Ντούμπλαρε τις επιτυχίες της η Καλαμάτα | Νίκη στην δική του πρεμιέρα ο Λεβαδειακός

Η “Μαύρη Θύελλα” επικράτησε εντός έδρας με το εμφατικό 3-0 του Γιούχτα και έκανε το 2Χ2 στον Νότιο Όμιλο της Super League 2, ενώ οι Βοιωτοί, που είχαν ρεπό την 1η αγωνιστική, υποδέχτηκαν την Κοζάνη στην Καισαριανή και με τη νίκη τους με 1-0 ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στον Βόρειο Όμιλο, στην προσπάθεια που κάνουν για άμεση επάνοδο στα μεγάλα σαλόνια του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Ντούμπλαρε τις επιτυχίες της στoν Νότιο Όμιλο της Super League 2 η Καλαμάτα, που επικράτησε εντός έδρας με το εμφατικό 3-0 του Γιούχτα. Έτσι, μετά το πέρας της 2ης αγωνιστικής η “Μαύρη Θύελλα” ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, όπου και συγκατοικεί με τα Χανιά. Το δικό του ντεμπούτο στον Βόρειο Όμιλο έκανε ο Λεβαδειακός – που είχε ρεπό την 1η αγωνιστική – και μάλιστα νικηφόρο, καθώς ως τυπικά γηπεδούχος στο Δημοτικό Γήπεδο Καισαριανής “Μιχάλης Κρητικόπουλος” λύγισε με 1-0 την Κοζάνη, που γνώρισε την δεύτερη ήττα της σε ισάριθμους αγώνες.

Καλαμάτα – Γιούχτας 3-1

Η Καλαμάτα μπήκε από τα πρώτα λεπτά με στόχο να βρει το γρήγορο γκολ και στο 11′ το “άγγιξε”. Ο Ακόστα πλάσαρε μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να σταματά στο δεξί δοκάρι του Πρινιωτάκη. Αυτή ήταν και η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι. Στο 14′ ο Τάτος σούταρε από απόσταση, αλλά ο Πρινιωτάκης έδιωξε σε κόρνερ, σε ένα σημείο του παιχνιδιού όπου οι γηπεδούχοι πίεζαν ασφυκτικά. Νέα καλή στιγμή για την “Μαύρη Θύελλα” στο 16′, με τον κίπερ των Κρητικών να λέει “όχι” στο σουτ του Ραπόσο. Η “Μαύρη Θύελλα” βρήκε το γκολ πριν τη λήξη του πρώτου μέρους. Ο Κάνιας εκτέλεσε φάουλ από αριστερά και μετά από κεφαλιά του Ματέους, ο Μπαρέλες με νέα κεφαλιά από κοντά έκανε το 1-0 στο 32′. Στο 37′ οι γηπεδούχοι παραλίγο να κάνουν δύο τα τέρματά τους. Ο Μπαράλες με γυριστή κεφαλιά έστρωσε την μπάλα στον Ακόστα, που μπήκε στην περιοχή και σούταρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πρινιωτάκη. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου 45λεπτου.

Με γκολ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο η Καλαμάτα, με τον Τάτο να βγάζει σε θέση βολής τον Πασά, ο οποίος ευστόχησε για το 2-0 στο 49′. Δέκα λεπτά αργότερα (59′) η “Μαύρη Θύελλα” έκανε το 3-0 με τον Ακόστα, επιβεβαιώνοντας την αγωνιστική ανωτερότητα της ομάδας του Περικλή Αμανατίδη. Το μόνο που κατάφεραν οι Κρητικοί ήταν να μειώσουν σε 3-1 στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Κωνσταντινόπουλος ανέτρεψε τον Γκίνη, με τον Ροβίθη να σκοράρει από την άσπρη βούλα του πέναλτι και να γράφει το τελικό 3-1 υπέρ της Καλαμάτας.

ΓΚΟΛ: 33′ Μπαράλες, 50′ Πασάς, 59′ Ακόστα / 88′ Ροβίθης πεν.

Καλαμάτα (Περικλής Αμανατίδης): Μέντες, Ραπόσο, Αρίμπας, Παπατόλιος, Κωνσταντινόπουλος, Άλβες (86′ Αρναρέλλης), Κάνιας (80′ Μπενίτες), Τάτος (72′ Κατάλντι), Ακόστα (72′ Γρίβας), Πασάς, Μπαράλες (72′ Ρόβας).

Γιούχτας (Νίκος Σουργιάς): Πρινιωτάκης, Γελαδάρης, Λιποράσε, Φαζός, Κόλα, Μάρτσι (60′ Γκίνης), Μπουτσάκης (66′ Βρεττός), Πολυχρόνης (66′ Κίσσας), Νοικοκυράκης, Μπρους (84′ Δασκαλάκης), Αλεξόπουλος (60′ Ροβίθης).

Λεβαδειακός – Κοζάνη 1-0

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, αλλά ο Λεβαδειακός ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 11′, με την μπάλα να φεύγει από τα χέρια του Καραγκιόζη και να καταλήγει στα δίχτυα έπειτα από το αδύναμο σουτ εκτός περιοχής του Μπελμόντε. Στο 26′ η Κοζάνη “άγγιξε” την ισοφάριση, αλλά ο Γκροφ έπεσε εντυπωσιακά στην δεξιά του γωνία και απέκρουσε την κεφαλιά του Καλλέργη έπειτα από σέντρα του Πάνου από τα δεξιά. Τίποτα δεν άλλαξε στα επόμενα λεπτά και οι Βοιωτοί πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ τους αποτέλεσμα.

Το δεύτερο μέρος ήταν “κακό” ποιοτικά, οι φιλοξενούμενοι δεν απείλησαν ουσιαστικά την εστία του Γκροφ και ο Λεβαδειακός κράτησε τη νίκη έως το τέλος, κάνοντας πρεμιέρα με το δεξί στη σεζόν 2023-24 και στον Βόρειο Όμιλο της Super League 2. Οι Βοιωτοί στο 86′ έμειναν με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Κουϊρουκίδης που πέρασε ως αλλαγή στο 73ο λεπτό της αναμέτρησης “κατάφερε” και αντίκρισε δύο κίτρινες κάρτες, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες στα τελευταία λεπτά του ματς.

ΓΚΟΛ: 11′ Μπελμόντε / –
ΚΟΚΚΙΝΗ: 86′ Κουϊρουκίδης / –

Λεβαδειακός (Νίκος Νιόπλιας): Γκροφ, Χάμοντ (73′ Συμελίδης), Τσάπρας, Μπελμοντέ (88′ Νικολιάς), Ρομό (59′ Γιαννιώτας), Μεχία, Πίρινεν, Σωτηράκος, Λιάγκας, Λούα Λούα (88′ Κουάντρα), Πολέτο (73′ Κουϊρουκίδης).

Κοζάνη (Άγγελος Διγκόζης): Καραγκιόζης, Πάνος, Σουλιώτης, Ίτσιος, Κοροβέσης (62′ Τάτσης), Αναστασόπουλος, Νάτσος, Καλλέργης (85′ Κανούλας), Σιατραβάνης, Γραμμένος, Ποζατζίδης (55′ Ελ Ιντρίσι).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πλήρες πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής στη Super League 2: