Χτίζει σερί η Έβερτον

Τα “ζαχαρωτά” επικράτησαν 2-0 της Μπέρνλι εκτός έδρας στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Premier League και πανηγύρισαν την τέταρτη σερί νίκη τους.

Η Έβερτον ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση και έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις της απειλώντας από νωρίς με τον ΜακΝιλ, αλλά και τον Κάλβερτ Λιούιν ο οποίος πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή και σούταρε, με τον Τράφορντ να αποκρούει και να στέλνει σε κόρνερ. Στη συνέχεια ο ΜακΝιλ έκτέλεσε, η μπάλα πήγε στον Ονανά να πηδά ψηλότερα απ’ όλους και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Τα “ζαχαρωτά” δεν έριξαν τον ρυθμό τους και προσπάθησαν να πετύχουν και δεύτερο τέρμα. Στο 25ο λεπτό ο Κιν επιχείρησε το σουτ από κοντά, με τον κίπερ της Μπράιτον να προχωρά σε εξαιρετική απόκρουση, με τον Άγγλο να παίρνει το ριμπάουντ και να κάνει το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος, η Έβερτον ξεκίνησε και πάλι πιο δυνατά, προσπάθησε να απειλήσει και να βρει ένα ακόμη τέρμα. Στο 61ο λεπτό ήρθε και η πρώτη καλή στιγμή της Μπέρνλι στην αναμέτρηση, με τον Αμντούνι να εισβάλει στην αντίπαλη περιοχή και τους παίκτες των “ζαχαρωτών” να σπεύδουν να τον σταματήσουν. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι όμως ο διαιτητής έδειξε ότι δεν υπάρχει. Η Μπράιτον προσπάθησε να βρει ένα γκολ και να μειώσει για να μπει και πάλι στο παιχνίδι, όμως οι ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν δεν απέδωσαν καρπούς με το 2-0 να παραμένει έως το τέλος.//Μ