Επιβλητική Άρσεναλ… βαδίζει προς τον τον τίτλο!

Οι “κανονιέρηδες” επικράτησαν με το εμφατικό 4:1 της Κρίσταλ Πάλας, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Premier League και συνεχίζει απτόητη την τρελή διαδρομή της για το Πρωτάθλημα.

H ‘Αρσεναλ πίεσε από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, προσπάθησε να κυκλοφορήσει τη μπάλα, χωρίς όμως να καταφέρνει να βρει χώρους για να πατήσει στα αντίπαλα καρέ. Στο 11ο λεπτό, ήρθε και η πρώτη καλή στιγμή για την Πάλας, η οποία στην πρώτη φορά που απείλησε με τον Ζαχά, σούταρε και σημάδεψε το δοκάρι. Στο 28ο λεπτό όμως, η Άρσεναλ ήταν αυτή που βρήκε δίχτυα και πήρε τα ινία του παιχνιδιού. Ο Σάκα έβγαλε τη σέντρα, τροφοδότησε τον Μαρτινέλι, με τον τελευταίο να σουτάρει από διαγώνια θέση να γράφει το 1:0. Οι “κανονιέρηδες” μετά το γκολ που σκόραραν πήραν την αυτοπεποίθηση που χρειάζονταν και σφυροκόπησαν την άμυνα της Πάλας, ψάχνοντας και δεύτερο τέρμα. Αυτό ήρθε στο 42ο λεπτίο, όταν Σάκα και Γουάιτ συνεργάστηκαν άψογα, με τον πρώτο να σουτάρει για το 2:0.

Οι “κανονιέρηδες” ήταν επιβλητικοί και στο δεύτερο μέρος, πετυχαίνοντας τρίτο τέρμα μόλις στο 55ο λεπτό. Τσάκα και Τροσάρ συνεργάστηκαν άψογα με τον Ελβετό να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 3:0. Η Κρίσταλ Πάλας στη συνέχεια μείωσε σε 3:1 με τον Σλουπ, με την Άρσεναλ να απαντά ξανά με τον απόλυτο πρωταγωνιστή Σάκα και να κάνει το 4:1 Στα τελευταία λεπτά, οι “κανονιέρηδες” συνέχισαν να είναι καταιγιστικοί, όμως δεν κατάφεραν να σκοράρουν ξανά, με το 4:1 να διατηρείται μέχρι το τέλος, παίρνοντας ακόμη μια νίκη, που τους διατηρεί στην πρώτη θέση με 69 βαθμούς.//

Άρσεναλ: Ράμσντεϊλ, Γουάιτ (83′ Γουάιτ), Χόλντινγκ, Γκάμπριελ, Ζιντσένκο (65′ Τίρνεϊ), Έντεγκααρντ, Τόμας, Τσάκα, Σάκα, Τροσάρ (65′ Ζέσους), Μαρτινέλι (83′ Σμιθ Ρόου).

Κρίσταλ Πάλας: Γουαϊτγουόρθ, Γουάρντ, Άντερσεν, Γκουέχι, Μίτσελ, Ντουκουρέ, Μιλιβόγεβιτς (65′ Χιουζ), Σλουπ (83′ Αχαμάντα), Ολίσε (83′ Εζέ ), Εντουάρ (65 Αγιού), Ζάχα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 28ης αγωνιστικής στην Premier League: