Τρίποντο-οξυγόνο για τον ΠΑΟΚ Β’

Επέστρεψαν στις νίκες και πήραν βαθμολογική ανάσα οι “ασπρόμαυροι”, που επικράτησαν στο Πολύκαστρο του Απόλλωνα Πόντου με 1-0 και παράλληλα… βύθισαν -κι άλλο- τους γηπεδούχους.

Σπουδαίο εκτός έδρας τρίποντο για τον ΠΑΟΚ Β’, που νίκησε με 1-0 τον Απόλλωνα Πόντου στο Πολύκαστρο και ανέβηκε στην 6η θέση του Α’ Ομίλου της Super League 2 με 16 βαθμούς, ενώ το σύνολο των Καλί-Καλαϊτζίδη παραμένει στον… πάτο της βαθμολογίας με 8 βαθμούς.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης ο Αλμπάνης δοκίμασε το πόδι του από μακριά, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ. Το παιχνίδι στο πρώτο τέταρτο ήταν νευρικό, χωρίς κάποια αξιοσημείωτη στιγμή. Ο ΠΑΟΚ Β’ προσπαθούσε να πιέσει ψηλά, βάζοντας δύσκολα στην πρώτη πάσα του Απόλλωνα, δίχως όμως να το εκμεταλλευτεί. Στο 35′ ήρθε η πρώτη πραγματικά καλή στιγμή στο παιχνίδι. Ο Αλφρέντο γύρισε την μπάλα στην καρδιά της περιοχής των “ασπρόμαυρων”, το πλασέ του Αλμπάνη όμως πέρασε λίγο άουτ. Ο αγώνας δεν είχε καλό ρυθμό, με το 0-0 να αποτυπώνει πλήρως την εικόνα του πρώτου μέρους.

Ο ΠΑΟΚ Β’ ήταν πιο δραστήριος στα πρώτα λεπτά της επανάληψης και στο 57′ έχασε απίθανη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ! Σπυράκος και Γκούμας έφυγαν στην κόντρα, ο τελευταίος βρέθηκε απέναντι στον Κίναλη, αλλά πλάσαρε λίγο έξω. Στο 67′ το δυνατό σουτ του Αλφρέντο μέσα και δεξιά από την περιοχή κατέληξε στην αγκαλιά του Μοναστηρλή. Οι “ασπρόμαυροι” βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 72′. Από στημένη φάση και πρώτο σουτ του Σνάουτσνερ η μπάλα κατέληξε στον Δαρέλα, που με δυνατό τελείωμα από τη μικρή περιοχή έκανε το 1-0 για την ομάδα του. Στο 77′ ο “Δικέφαλος του Βορρά” έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει δύο τα τέρματά της, με τον Γκιτέρσο να βγαίνει σε θέση τετ α τετ, να σουτάρει δυνατά και τον Κίναλη να βγάζει δύσκολα σε κόρνερ! Ο Απόλλωνας πήρε μέτρα στο γήπεδο στα τελευταία λεπτά, αλλά ο ΠΑΟΚ Β’ κράτησε το προβάδισμα του και πανηγύρισε ένα σπουδαίο εκτός έδρας τρίποντο.

ΓΚΟΛ: – / 72′ Δαρέλας

Απόλλων Πόντου: Κίναλης, Καλογέρης, Ντιαλόσι, Αλμπάνης, Αμαραντίδης, Σαχόλι (89′ Ντε Τόμας), Μουμίν, Αμπούντου, Αγκουάδο, Μπλάνκο, Καρδάρης.

ΠΑΟΚ Β’: Μοναστηρλής, Σελιμάι (80′ Μανωλιούδης), Παντεκίδης, Παναγιώτου, Φίλων, Γιαξής, Νινούα (44′ λ.τρ. Σνάουτσερ), Δαρέλας, Γκούμας (80′ Γρόσδης), Σπυράκος (74′ Γκιτέρσος), Πανίδης (46′ Βρακάς).