“Τριάρα” της ΑΕΚ Β’ στην ΑΕΛ | Τρίποντο στην Πάτρα για τον Παναθηναϊκό Β’

Η αγωνιστική δράση για σήμερα (30/09) στο πρωτάθλημα της Super League 2 ολοκληρώθηκε με τρεις αναμετρήσεις, με την “Ένωση” να νικάει εντός έδρας με 3-0 τη Λάρισα, τους “πράσινους” να φεύγουν με το διπλό από το Παμπελοποννησιακό Στάδιο, επικρατώντας με 2-0 της Παναχαϊκής, και τον Καμπανιακό να επικρατεί εκτός έδρας με ανατροπή του ΠΑΟΚ Β’.

ΑΕΚ Β’ – ΑΕΛ 3-0

Το μοναδικό γκολ του πρώτου ημιχρόνου σημειώθηκε στο 25ο λεπτό από τον Ραντόνια, με την ΑΕΚ Β’ να πηγαίνει στην ανάπαυλα του ημιχρόνου μπροστά στο σκορ. Η “Ένωση” ήταν εντυπωσιακή στο ξεκίνημα του δεύτερου 45λεπτου. Αρχικά ο Απόστολος Χριστόπουλος έκανε το 2-0 στο 62′ και τέσσερα λεπτά αργότερα (66′) ο Πήλιος έγραψε το 3-0. Οι “κιτρινόμαυροι” τελείωσαν την αναμέτρηση με 10 παίκτες, αφού στο 82′ ο Τιέι είδε την κόκκινη κάρτα από τον ρέφερι Τζαμουτζαντώνη. Οι “κιτρινόμαυροι” του Νίκου Κούστα πανηγύρισαν το πρώτο τους τρίποντο στο πρωτάθλημα και μάλιστα κόντρα σε ένα από τα φαβορί για την άνοδο στην Super League.

ΓΚΟΛ: 25′ Ραντόνια, 62′ Α. Χριστόπουλος, 66′ Πήλιος / –
ΚΟΚΚΙΝΗ: 82′ Τιέι / –

ΑΕΚ Β’: Γκίνης, Ραντόνια (70′ Ρουκουνάκης), Χρυσόπουλος, Κοσίδης, Πήλιος, Σαμπανά, Λαμαρανά, Λεφράνκ (34′ λ.τρ. Γκολφίνος-70′ Τιέι), Απ. Χριστόπουλος, Ανδρικόπουλος (70′ Λάτσι), Σταμούλης.

ΑΕΛ: Σουλούκος, Θ. Παπαγεωργίου, Παπαδόπουλος, Ηλιάδης, Μαξιμένκο, Πλέγας (60′ Αντράντα), Κ. Παπαγεωργίου, Πατράλης, Όγκμποε, Πεντρόσο, Κοσσόνου.

Παναχαϊκή – Παναθηναϊκός Β’ 0-2

Ο Παναθηναϊκός Β’ μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και με όμορφο διαγώνιο σουτ του Βουτσά μέσα από την μικρή περιοχή προηγήθηκε με 1-0 στο 19′. Οι “πράσινοι” ήταν πολύ καλύτεροι στο πρώτο μέρος, είχαν ευκαιρίες να διευρύνουν το προβάδισμα τους, με την Παναχαϊκή να μην μπορεί να απειλήσει τα καρέ του Λίλο. To “τριφύλλι” με σκόρερ τον Καραμπά στο 90’+4′ έκαναν το 2-0 και έφυγαν με ένα σπουδαίο διπλό στην Πάτρα.

ΓΚΟΛ: – / 15′ Βουτσάς, 90’+4′ Καραμπάς

Παναχαϊκή: Κολοβούρης, Τόσκα (46′ Μούντλερ), Λιοφάγος (80′ Τραορέ), Γκανσιέρ, Μπάρετ, Νάστος, Κυρσανίδης (46′ Λότιν), Αποστολόπουλος, Χριστόπουλος (72′ Πατρινός), Ντε Ολιβέιρα (63′ Μασούρας), Ζέκοφ.

Παναθηναϊκός Β (Αντωνίου): Λίλο, Λαμψίας, Σιδεράς, Φικάι, Μαρτίνης (74′ Κυριόπουλος), Αθανασακόπουλος (70′ Λιούμης), Βουτσάς, Τσοκάι, Φουρτάδο, Κρυπαράκος (92′ Προδρομίτης), Μπιλάλ (70′ Καραμπάς).

ΠΑΟΚ Β’ – Καμπανιακός 2-3

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γκολ για τον Καμπανιακό μόλις στο 3ο λεπτό. Ο Νικολακούλης είπε “όχι” σε τετ α τετ με τον Τόκα, όμως ο Γαρύφαλλος στην επαναφορά έγραψε από κοντά το 1-0 υπέρ των φιλοξενούμενων. Στο 19′ ο ΠΑΟΚ Β’ έφερε το ματς στα ίσα με σκόρερ τον Τσοπούρογλου, ύστερα από πάσα του Δαρέλα. Η δεύτερη ομάδα του “Δικεφάλου του Βορρά” γύρισε τούμπα το ματς στο 45’+1′, με κεφαλιά του Γκορντεζιάνι έπειτα από σέντρα του Νινούα. Στο 63′ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ο Γαρύφαλλος έκανε το 2-2 και έφερε την ισορροπία στο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση με δύο γκολ σε 11 λεπτά, με τον Τότσκα στο 74′ να “γράφει” το 3-2. Ο ΠΑΟΚ Β’ έχασε σπουδαίες ευκαιρίες για να ισοφαρίσει αλλά δεν τα κατάφερε και έτσι ο Καμαπανιακός πήρε ένα σπουδαίο τρίποντο.

ΓΚΟΛ: 19′ Τσοπούρογλου, 45’+1′ Γκορντεζιάνι / 3′,63′ Γαρύφαλλος, 74′ Τότσκα

ΠΑΟΚ Β’: Νικολακούλης, Τασιούρας (83′ Παντεκίδης), Κιτσάκης, Παναγιώτου, Γιαξής, Νινούα (83′ Ρούμνιαντσεβ), Γρόσδης (67′ Κωττάς), Δαρέλας, Τσοπούρογλου, Πανίδης (67′ Σμυρλής), Γκορντεζιάνι.

Καμπανιακός: Κασαπίδης, Προσκυνητόπουλος (46′ Π. Καθάριος), Μπούσης, Παπαστεριανός, Σαραβανίδης, Καθάριος (70′ Μανιός), Φροσύνης, Τότσκα, Πόζογλου (89′ Βοσκόπουλος), Γιουκούδης, Γαρύφαλλος (84′ Ταΐρης).

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής στη Super League 2: