουλος, Φελίπε, Μεγιάδο, Αμπάντα (80′ Γκλάζερ).

Κηφισιά(Νώντα Κουτρομάνος): Κρίστινσον, Μποτία (57′ Σπίνος), Παπασάββας (69′ Πρίτσας), Οζέγκοβιτς (76′ Σμπώκος), Ματέους (59′ Κωνσταντακόπουλος), Παρράς, Μασούρας, Ίλιεφ (69′ Τετέι), Καπάν, Αντερέγκεν, Ιπαλίμπο.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των πρώτων αγώνων της φάσης των “16” του Κυπέλλου Ελλάδας: