Η Άστον Βίλα “γκρέμισε” την Άρσεναλ από την κορυφή

Η ομάδα του Ουνάι Έμερι επικράτησε των “κανονιέρηδων” με 2-0 εκτός έδρας, βάζοντας την Μάντσεστερ Σίτι στην πρώτη θέση, καθώς λίγες ώρες πριν η Λίβερπουλ είχε ήδη ηττηθεί από την Κρίσταλ Πάλας με 1-0 στο “‘Ανφιλντ”.

Η Άρσεναλ δεν κατάφερε να μείνει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, γνωρίζοντας την ήττα από την από την Άστον Βίλα με 2-0 στο “Έμιρεϊτς“. Οι παίκτες του Μικέλ Αρτέτα δεν έδειξαν καλά σημάδια στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, καθώς δεν είχαν μεγάλες ευκαιρίες, πέρα από την φάση του Σακά στο 27ο λεπτό. Το ημίχρονο έληξε χωρίς τέρματα, με την Βίλα να περιμένει στα δικά της καρέ με σκοπό να χτυπήσει στην κόντρα επίθεση.

Στο δεύτερο μέρος η Άρσεναλ περιόρισε αρκετά την ομάδα του Έμερι, βάζοντας της δύσκολα για περισσότερο από μισή ώρα παιχνιδιού, προσπαθώντας να διασπάσει την άμυνα της. Η Βίλα κρατούσε το μηδέν στην εστία της και έτσι χτύπησε με τον Μπέιλι στο 84ο λεπτό για το 1-0 και στην συνέχεια διπλασίασε τα τέρματα της με τον Γουάτκινς για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στους παίκτες του Έμερι, οι οποίοι παρέμειναν στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, η οποία οδηγεί στους ομίλους του Champions League.