Άλωσε την Ηλιούπολη ο Ολυμπιακός Β’ | Πάτησε κορυφή η ΑΕΛ

Σπουδαίο διπλό για τους “ερυθρόλευκους”, που νίκησαν εκτός έδρας έδρας με 1-0 το σύνολο του Σούλη Παπαδόπουλου, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου της Super League 2, ενώ την ίδια ώρα η Καλαμάτα “κόλλησε” στο 0-0 με τον Παναθηναϊκό Β’. Για τον Α’ Όμιλο, η Λάρισα επικράτησε στην Χαλάστρα με 2-0 του Καμπανιακού και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, έστω και προσωρινά.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για τον Ολυμπιακό Β’, που επικράτησε με 1-0 της Ηλιούπολης και ανέβηκε στην 8η θέση του Β’ Ομίλου της Super League 2 με 11 βαθμούς. Αυτή μάλιστα ήταν η πρώτη ήττα της Ηλιούπολης μετά από 4 παιχνίδια, που έχασε την ευκαιρία να πιάσει την Athens Kallithea στην κορυφή. Στο άλλο ματς του Νοτίου Ομίλου, η Καλαμάτα “κόλλησε” στο 0-0 με τον Παναθηναϊκό Β’ στο γήπεδο της Παραλίας. Για τον Α’ Όμιλο, η ΑΕΛ νίκησε με 2-0 τον Καμπανιακό στην Χαλάστρα και πάτησε κορυφή, έχοντας έναν βαθμό περισσότερο από τον δεύτερο Λεβαδειακό, που έχει όμως ένα παιχνίδι λιγότερο.

Ηλιούπολη – Ολυμπιακός Β’ 0-1

Ιδανικό ξεκίνημα στο ματς για τον Ολυμπιακό Β’, που άνοιξε το σκορ στο 10′. Ο Βρουσάι εκτέλεσε φάουλ και με προβολή ο Μπαγκαλιάνης έκανε το 1-0. Στο 12′ οι “ερυθρόλευκοι” απείλησαν ξανά με μακρινό σουτ του Κεϊτά, αλλά ο Περιστερίδης ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε. H πρώτη καλή στιγμή για την Ηλιούπολη ήρθε στο 39′, με τον Τοπάλ να απειλεί με μακρινό σουτ και τον Παπαδούδη να αποκρούει σε κόρνερ. Τίποτα δεν άλλαξε στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, με τους Πειραιώτες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 1-0.

Στο 68′ ο Ολυμπιακός Β’ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματά του, με τον Ανδρούτσο να κάνει την κάθετη και τον Αργυρίου να αστοχεί σε τετ α τετ. Η Ηλιούπολη απάντησε στο 71′, με την κεφαλιά του Φαουστίνο να περνά λίγο εκτός. Στο 80′ το πλασέ του Παντελίδη μέσα από την περιοχή κατέληξε στην αγκαλιά του Παπαδούδη. Τίποτα δεν άλλαξε στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού και οι Πειραιώτες πανηγύρισαν ένα σπουδαίο εκτός έδρας τρίποντο.

ΓΚΟΛ: – / 10′ Μπαγκαλιάνης

Ηλιούπολη: Περιστερίδης, Χάγκαν, Ράμος (64′ Τσαφταρίδης), Ασίγκμπα, Μπουσάι, Γκοτσούλιας, Παντελίδης, Τοπάλ, Φουρλάνος, Μάντιτς, Ντέτλερ.

Ολυμπιακός Β’: Παπαδούδης, Μπα (74′ Παπακανέλλος), Ανδρούτσος, Βρουσάι, Βλαχομήτρος (87′ Κωστούλας), Μπαγκαλιάνης, Αποστολόπουλος, Κουτσίδης, Κεϊτά (82′ Κεραμίδας), Μουζακίτης, Αργυρίου (82′ Κατσουλίδης).

