Ο Γιουμπιτάνα… άφησε ανοιχτούς λογαριασμούς

Ο Ατρόμητος πήρε την ισοπαλία (1-1) στο τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού κόντρα  στην Λάρισα, με τον Βέλγο επιθετικό να “λυτρώνει” τους Περιστεριώτες με εντυπωσιακό βολέ. Είχε προηγηθεί το μεγάλο λάθος του Μαρκετζιάνι από το οποίο προηγήθηκαν οι “βυσσινί” με τον Όγκμποε.

Η πρώτη αξιόλογη φάση του παιχνιδιού καταγράφηκε μόλις στο 4ο λεπτό με την ωραία απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παπαγεωργίου να περνάει λίγο άουτ. Μεγάλη ευκαιρία για τους Περιστεριώτες στο 15′ με τον Γιουμπιτάνα από δεξιά να σεντράρει στην καρδιά της άμυνας, τον Βαλένσια να βάζει την προβολή και τον Σουλούκο να αποκρούει ενστικτωδώς. Σε ένα ημίχρονο γεμάτο ένταση, η ΑΕΛ σκόραρε με τον Πεδρόσο, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Οι “βυσσινί” απείλησαν με κεφαλιά του Πλέγα στο 38′, η οποία πέρασε πάνω από τα δοκάρια και στο 45′ με συρτό σουτ του Καλουτσικίδη έπειτα από ωραία ανάπτυξη με τον Μαρκετζιάνι να διώχνει σε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης ο Ιταλός κίπερ των φιλοξενούμενων έπεσε και μπλόκαρε την μπάλα που πήρε τροχιά στην εστία από κόντρα. Οι Λαρισαίοι δημιούργησαν περισσότερες φάσεις αλλά δεν μπόρεσαν να “σπάσουν” το 0-0 στο πρώτο ημίχρονο.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου ο Ατρόμητος ανέβασε ρυθμούς και κυκλοφόρησε την μπάλα περισσότερο. Ο Γιουμπιτάνα με κούρσα από τον άξονα αλλά αρκετά άστοχο σουτ προσπάθησε να απειλήσει τους γηπεδούχους. Στο 65′ ο Πεδρόσο έπιασε ένα δυνατό σουτ από μέση απόσταση με κατάληξη ένα κόρνερ, από το οποίο προήλθε σημαντική ευκαιρία με την εξ’ επαφής κεφαλιά του Ηλιάδη να περνάει εκατοστά δίπλα από το δοκάρι. Στο 80′ η ΑΕΛ πήρε το προβάδισμα μετά από τραγικό λάθος του Μαρκετζιάνι σε γύρισμα της άμυνας. Ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων έχασε το κοντρόλ, ο Όγκμποε έκλεψε την μπάλα και την έσπρωξε στα δίχτυα (1-0). Οι Περιστεριώτες κατάφεραν να ισοφαρίσουν στην “εκπνοή” με το εντυπωσιακό σουτ του Γιουμπιτάνα στον αέρα. Όλα θα κριθούν στην Αθήνα, πλεόν, για την πρόκριση στους “8”.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των πρώτων αγώνων της φάσης των “16” του Κυπέλλου Ελλάδας: