Η Λίβερπουλ έδωσε… παράταση στην αγωνία για τον τίτλο!

Ισόπαλο 2:2 έληξε το μεγάλο ντέρμπι της 30ης αγωνιστικής της Premier League, ανάμεσα στην ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ και τους “κανονιέρηδες”, σε ένα ματς που τα είχε όλα. Έτσι, η Άρσεναλ έχασε την ευκαιρία να απομακρυνθεί κι άλλο από τη δεύτερη Μάντσεστερ Σίτι.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ράμσντεϊλ, η Άρσεναλ έμεινε… όρθια και έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από το Άνφιλντ. Οι “κανονιέρηδες” είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού στο πρώτο μέρος, όμως στη συνέχεια η εικόνα άλλαξε με τη Λίβερπουλ να χάνει την ευκαιρία να φέρει στα ίσα το παιχνίδι με το πέναλτι του Σαλάχ και στη συνέχεια να ανεβάζει στροφές και να φέρνει την απόλυτη ισορροπία στο 87′ με τον Φιρμίνο.

Ο αγώνας:

Φορτσάτη μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η Άρσεναλ, η οποία απείλησε πριν καν ολοκληρωθεί το πρώτο λεπτό του αγώνα. Ο Μαρτινέλι πέρασε τον Άρνολντ, έκανε το γύρισμα, ο Τσάκα έκανε το σουτ με τη μπάλα να κοντράρει στον Κονατέ και να περνά κόρνερ. Η υπεροχή των “κανονιέρηδων” στα πρώτα λεπτά, σφραγίστηκε με το γκολ του Μαρτινέλι στο 8ο λεπτό που σούταρε στη δεξιά γωνία και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Άλισον. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν με τον Ζιντσένκο να επιχειρεί το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή όμως ο Βραζιλιάνος κίπερ των “κόκκινων” απέκρουσε εντυπωσιακά. Η πρώτη καλή στιγμή από μεριάς Λίβερπουλ ήρθε στο 20ο λεπτό, με τον Ρόμπερτσον να μπαίνει στη μεγάλη περιοχή, να κάνει το σουτ και τη μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ. Οι Λονδρέζοι στη συνέχεια, διπλασίασαν τα τέρματά τους. Ο Μαρτινέλι έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Ζεσούς νίκησε τον Ρόμπερσον και με σκαστή κεφαλιά έκανε το 2:0. Οι “κόκκινοι” προσπάθησαν να ισορροπήσουν το παιχνίδι και απείλησαν με τον Χέντερσον να κάνει την κάθετη πάσα στον Σαλάχ με τον Ράμσντειλ να τον εμποδίζει από το να σουτάρει. Η πίεση της Λίβερπουλ όμως απέδωσε καρπούς. Ο Τζόουνς τροφοδότησε τον Ρόμπερτσον, εκείνος γύρισε στον Χέντερσον που προώθησε τη μπάλα στον Σαλάχ, που με πλασέ μείωσε σε 2:1.

Με το μαχαίρι στα δόντια μπήκε η Λίβερπουλ στο δεύτερο μέρος, πίεσε και έψαξε την ισοφάριση. Ο Σαλάχ τροφοδοτήθηκε από τον Χάκπο, όμως το τελείωμά του ήταν κακό. Οι “κόκκινοι” στη συνέχεια σπατάλησαν τεράστια ευκαιρία για το 2:2. Ο Όντεγκααρντ ανέτρεψε τον Ζότα μέσα στην περιοχή, με τον ρέφερι να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Σαλάχ, ανέλαβε την εκτέλεσή του, με τη μπάλα να περνά άουτ. Αυτό είναι και το δεύτερο σερί χαμένο πέναλτι για τον Αιγύπτιο. Οι “κόκκινοι” συνέχισαν ορεξάτοι και συνέχισαν να πιέζουν, με τον Ράμσντεϊλ να προχωρά σε μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Σαλάχ. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, συνέχισε να έχει τον έλεγχο και να ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης. Ο Άγγλος κίπερ κράτησε για ακόμη μια φορά “όρθια” την Άρσεναλ, αποκρούοντας το τετ-α-τετ του Νούνιες. Η Λίβερπουλ βρήκε την ισοφάριση που τόσο πολύ έψαξε στο 87ο λεπτό, με τον Φιρμίνο που με όμορφη κεφαλιά έκανε το 2:2. Οι “κόκκινοι” στα τελευταία λεπτά προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το μομέντουμ και να κλέψουν το παιχνίδι, με τον μεγάλο πρωταγωνιστή Ράμσντεϊλ, να κρατά “όρθια” την ομάδα του και να προχωρά σε τρομερή απόκρουση στην εκπνοή της αναμέτρησης στο σουτ του Κονατέ και να φεύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας.//

Γκολ: 42′ Σαλάχ, 87′ Φιρμίνο  / 8′ Μαρτινέλι, 28′ Ζεσούς,
Κίτρινες: 31′ Φαν Ντάικ, 41′ Άρνολντ, 45+5 Ρόμπερτσον, 55′ Φαμπίνιο, / 23′ Γουάιτ, 41΄Τσάκα, 53′ Ράμσντεϊλ, 84′ Ράμσντεϊλ
Κόκκινες:

Λίβερπουλ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο (78′ Φιρμίνο), Χέντερσον, Τζόουνς (60′ Τιάγκο), Ζότα (60′ Νούνιες), Σαλάχ, Χάκπο

Άρσεναλ: Ράμσντεϊλ, Γουάιτ, Χόλντινγκ, Γκάμπριελ, Ζιντσένκο (89′ Τίρνεϊ), Παρτέι, Τζάκα, Έντεγκααρντ (80′ Κιβιόρ), Σακά, Μαρτινέλι, Ζεσούς (79′ Τροσάρ)

Στατιστικό: Πολλά τα ρεκόρ για τον Μαρτινέλι που έφτασε τα 7 γκολ στα 8 τελευταία παιχνίδια, βρίσκοντας δίχτυα για τέταρτο διαδοχικό εκτός έδρας παιχνίδι της Premier League. Επίσης, ο Βραζιλιάνος, έφτασε τα 14 γκολ στη φετινή Premier League, όντας ο Βραζιλιάνος με τα περισσότερα τέρματα στα πέντε κορυφαία ευρωπαϊκά πρωταθλήματα φέτος, με τη Λίβερπουλ να είναι η ομάδα απέναντι στην οποία έχει πετύχει τα περισσότερα στην καριέρα του.

Επιπλέον το τέρμα που πέτυχε ο Γκαμπριέλ Ζεσούς, ήταν το πρώτο στην καριέρα του στο “Άνφιλντ” απέναντι στην Λίβερπουλ.