Δεν ανέδειξε νικητή το ντέρμπι στα Περιβόλια

Χανιά και Ιωνικός έμειναν στο 1-1 στην αυλαία της 12ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου της Super League 2, με τους Κρητικούς να χάνουν την ευκαιρία να ανέβουν ξανά στην κορυφή και τους Νικαιώτες να μένουν στην 6η θέση της βαθμολογίας.

Παρά τo… στραβοπάτημα της Athens Kallithea στην Πάτρα, τα Χανιά δεν είπαν το εκμεταλλεύτηκαν καθώς έμειναν στο ισόπαλο 1-1 με τον Ιωνικό στα Περιβόλια και έτσι δεν επέστρεψαν στην κορυφή του Β’ Ομίλου της Super League 2.

Σε ένα ματς με λίγες καλές στιγμές στα πρώτα λεπτά, τα Χανιά κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 20′ με αυτογκόλ του Ζάχαβι. Στο 24′ το σουτ του Λεμονή σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Χριστοδούλη και οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Ο Ιωνικός όμως έβγαλε αντίδραση και στο 30′ ο Γκίνη με δυνατό σουτ από το κέντρο της μεγάλης περιοχής ισοφάρισε σε 1-1, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε κάτι, η ισοπαλία παρέμεινε μέχρι το τέλος και έτσι οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από έναν βαθμό.

ΓΚΟΛ: 20′ Ζάχαβι αυτ. – 30′ Γκίνη

Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Κατσούρρι (70′ Νίκολιτς), Σιλά, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Τσορνομάζ (85′ Κόλα), Λεμονής, Ντίας (58′ Τσέλιος), Ελευθεριάδης (58′ Μανουσάκης), Μάνος (70′ Μιούλερ), Μάναλης.

Ιωνικός (Γιώργος Σίμος): Χριστοδούλης, Ιμεραλιλάι (46′ Γκαρντάφσκι), Τασουλής (77′ Γκοράνοφ), Κόνσολα (61′ Οικονομίδης), Ντάουντα (61′ Περέιρα), Γκονσάλβες, Ζάχαβι, Σαλαζάρ (87′ Δρίτσας), Γιακουμάκης, Σερπέζης, Γκίνη.