Καλαμάτα – Παναθηναϊκός Β’ 0-0

H πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε στο 18′ και ήταν για την Καλαμάτα. Ο Κατάλντι έδωσε στον Ακόστα, που σούταρε μέσα από την περιοχή αλλά ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων απέκρουσε. Στο 20′ η “Μαύρη Θύελλα” κέρδισε πέναλτι, σε μαρκάρισμα του Τουρκοχωρίτη πάνω στον Ακόστα. Ο Μαργκόνο όμως έπεσε στην αριστερή του γωνία και “νίκησε” τον Μπαράλες, ενώ στην επαναφορά ο Αρναρέλλης εξ επαφής πλάσαρε ψηλά άουτ! Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 23′ έπειτα από σέντρα του Βαλεριάνου από τα αριστερά ο Αρναρέλλης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Παναθηναϊκού Β’. Στο 32′ ο Αρίμπας έβγαλε σέντρα, ο Μπαράλες έπιασε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ, με τους “μελανόλευκους” να χάνουν άλλη μια ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ. Η Καλαμάτα έχασε σπουδαία διπλή ευκαιρία στο 41′. Αρχικά, ο Κατάλντι έβγαλε σέντρα από δεξιά, ο Παπατόλιος πήρε την κεφαλιά αλλά έδιωξε σε κόρνερ ο Μαργκόνο και από το κόρνερ ο Παπατόλιος πήρε και πάλι την κεφαλιά, αλλά ο Μαργκόνο απέκρουσε εκ νέου και στην εξέλιξη της φάσης ο Μπαράλες σούταρε πάνω σε σώμα αμυντικού. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην ανάπαυλα με την “λευκή” ισοπαλία.

Η Καλαμάτα είχε την κατοχή της μπάλας στο δεύτερο ημίχρονο και ο Παναθηναϊκός Β’ περίμενε στο μισό γήπεδο. Στο 70′ η Καλαμάτα απείλησε, με τον Ρόβα να στρώνει την μπάλα στον Μπαράλες, ο οποίος μόνος μέσα από την περιοχή σούταρε ψηλά άουτ. Ένα λεπτό αργότερα (71′) η “Μαύρη Θύελλα” άγγιξε το γκολ. Ο Ακόστα από αριστερά έκανε τη σέντρα και ο Ρόβας ανενόχλητος μέσα από την περιοχή έκανε αδύναμη κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στην αγκαλιά του Μαργκόνο. Η “Μαύρη Θύελλα” έμεινε με 10 παίκτες στο 90′, καθώς ο Δημόπουλος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Τίποτα δεν άλλαξε στα τελευταία λεπτά, με την Καλαμάτα να μένει στο 0-0 με τον Παναθηναϊκό Β’.

ΓΚΟΛ: – / –
ΚΟΚΚΙΝΗ: 90′ Δημόπουλος / –

Καλαμάτα: Γιαννίκογλου, Ραπόζο, Κωστούλας (46′ λ.τρ. Δημόπουλος), Αρίμπας, Βαλεριάνος, Κατάλντι, Παπατόλιος (55′ Ματέους), Τάτος, Ακόστα, Αρναρέλλης (55′ Ρόβας), Μπαράλες (78′ Πασάς).

Παναθηναϊκός Β’: Μαργκόνο, Σιδεράς, Φικάι, Μαρτίνης, Κυριόπουλος (71′ λ.τρ. Αθανασακόπουλος), Φουρτάδο, Κρυπαράκος, Σαρδέλης (74′ Νταμπίζας), Τουρκοχωρίτης, Καραμπάς, Λιούμης (74′ Προδρομίτης).

Καμπανιακός – ΑΕΛ 0-2

Η ΑΕΛ, που ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, επικράτησε με 2-0 εκτός έδρας του Καμπανιακού, στο γήπεδο της Χαλάστρας, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του Α’ Ομίλου της Super League 2. Το παιχνίδι κρίθηκε από τα γκολ του Κώστα Παπαγεωργίου με σουτ στο 65ο λεπτό και κεφαλιά του Πεντρόσο στο 79ο λεπτό.

ΓΚΟΛ: – / 65′ Κ. Παπαγεωργίου, 79′ Πεντρόσο

Καμπανιακός: Κασαπίδης, Προσκυνητόπουλος, Μπούσης, Λαγωνίδης, Ταΐρης (46′ Έππας), Σαρβανίδης, Ν. Καθάριος, Ζαννάκης, Γαρύφαλος, Μάνιος, Γιουκούδης.

ΑΕΛ: Σουλούκος, Θ. Παπαγεωργίου (57′ Καλουτσικίδης), Μαϊδανός, Ηλιάδης, Στάμου, Πλέγας, Κοσσονού (80′ Παπαδόπουλος), Κ. Παπαγεωργίου, Αντράντα (68′ Θωμαΐδης), Μαυριάς (57′ Ογκμπόε), Πεντρόσο (80′ Νίνο).