Επιστροφή με… γκέλα για τον Λάμπαρντ | Πήρε τη ματσάρα η Τότεναμ

Με σημαντικές αναμετρήσεις συνεχίστηκε το πρόγραμμα της 30ης αγωνιστικής της Premier League, με την Τσέλσι να γνωρίζει ακόμη μια ήττα αυτή τη φορά με 1:0 από τη Γουλβς, και τη Νιουκαστλ να κάνει ολική ανατροπή στην έδρα της Μπρεντφορντ.

Ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις, με σημαντικότητα τόσο για την παραμονή στην κατηγορία, όσο και για τη μάχη για την έξοδο στην Ευρώπη. Η Τσέλσι ηττήθηκε με 1:0 από τη Γουλβς στο δεύτερο ντεμπούτο του στον πάγκο της, η Άστον Βίλα επικράτησε 2:0 της Φόρεστ, ενώ η Γουέστ Χαμ πήρε βαθμολογική ανάσα στο Λονδίνο, κερδίζοντας 1:0 τη Φούλαμ.

Άστον Βίλα – Νότιγχαμ Φόρεστ 2:0

Σε ένα παιχνίδι με λιγοστές φάσεις, οι δύο ομάδες προσπάθησαν να κυκλοφορήσουν τη μπάλα αλλά δεν κατάφεραν να απειλήσουν σημαντικά τα αντίπαλα καρέ. Πρώτη βρήκε η Άστον Βίλα δίχτυα, με τον Τραορέ να κάνει το 1:0, με το… καλησπέρα στο δεύτερο ημίχρονο. Οι “χωριάτες” έκαναν το 2:0 στο 90+5 με τον Γουότκινς και κλείδωσαν τη νίκη τους.

Γούλβς – Τσέλσι 1:0

Η Τσέλσι προσπάθησε να γίνει απειλητική στα πρώτα λεπτά, με τους “λύκους” να ισορροπούν άμεσα το παιχνίδι. Στο 31ο λεπτό η Γουλβς άνοιξε το σκορ με απίθανο μονοκόμματο βολέ του Νούνιες. Οι “λύκοι” συνέχισαν να απειλούν, με τον Κέπα να προχωρά σε τεράστια επέμβαση σε τετ-α-τετ με τον Κόστα. Η Τσέλσι προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, όμως δεν κατάφερε να ανησυχήσει τον Σα ούτε την αντίπαλη ομάδα. Στο δεύτερο μέρος η Γουλβς διατήρησε το προβάδισμά της, με τους Λονδρέζους να πιέζουν για να βρουν το πολυπόθητο τέρμα της ισοφάρισης. Οι προσπάθειές τους όμως δεν απέδωσαν καρπούς, με τους “λύκους” να παίρνουν τεράστια νίκη.

Λέστερ – Μπόρνμουθ 0:1

Μοιρασμένο το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να κυκλοφορήσουν τη μπάλα χωρίς όμως να δημιουργούν σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ. Στην εκπνοή του πρώτου μέρους, η Μπόρνμουθ άνοιξε το σκορ με τον Μπίλινγκ να βάζει σε θέση οδηγού την ομάδα του.

Μπρέντφορντ – Νιουκάστλ 1:

Η Μπρέντφορντ ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση, με τον Τόνεϊ να σκοράρει μόλις στο 8ο λεπτό, όμως το τέρμα του ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στη συνέχεια, οι “μέλισσες” κέρδισαν πέναλτι με τον Άγγλο να αναλαμβάνει την εκτέλεση του και να χάνει τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, αστοχώντας από την άσπρη βούλα, για πρώτη φορά από το 2018. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Τόνεϊ άνοιξε το σκορ, αυτή τη φορά από το σημείο του πέναλτι γράφοντας το 1:0. Στο δεύτερο μέρος, η Νιουκάστλ μπήκε αποφασισμένη να ισοφαρίσει και το κατάφερε στο 53ο λεπτό, με τον Ζοέλινγκτον να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα. Στο 61ο λεπτό ήρθε και η ολική ανατροπή για τις “καρακάξες” με τον Ισάκ να κάνει το 2:1 και να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του.

Τότεναμ – Μπράιτον 2:1

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι ανάμεσα σε Τότεναμ και Μπράιτον στα πρώτα λεπτά, με την Τότεναμ να είναι αυτή που άνοιξε πρώτη το σκορ. Ο Σον με πανέμορφο τέρμα έγραψε το 1:0, πέτυχε το 100ο του τέρμα στην Premier League και έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του. Η απάντηση των “γλάρων” ήταν άμεση, με τον Μιτόμα να σκοράρει και το τέρμα να ακυρώνεται για χέρι του Ιάπωνα. Η Μπράιτον πίεσε για την ισοφάριση, με τον Καϊσέδο να πετυχαίνει το δοκάρι. Ο Ντανκ με κεφαλιά στη συνέχεια έφερε την ισορροπία στο ματς για το 1:1. Στο δεύτερο μέρος, οι “γλάροι” έψαξαν άμεσα το γκολ και στο 55ο λεπτό, το βρήκαν με τον Γουέλμπεκ, όμως το τέρμα ακυρώθηκε καθώς η μπάλα ακούμπησε στο χέρι του ΜακΆλιστερ. Στο 79ο λεπτό η Τότεναμ βρήκε το πολυπόθητο τέρμα, με σκόρερ τον Χάρι Κέιν, που της έδωσε τους τρεις βαθμούς.

Φούλαμ – Γουέστ Χαμ 0:1

Τεράστια νίκη για τη Γουέστ Χαμ που βρήκε τέρμα στο 23′ με το αυτογκόλ του Χάρισον Ριντ, διατήρησε το προβάδισμά της έως το τέλος και πήρε το τρίποντο που της έδωσε βαθμολογική ανάσα καθώς ξέφυγε από την επικίνδυνη ζώνη και ανέβηκε στην 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα.//