Η Λίβερπουλ… καταρρέει | Άλωσε την έδρα της Χαμ η Φούλαμ

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ηττήθηκε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι σε όλες τις διοργανώσεις στην έδρα της και έμεινε αρκετά πίσω στη μάχη της κατάκτησης της Premier League.

Λίβερπουλ – Κρίσταλ Πάλας 0-1

Οι “κόκκινοι” είχαν την κατοχή, αλλά όχι και τον έλεγχο από την αρχή του ματς. Δεν ήταν λίγες οι φορές που δέχθηκαν αντεπιθέσεις. Σε μία από αυτές, στο 14′, ο Έζε… πάγωσε το “Anfield” βάζοντας μπροστά τους φιλοξενούμενους. Λίγο μετά άγγιξε το 2-0, όταν ο Φαν Ντάικ… γλίστρησε α λα Τζέραρντ, ο Ματετά πλάσαρε εύστοχα τον Άλισον αλλά ο Ρόμπερτσον πρόλαβε την μπάλα πάνω στη γραμμή. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες μέχρι το ημίχρονο, όμως κάποιες χάθηκαν, ενώ άλλες σταμάτησαν στον Χέντερσον.

Ίδια ήταν η εικόνα και στο δεύτερο μέρος, με τους παίκτες του Κλοπ να απειλούν συνεχώς την αντίπαλη εστία, αλλά να μην καταφέρνουν να την παραβιάσουν. Κάπως έτσι έμεινε πλέον 3η στη βαθμολογία με 71 πόντους, όσους και η 2η Άρσεναλ που υπερτερεί στην ισοβαθμία και έχει παιχνίδι λιγότερο. Στην κορυφή βρίσκεται η Μάντσεστερ Σίτι με 73.

Γουέστ Χαμ – Φούλαμ 0-2

Το πρώτο μέρος στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου είχε εξαιρετικό ρυθμό και αρκετές ευκαιρίες. Πιο απειλητική ήταν η Φούλαμ, η οποία εκμεταλλεύτηκε αυτό το στοιχείο και προηγήθηκε μόλις στο 9ο λεπτό, χάρη σε τέρμα του Αντρέας Περέιρα. Στη συνέχεια είχε κι άλλες καλές στιγμές, όμως δεν κατάφερε να βρει δεύτερο γκολ πριν το ημίχρονο. Στο δεύτερο μισό όμως τα κατάφερε, με τον ίδιο… δράση, από ασίστ του Ιγουόμπι. Κάπως έτσι οι “χωριάτες” κατέκτησαν το τρίποντο που τους έφερε στη 12η θέση της βαθμολογίας με 42 πόντους.