Πέρασε από το Νότιγχαμ η Τότεναμ

Η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου συνεχίζει να δείχνει σημάδια ανάκαμψης, μιας και επικράτησε της Φόρεστ με 2-0 στο “City Ground”, πετυχαίνοντας τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στην Premier League.

Μετά το θετικό αποτέλεσμα επί της Νιούκαστλ, η Τότεναμ κέρδισε και την Νότιγχαμ, φτάνοντας έτσι τους 33 βαθμούς. Πλέον, τα “σπιρούνια” ανέβηκαν στην 5η θέση της βαθμολογίας και ισοβαθμούν με τη Μάντσεστερ Σίτι στους 33 πόντους. Από την άλλη, η ομάδα του Στιβ Κούπερ έμεινε στους 14 πόντους και ο Άγγλος προπονητής βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση.

Ο Σον απείλησε μόλις στο 3ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους, αλλά ο Τέρνερ απέκρουσε δύσκολα την προσπάθειά του. Το γκολ ωστόσο ήρθε στην τελευταία φάση του ημιχρόνου. Ο Κουλουσέφσκι σέντραρε για τον Ριτσάρλισον και ο Βραζιλιάνος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η Φόρεστ ισοφάρισε στο 58′ με τον Ελανγκά, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Επτά λεπτά μετά έγινε το 2-0, με τον δημιουργό να γίνεται σκόρερ, μιας και εκμεταλλεύτηκε ένα τραγικό λάθος της άμυνας.

Στο 70′ η Τότεναμ έμεινε με παίκτη λιγότερο, μιας και ο Μπισουμά δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα, μετά από παρέμβαση του VAR. Η Νότιγχαμ απείλησε στο 85′ με μία κεφαλιά του Τόφολο, αλλά ο Βικάριο ήταν εκεί. Αυτή ήταν και η μοναδική μεγάλη φάση των γηπεδούχων, που δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι από το ματς, παρά το γεγονός ότι έπαιζαν με παίκτη παραπάνω για περισσότερα από 20 λεπτά.

ΓΚΟΛ: 45’+2′ Ριτσάρλισον, 65′ Κουλουσέφκι

Κίτρινη: 82′ Μουρίγιο, 90′ Τόφολο – 42′ Ουντόγκι, 54′ Σαρ, 74′ Ντέιβις, 79′ Σον
Κόκκινη: 70′ Μπισουμά
Δοκάρι:

Νότιγχαμ Φόρεστ (Στιβ Κούπερ): Τέρνερ, Μπόλι (68′ Ντανίλο), Μουρίγιο, Ενιακατέ, Γουίλιαμς, Γέιτς, Μανγκαλά (83′ Χάντσον-Οντόι), Κουγιατέ (68′ Γουντ), Τοφολό, Ελάνγκα, Γκιμπς-Γουάιτ.

Τότεναμ (Άγγελος Ποστέκογλου): Βικάριο, Πόρο, Ρομέρο, Ντέιβις, Ουντότζι, Σαρ, Μπισουμά, Τζόνσον (32′ Σκιπ λ.τ.), Κουλουσέβσκι, Σον (88′ Έμερσον), Ριτσάρλισον (72′ Χόιμπιεργκ).