Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικού

Με άλλο ένα αγωνιστικό σαββατοκύριακο να έχει πλέον ολοκληρωθεί, το ertsports.gr σας παρουσιάζει τα πεπραγμένα των ποδοσφαιριστών από τη χώρα μας, που αγωνίζονται σε ομάδες άλλων ευρωπαϊκών – και μη – κρατών.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΑγγλία:

Πρέμιερ Λιγκ
Κώστας Τσιμίκας 20 συμ./4 ασίστ* (Λίβερπουλ): Αγωνίστηκε για 56 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (4:4) με την Σαουθάμπτον.

Τσάμπιονσιπ
Δημήτρης Γιαννούλης 26 συμ./1 ασίστ (Νόριτς): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις μιας και ολοκληρώθηκε το πρωτάθλημα.
Τζορτζ Μπάλντοκ 36 συμ./1 γκολ/3 ασίστ (Σέφιλντ Γιουνάιτεντ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις μιας και ολοκληρώθηκε το πρωτάθλημα.
Δημήτρης Πέλκας 26 συμ./2 γκολ/1 ασίστ (Χαλ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις μιας και ολοκληρώθηκε το πρωτάθλημα.
Χρήστος Τζόλης 13 συμ./1 γκολ (Νόριτς): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις μιας και ολοκληρώθηκε το πρωτάθλημα. (Στο πρώτο μισό της σεζόν αγωνίστηκε στην Ολλανδική Τβέντε με τη μορφή δανεισμού, καταγράφοντας 10 συμμετοχές και ένα γκολ.)

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΙσπανία:

Λα Λίγκα 2
Χρήστος Αλμπάνης 31 συμ./4 γκολ/4 ασίστ (Ανδόρρα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (4:3) επί της Βιγιαρεάλ Β’. Δημιούργησε το τρίτο γκολ της ομάδας του, το οποίο πέτυχε ο Κάρλος Μαρτίνεθ στο 57′.
Νίκος Μιχελής 16 συμμετοχές (Μιραντές): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2:1) από την Αλμπαθέτε.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΙταλία:

Serie A
Χρήστος Αλεξίου (Ίντερ): Εκτός αποστολής.
Δημήτρης Κεραμίτσης (Ρόμα): Έμεινε στον πάγκο.
Γιώργος Κυριακόπουλος 12 συμ./2 ασίστ (Μπολόνια): Είναι τραυματίας. (Στο πρώτο μισό της σεζόν αγωνίστηκε με τη φανέλα της Σασουόλο, στην οποία συνεχίζει ναι ανήκει, καταγράφοντας 12 συμμετοχές με ένα γκολ και μία ασίστ.)
Χαράλαμπος Λυκογιάννης 21 συμ./2 γκολ (Μπολόνια): Έμεινε στον πάγκο.
Δημήτρης Νικολάου 35 συμμετοχές (Σπέτσια): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (4:0) από την Τορίνο.
Μάριος Οικονόμου 6 συμμετοχές (Σαμπντόρια): Αγωνίστηκε για 67 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (2:2) με την Σασουόλο.

Serie B
Βασίλης Ζαγαρίτης 13 συμμετοχές (Πάρμα): Έμεινε στον πάγκο.
Γιώργος Καραγιαννίδης (Βενέτσια): Εκτός αποστολής.
Χρήστος Κουρφαλίδης 22 συμ./1 γκολ/3 ασίστ (Κάλιαρι): Αγωνίστηκε για 14 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2:1) επί της Βενέτσια.
Ηλίας Κουτσουπιάς 19 συμ./1 γκολ (Μπενεβέντο): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (3:2) από την Περούτζια.
Γιάννης Φετφατζίδης 13 συμ./1 γκολ/1 ασίστ (ΣΠΑΛ): Αγωνίστηκε για 18 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2:1) επί της Πάρμα.

Serie C
Αντώνης Σιατούνης 11 συμμετοχές (Εντέλα): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις, καθώς το πρωτάθλημα ολοκληρώθηκε.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΓερμανία:

Μπουντεσλίγκα
Θωμάς Καστανάρας 4 συμμετοχές (Στουτγκάρδη): Είναι τραυματίας.
Βασίλης Λαμπρόπουλος 15 συμμετοχές (Μπόχουμ): Αγωνίστηκε για 2 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (3:0) επί της Μπάγερ Λεβερκούζεν.
Δημήτρης Λημνιός 2 συμμετοχές (Κολωνία): Έμεινε στον πάγκο.
Κωνσταντίνος Μαυροπάνος 28 συμ./2 γκολ/1 ασίστ (Στουτγκάρδη): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1:1) με την Χόφενχαϊμ.
Κωνσταντίνος Σταφυλίδης 19 συμ./2 ασίστ (Μπόχουμ): Είναι τραυματίας.

Μπουντεσλίγκα 2
Σεμπάστιαν Βασιλειάδης 29 συμ./3 γκολ/1 ασίστ (Αρμίνια Μπίλεφελντ): Αγωνίστηκε για 75 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (4:0) από το Μαγδεβούργο.
Χαράλαμπος Μακρίδης 25 συμ./4 γκολ/2 ασίστ (Ρέγκενσμπουργκ): Εκτός αποστολής λόγω τιμωρίας.
Μανώλης Σάλιακας 33 συμ./4 γκολ/4 ασίστ (Σαν Πάουλι): Αγωνίστηκε για 74 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1:1) με την Καρσλούη.Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΓαλλία:

Λιγκ 1
Θεοχάρης Τσιγγάρας 1 συμμετοχή (Τουλούζ): Εκτός αποστολής.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΠορτογαλία:

Λίγκα Πορτουγκάλ
Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος 6 συμμετοχές (Σπόρτινγκ Λισαβόνας): Έμεινε στον πάγκο.
Οδυσσέας Βλαχοδήμος 34 συμμετοχές (Μπενφίκα): Αγωνίστηκε για 87 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (3:0) επί της Σάντα Κλάρα.
Ανδρέας Σάμαρης 24 συμ./1 ασίστ (Ρίο Άβε): Αγωνίστηκε για 78 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (2:2) με τη Φαμαλικάο.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΟλλανδία:

Ερεντιβίζιε
Αβέντης Αβεντισιάν 2 συμμετοχές (Γκόου Άχεντ Ιγκλς): Έμεινε στον πάγκο.
Τάσος Δουβίκας 32 συμ./19 γκολ/4 ασίστ (Ουτρέχτη): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (3:2) επί της Έμμεν. Σκόραρε το δεύτερο γκολ της ομάδας του, στο 53′.
Λάζαρος Λάμπρου 28 συμ./4 γκολ/2 ασίστ (Εξέλσιορ): Αγωνίστηκε για 73 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (3:2) από τη Φόλενταμ. Σκόραρε το πρώτο γκολ της ομάδας του, στο 56′
Βασίλης Μπάρκας 30 συμμετοχές (Ουτρέχτη): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (3:2) επί της Έμμεν.
Βαγγέλης Παυλίδης 25 συμ./12 γκολ/8 ασίστ (Αλκμάαρ): Αγωνίστηκε για 75 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2:1) με την Αϊντχόφεν.
Δημήτρης Σιόβας 24 συμ./1 γκολ (Φορτούνα Σιτάρντ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1:1) με τη Ναϊμέγκεν.
Παντελής Χατζηδιάκος 33 συμ./4 ασίστ (Αλκμάαρ): Αγωνίστηκε για 75 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2:1) με την Αϊντχόφεν.

Β’ Κατηγορία
Απόστολος Βέλλιος 30 συμ./11 γκολ/6 ασίστ (Τζβόλε): Αγωνίστηκε για 59 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (3:2) επί της Χελμόντ.
Κωνσταντίνος Λάμπρου 27 συμ./1 ασίστ (Βίλεμ): Έμεινε στον πάγκο.
Βασίλης Παυλίδης 6 συμμετοχές (Τοπ Ος): Αγωνίστηκε για 88 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2:2) με την Ντόρντρεχτ. (Στο πρώτο μισό της σεζόν αγωνίστηκε για λογαριασμό της Αλκμάαρ Β’, στην οποία ακόμα ανήκει, καταγράφοντας 4 συμμετοχές.)

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΑυστρία:

Κοσμάς Γκέζος 27 συμ./4 γκολ (Αούστρια Κλάγκενφουρτ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (3:2) από τη Σάλτσμπουργκ.

Λιγκα 2
Μελέτιος Μίσκοβιτς 27 συμ./1 ασίστ (Κάφενμπεργκ): Αγωνίστηκε για 85 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (3:1) από τη Λάφνιτς.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΣερβία:

Σούπερ Λίγκα
Νεμάνια Μιλόγεβιτς 34 συμ./3 γκολ/1 ασίστ (Κολουμπάρα): Αγωνίστηκε για 55 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2:1) επί της Ραντνίτσκι Νις.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΒέλγιο:

Τσάλεντζερ Λιγκ
Απόστολος Κωνσταντόπουλος 21 συμ./1 ασίστ (Μπέερσχοτ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις μιας και ολοκληρώθηκε το πρωτάθλημα.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΕλβετία:

Σούπερλιγκ
Αλεξάντερ Σαφαρίκας 5 συμμετοχές (Σιόν): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (2:1) από τη Λουκέρνη.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΤσεχία:

Α’ Κατηγορία
Μάριος Πουρζιτίδης 28 συμ./1 γκολ (Σλόβαν Λίμπερετς): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (3:2) από τη Χράντεκ Κράλοβε.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΔανία:

Σουπερλίγκα
Κάρλος Ζέκα 6 συμμετοχές (Κοπεγχάγη): Είναι τραυματίας.

Δημήτρης Εμμανουηλίδης 16 συμ./8 γκολ/2 ασίστ (Βέιλε): Είναι τραυματίας.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΤουρκία:

Σούπερ Λιγκ
Δημήτρης Γούτας 29 συμ./2 ασίστ (Σίβασπορ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Στέλιος Κίτσιου 7 συμμετοχές (Ανκαραγκουτσού): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις. (Στο πρώτο μισό της σεζόν αγωνίστηκε για λογαριασμό της Γκαζιαντέπ, καταγράφοντας 20 συμμετοχές, ένα γκολ και δύο ασίστ.)
Δημήτρης Κολοβέτσιος 27 συμμετοχές (Καϊσέρισπορ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Ευθύμης Κουλούρης 6 συμ./2 γκολ (Αλάνιασπορ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις. (Στο πρώτο μισό της σεζόν αγωνίστηκε για λογαριασμό της Λασκ Λίντσερ, στην οποία ακόμα ανήκει, καταγράφοντας 14 συμμετοχές, ένα γκολ και μία ασίστ.)
Τάσος Μπακασέτας 23 συμ./6 γκολ/5 ασίστ (Τραμπζονσπόρ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Ανδρέας Μπουχαλάκης 9 συμμετοχές (Κόνιασπορ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Μανώλης Σιώπης 25 συμμετοχές (Τραμπζονσπόρ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Χάρης Χαρίσης 20 συμ./1 γκολ/1 ασίστ (Σίβασπορ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Τάσος Χατζηγιοβάνης 22 συμ./1 γκολ/2 ασίστ (Ανκαραγκούτσου): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Ιωάννης Γκέλιος 32 συμμετοχές (Μπαντίρμασπορ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.
Γιώργος Κουτρουμπής 29 συμμετοχές (Μπαντίρμασπορ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΚύπρος:

Πέτρος Γιακουμάκης 12 συμμετοχές (Ολυμπιακός Λευκωσίας): Εκτός αποστολής.
Τάσος Δώνης 16 συμ./5 γκολ (ΑΠΟΕΛ): Εκτός αποστολής.
Νίκος Καλτσάς 28 συμ./6 γκολ (Καρμιώτισσα): Έμεινε στον πάγκο.
Χάρης Μαυρίας 22 συμμετοχές (Απόλλων Λεμεσού): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2:1) από την Πάφο.
Φιορίν Ντουρμισάι 7 συμ./3 γκολ (Ολυμπιακός Λευκωσίας): Εκτός αποστολής.
Μανώλης Τζανακάκης 16 συμμετοχές (Καρμιώτισσα): Έμεινε στον πάγκο.
Απόστολος Τσιλιγγίρης (ΑΠΟΕΛ): Έμεινε στον πάγκο.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΟυγγαρία:

