Παράσταση της Νιουκάστλ με θεατή την Τότεναμ

Η ομάδα του Έντι Χάου επικράτησε αυτής του Άγγελου Ποστέκογλου με 4-0, ανεβαίνοντας στην έκτη θέση του πρωταθλήματος παίζοντας εκπληκτικό ποδόσφαιρο σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης.

Οι “πετεινοί” δημιούργησαν την πρώτη καλή στιγμή του αγώνα, αλλά ο Βέρνερ δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 30′ οι γηπεδούχοι έβγαλαν μία υποδειγματική αντεπίθεση, ο Γκόρντον τροφοδότησε τον Άιζακ και ο Σουηδός πλάσαρε εύστοχα, αφού… ξάπλωσε έναν αντίπαλο αμυντικό. Μόλις δύο λεπτά μετά, ο δημιουργός έγινε σκόρερ, μετά από νέα αδράνεια της αντίπαλης άμυνας, με το 2-0 να είναι γεγονός. Το ημίχρονο έληξε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το προβάδισμα των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Νιουκάστλ προσπάθησε να γίνει απειλητική και να χτυπήσει στην αντεπίθεση, με τον Ίσακ να είναι αυτός που προκάλεσε την ζημιά στην Τότεναμ και νίκησε τον Φικάριο για το 3-0, με τον Σουηδό να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης. Η ομάδα του Έντι Χάου δεν έμεινε στο 3-0, καθώς είχε και άλλες στιγμές για να διευρύνει το προβάδισμα της και πάλι με τον Ίσακ, αλλά ο Φικάριο ήταν εκεί για να αποκρούσει στο 54′. Το παιχνίδι είχε χαμηλό ρυθμό σε όλη την διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου, με την Τότεναμ να υποχωρεί στα καρέ της και την Νιουκάστλ να τελειώνει την υπόθεση νίκης με το γκολ του Σαρ στο 87ο λεπτό, για να ανεβάσει τους “πετεινούς” στην 6η θέση του πρωταθλήματος.