Το… πάλεψαν και φρέναραν την Τότεναμ οι “Άγιοι” | Πάρτι της Λιντς στο “Μολινό”

Τα “σπιρούνια” δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλα 3:3 κόντρα στη Σαουθάμπτον. Η Άστον Βίλα επικράτησε με το εμφατικό 3:0 επί της Μπόρνμπουθ, ενώ Μπρέντφορντ και Λέστερ έμειναν στο 1:1.

Άστον Βίλα – Μπόρνμουθ 3:0

Ιδανικό ξεκίνημα για την Άστον Βίλα, η οποία βρήκε γκολ από νωρίς με τον Ντάγκλας Λουίζ, να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1:0. Στη συνέχεια, οι “χωριάτες” συνέχισαν δυνατά, χάνοντας τεράστια ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, όμως μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, καμία από τις δύο ομάδες δεν δημιούργησε σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ.

Στο δεύτερο μέρος, η Μπορνμουθ έψαξε την ισοφάριση και με τον Μπίλινγκ έχασε μεγάλη ευκαιρία να το πετύχει, καθώς σε εκτέλεση φάουλ, ο Εμιλιάνο Μαρτίνες είπε “όχι” κρατώντας ανέπαφη την εστία του. Η Άστον Βίλα στο 80ο λεπτό, “κλείδωσε” τη νίκη με τον τέρμα του Ράμσεϊ. , ενώ στο 88ο λεπτό ο Μπουεντία τριπλασίασε τα τέρματα των “χωριατών”.

Γκολ: 7′ Ντάγκλας Λουίζ, 80′ Ράμσεϊ, 88′ Μπουεντία

Γούλβς – Λιντς 2:4

Η Λιντς ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι, βρίσκοντας δίχτυα μόλις στο 6ο λεπτό με τον Χάρισον. Η Γουλβς ανέβασε ρυθμούς και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, αρχικά με τον Νέτο και στη συνέχεια με το Σεμέδο χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Η Λιντς, μπήκε σεληνιασμένη στο δεύτερο μέρος, με τον Έιλινγκ να βρίσκει τη μπάλα με το κεφάλι μετά από την εκτέλεση κόρνερ του Ρόκα γράφοντας το 2:0, ενώ έπειτα από 13 λεπτά, βρήκε και τρίτο τέρμα με τον Κρίστενσεν. Η Γουλβς, κατάφερε να μειώσει στο 65ο λεπτό με τον Τζόνι, για το 3:1. Οι “λύκοι” απάντησαν με τον Ματέους Κούνια, που πήρε τη μπάλα στην άκρη της περιοχής και έκανε το 2:3 για την ομάδα του. Στο 82ο λεπτό, ο Τζόνι αποβλήθηκε από την αναμέτρηση, μετά από σκληρό μαρκάρισμα στον Έιλινγκ αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες. Στο 90+7 η Λιντς τελείωσε το παιχνίδι με τον Ροντρίγο να κάνει το 4:2.

Γκολ: 65′ Τζόνι, 73′ Κούνια / 6′ Χάρισον, 49′ Έιλινγκ, 62′ Κρίστενσεν, 90+7 Ροντρίγκο

Μπρέντφορντ – Λέστερ 1:1

Η Λέστερ κυκλοφόρησε τη μπάλα στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού και προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό της. Ο Ντάκα, σούταρε όμως η μπάλα πέρασε άουτ, με τη Μπρεντφορντ να απαντά με τον Εμπουεμό, με τη μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ. Στο 32ο λεπτό, ο Γένσεν έκανε το 1:0 με σουτ μέσα από τη περιοχή βάζοντας την ομάδα του σε θέση οδηγού.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε ιδανικά για τη Λέστερ η οποία έφερε την ισορροπία νωρίς. Ο Μάντισον βρήκε τον Μπαρνς μέσα στην περιοχή και έκανε το 1:1!

Γκολ: 32′ Γένσεν / 52′ Μπαρνς

Σαουθάμπτον – Τότεναμ 3:3

Η Τότεναμ μπήκε καλά στον αγωνιστικό χώρο και απείλησε από νωρίς, με τη βαθιά μπαλιά του Πόρο να φτάνει στον Σον και τον τελευταίο να μην τελειώνει σωστά τη φάση. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν και να κυκλοφορούν τη μπάλα, με τον Πόρο να απειλεί, να σουτάρει και τη μπάλα να περνά άουτ. Μέχρι το 36ο λεπτό, οι δύο ομάδες είχαν από δύο αναγκαστικές αλλαγές η κάθε μια. Λίγο πριν την εκπνοή της αναμέτρησης, τα “σπιρούνια” βρήκαν γκολ. Ο Πόρο βρέθηκε μόνος του στην περιοχή και με εξαιρετικό τελείωμα έγραψε το 1:0.

Οι “άγιοι” με το… καλησπέρα έφτασαν στην ισοφάριση, με τον Γουόλκοτ να γυρίζει από τα δεξιά και τον Τσε Άνταμς να κάνει το 1:1. Μετά την ισοφάριση οι γηπεδούχοι πήραν μέτρα και απείλησαν, όμως η Τότεναμ πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ. Ο Χάρι Κέιν με εξαιρετική κεφαλιά μετά από σέντρα του Κουλουσέφσκι έκανε το 2:1. Στο 74ο λεπτό, ο Χόιμπεργκ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και τροφοδότησε τον Πέρισιτς που έκανε το 3:1. Η Σάουθαμπτον χρειάστηκε μόλις τρία λεπτά για να μπει και πάλι στο παιχνίδι. Ο Γουόρντ Πράους έκανε την σέντρα με τον Γουόλκοτ να μειώνει σε 3:2 από κοντά. Στην εκπνοή της αναμέτρησης η Σαουθάμπτον κέρδισε μεγάλη ευκαιρία να φέρει την ισορροπία στο παιχνίδι, κερδίζοντας πέναλτι, καθώς ο Σαρ, στην προσπάθειά του να διώξει τη μπάλα μέσα στην περιοχή κλώτσησε τον Μέιτλαντ Νάιλς. Ο Γουόρτν Πράουζ ανέλαβε την εκτέλεσή του, σκοράροντας για το 3:3.

Γκολ: 46′ Άνταμς, 77′ Γουόλκοτ, 90+3 Γουόρτν Πράουζ / 45+1 Πόρο, 65′ Κέιν, 75′ Πέρισιτς

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 17 Μαρτίου

22:00 Νότιγχαμ Φόρεστ – Νιουκάστλ 1:2

Σάββατο 18 Μαρτίου

Άστον Βίλα – Μπόρνμουθ 3:0 (7′ Ντάγκλας Λουίζ, 80′ Ράμσεϊ, 88′ Μπουεντία)
Γουλβς – Λιντς 2:4 (65′ Τζόνι, 73′ Κούνια / 6′ Χάρισον, 49′ Έιλινγκ, 62′ Κρίστενσεν, 90+7 Ροντρίγκο)
Μπρέντφορντ – Λέστερ 1:1 (32′ Γένσεν / 52′ Μπαρνς)
Σαουθάμπτον – Τότεναμ 3:3 (46′ Άνταμς, 77′ Γουόλκοτ, 90+3 Γουόρτν Πράουζ / 45+1 Πόρο, 65′ Κέιν, 75′ Πέρισιτς)