Ανέβηκε κορυφή και περιμένει η Άρσεναλ | “Χωριάτες” για φίλημα

Οι “κανονιέρηδες” ξεπέρασαν με σχετική ευκολία το εμπόδιο της Μπράιτον, επικρατώντας των “γλάρων” με 2-0. Την ίδια ώρα, η Άστον Βίλα έκανε την ανατροπή στην έδρα της Μπρέντφορντ (2-1), αποτέλεσμα που την ανέβασε στη δεύτερη θέση, ενώ η Γουέστ Χαμ είχε εύκολο απόγευμα κόντρα στη Γούλβς (3-0).

Άρσεναλ-Μπράιτον 2-0

Οι “κανονιέρηδες” πίεσαν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης για το γκολ που θα έβαζε τις βάσεις για τη νίκη που θα τους ανέβαζε προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας. Ο Έντεγκαρντ στο 15ο λεπτό έκανε ένα υπέροχο σουτ, αλλά η προσπάθεια του κατέληξε ελάχιστα άουτ. Στο 23′ ο Γκάμπριελ πήρε την κεφαλιά, με τον Φερμπρούγκεν να αποκρούει εντυπωσιακά. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Σάκα έχασε ακόμα μια καλή στιγμή για να βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι απώλεσαν ακόμα δύο μεγάλες ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ, με τον Νορβηγό και τον Άγγλο εξτρέμ.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, η Άρσεναλ βρήκε το πολυπόθητο γκολ με τον Ζεσούς να παίρνει την κεφαλιά και να ανοίγει το σκορ στο 53′. Στο 69ο λεπτό οι γηπεδούχοι έχασαν ακόμα μια τεράστια ευκαιρία με τον Γουάιτ να πιάνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα δεν κατέληξε στα δίχτυα. Το δεύτερο τέρμα για την ομάδα του Αρτέτα ήρθε στο 88ο λεπτό με φοβερό σουτ του Χάβερτς. Με αυτή της τη νίκη η Άρσεναλ ανέβηκε προσωρινά στην κορυφή με 39 βαθμούς

Γουέστ Χαμ-Γούλβς 3-0

Τα “σφυριά” ξεκίνησαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, με τον Κούντους να ολοκληρώνει με τον καλύτερο τρόπο μια υπέροχη ατομική ενέργεια και να κάνει το 1-0 στο 22ο λεπτό. Στο 32′ ο Γκανέζος επιθετικός διπλασίασε τα τέρματα του και έκανε το 2-0 για την ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για το γκολ που θα τους έβαζε ξανά στο παιχνίδι, αλλά το τέρμα του Σανάμπρια στο 58′ ακυρώθηκε για οφσάιντ στην αρχή της φάσης. Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι πάγωσαν τον ρυθμό και κλείδωσαν τη νίκη τους στο 74′ με τον Μπόουεν να νικά τον Μπέντλεϊ και να γράφει το τελικό 3-0.

Μπρέντφορντ-Άστον Βίλα 1-2

Οι γηπεδούχοι λίγο πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Λούις-Πότερ να βρίσκεται στο κατάλληλο σημείο την σωστή στιγμή και να κάνει το 1-0 για την ομάδα του.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ισοφαρίσουν το ματς. Στο 71ο λεπτό μετά από ένα σκληρό μαρκάρισμα του Μι οι “μέλισσες” έμειναν με 10 παίκτες και άνοιξε ο δρόμος της ανατροπής για τους “χωριάτες“. Στο 78′ ο Μπέιλι έκανε το 1-1, φέρνοντας το ματς στα ίσα για να έρθει ο Γουότκινς στο 85′ ώστε να ολοκληρώσει την ανατροπή κάνοντας το 2-1. Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης επήλθε η αριθμητική ισορροπία με τον Καμαρά να βλέπει την κόκκινη κάρτα. Στα εναπομείναντα λεπτά του παιχνιδιού δεν άλλαξε κάτι, με την Άστον Βίλα να παίρνει τη νίκη και να ανεβαίνει προσωρινά στην δεύτερη θέση με 38 βαθμούς.