Πρώτο “τρίποντο” για την Athens Kallithea

Η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη πανηγύρισε την πρώτη της νίκη, επικρατώντας με 3-2 του Ολυμπιακού Β’ στο “Ελ Πάσο” για τη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 2.

Το πρώτο “τρίποντο” στη χρονιά πανηγύρισε η Athens Kallithea, η οποία μετά από μία συναρπαστική “μάχη”, επιβλήθηκε του Ολυμπιακού Β’ με 3-2, ο οποίος έχασε σημαντικές ευκαιρίες στο φινάλε του αγώνα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό εκατέρωθεν και η Athens Kallithea βρήκε σύντομα χώρους στο γήπεδο. Στο 17ο λεπτό μάλιστα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ του παιχνιδιού με γκολ που σημείωσε ο Ανδρέας Βασιλόγιαννης, όμως ο Ολυμπιακός Β’ αντέδρασε άμεσα. Στο 21ο λεπτό, οι “ερυθρόλευκοι” βρήκαν τον τρόπο να ισοφαρίσουν με τέρμα του Αλγκασίμ Μπα. Το σύνολο του Βοσνιάδη όμως στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους πήρε πάλι τα “ηνία” στο σκορ με γκολ που πέτυχε ο Παναγιώτης Κυνηγόπουλος.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Αριέλ Ιμπαγάσα μπήκε πολύ δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο και στο 49ο λεπτό, ισοφάρισε εκ νέου σε 2-2 με γκολ του Αλέξανδρου Τσέλιου. Οι γηπεδούχοι όμως δεν πτοήθηκαν και ανέβασαν “στροφές” ξανά όσον αφορά την επιθετική τους λειτουργία. Στο 63′ προηγήθηκαν πάλι με γκολ του Τιέρι Μουτίνιο μετά από όμορφη και ομαδική συνεργασία στο ύψος του πέναλτι. Στο 82′ ο Κυνηγόπουλος βρέθηκε σε θέση “βολής”, όμως ο Παπαδούδης είπε “όχι”. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα, ο Κωστής “έπιασε” ένα φοβερό “βολέ” έξω από την περιοχή, όμως ο Πάντος έδειξε τα αντανακλαστικά του και έδωσε επί της ουσίας το νικηφόρο αποτέλεσμα στην ομάδα του.

Athens Kallithea (Αλέκος Βοσνιάδης): Πάντος, Μεχίας, Μανθάτης, Ρομαί, Καινούργιος, Νταμιάν Σίλβα, Ματίγια, Βασιλόγιαννης, Μουτίνιο, Κυνηγόπουλος, Λουκίνας.

Ολυμπιακός Β’ (Αριέλ Ιμπαγάσα): Παπαδούδης, Αλγκασίμ Μπα, Ανδρούτσος, Μπαγκαλιάνης, Μπιανκόν, Τσέλιος, Αποστολόπουλος, Μαυρουδής, Μαρίνος, Κωστή, Πινακάς.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πλήρες πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής στη Super League 2: