Ο Ίσακ κάνει τη Νιούκαστλ να ονειρεύεται… τα αστέρια!

Η ομάδα του Έντι Χάου επικράτησε με 2:1 της Φόρεστ στο “City Ground” και κατάφερε να πλησιάσει στον έναν πόντο από την 4η Τότεναμ, ενώ απομακρύνθηκε από την 6η Λίβερπουλ.

Μετά από ένα 25λεπτο χωρίς ιδιαίτερες ευκαιρίες, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Ο Εμάνουελ Ντένις ήταν αυτός που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Νικ Πόουπ στο 26′, εκμεταλλευόμενος ένα λάθος της άμυνας. Οι “καρακάξες” ισοφάρισαν στο 45’+2′ με τον Αλεξάντερ Ίσακ. Το δεύτερο ημίχρονο άνηκε πλήρως στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι… σφυροκόπησαν την εστία του Κέιλορ Νάβας, όμως δυσκολεύτηκαν στο να πέτυχουν νέο τέρμα. Ο Κοσταρικανός προέβη σε μερικές σπουδαίες επεμβάσεις, αλλά ένα λάθος του Νιακατέ στις καθυστερήσεις… πρόδωσε την προσπάθεια της Φόρεστ. Ο Σενεγαλέζος παραχώρησε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Ίσακ στο 90’+3′, χαρίζοντας μία υπερπολύτιμη νίκη στην ομάδα του.

Η Νότιγχαμ παρέμεινε στη 14η θέση έχοντας 26 βαθμούς, δύο περισσότερους από την 18η Μπόρνμουθ. Ταυτόχρονα, η Νιούκαστλ είναι 5η με 47 πόντους, όντας στο +5 από την 6η Λίβερπουλ αλλά και στο -1 από την 4η Τότεναμ, η οποία έχει ματς περισσότερο.//

ΓΚΟΛ: 26′ Ντένις – 45’+2′, 90’+3′ Ίσακ

Κίτρινες: 22′ Ντένις, 59′ Γκιμπς-Γουάιτ, 90’+2′ Φρόιλερ, 90’+3′ Νάβας, 90’+6′ Λόντι – 33′ Μπερν