Γιώργος Αντζουλάς 13 συμ./1 γκολ (Ούιπεστ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2:0) από την Ντεμπρετσένι.
Αλέξανδρος Κυζιρίδης 19 συμμετοχές (Ντεμπρετσένι): Αγωνίστηκε για 11 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (2:0) επί της Ούιπεστ.
Γιώργος Νεοφυτίδης 10 συμ./1 γκολ (Ντεμπρετσένι): Έμεινε στον πάγκο.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΠολωνία:

Εξτρακλάσα
Σωκράτης Διούδης 14 συμμετοχές (Ζαγκλέμπιε Λούμπιν): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (1:1) με τη Ρακόφ.
Αλέξανδρος Κατράνης 30 συμ./1 ασίστ (Πιάστ Γκλίβιτσε): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ήττα (1:0) από την Λέγκια Γκντάνσκ.
Γιάννης Παπανικολάου 31 συμ./1 γκολ (Ρακόφ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1:1) με την Ζαγκλέμπιε Λούμπιν.
Δημήτρης Σταυρόπουλος 31 συμ./2 γκολ (Βάρτα Πόζναν): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (1:0) από την Σταλ Μίελετς.
Στράτος Σβάρνας 29 συμ./3 γκολ/3 ασίστ (Ρακόφ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας ισοπαλία (1:1) με την Ζαγκλέμπιε Λούμπιν.
Κώστας Τριανταφυλλόπουλος 24 συμ./1 ασίστ (Στσζέτσιν): Αγωνίστηκε για 14 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (4:0) επί της Ραντόμιακ Ράντομ.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΣλοβακία:

Πολυδεύκης Βολανάκης 14 συμμετοχές (Μιχάλοβτσε): Έμεινε στον πάγκο.
Γιάννης Νιάρχος 13 συμμετοχές (Ντουνάισκα Στρέντα): Αγωνίστηκε για 16 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (1:0) επί της Μπάνσκα Μπίστριτσα. (Στο πρώτο μισό της σεζόν αγωνίστηκε για λογαριασμό της Ζλάτε Μόραφτσε, με την οποία κατέγραψε δεκαπέντε συμμετοχές και τέσσερα γκολ.)
Σπύρος Ρισβάνης 18 συμμετοχές (Ντουνάισκα Στρέντα): Εκτός αποστολής.
Κυριάκος Σαββίδης 28 συμ./4 γκολ/2 ασίστ (Σπαρτάκ Τρνάβα): Έμεινε στον πάγκο.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΜολδαβία:

Νίκος Γιαννακόπουλος 22 συμμετοχές (Ζίμπρου Κισινάου): Εκτός αποστολής.
Στέφανος Ευαγγέλου 4 συμμετοχές (Σερίφ Τιράσπολ): Εκτός αποστολής.
Θεοχάρης Ποζατζίδης 16 συμ./3 γκολ (Σφίντουλ Γκεόργκι): Αγωνίστηκε για 30 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (3:0) από την Πετροκούμπ.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΦινλανδία:

Βεϊκαουσλίγκα
Σταύρος Ζαροκώστας 7 συμμετοχές (Χάκα): Εκτός αποστολής.
Γιώργος Κανελλόπουλος 7 συμμετοχές (Ελσίνκι): Έμεινε στον πάγκο.
Γιώργος Μάνθατης 5 συμ./1 ασίστ (KTP): Αγωνίστηκε για 77 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (1:0) επί της Χόνκα

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΛετονία:

Θάνος Πέτσος 21 συμμετοχές (Ρίγα): Εκτός αποστολής.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΑλβανία:

Αλέξανδρος Κούρος 29 συμμετοχές (Τιούτα): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη (1:0) επί της KF Εγνατία.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΕσθονία:

Γιάννης Τσιβελεκίδης 12 συμ./1 γκολ/1 ασίστ (Κάλιου): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα (2:1) από τη Λεβάντια Ταλίν. Ήταν ο δημιουργός του γκολ της ομάδας του, το οποίο πέτυχε ο Αλεκσάντρ Βολκόφ στο 54′.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΚατάρ:

Κώστας Μανωλάς 18 συμ./1 ασίστ (Αλ Σαρζά): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη (2:1) επί της Αλ Αίν.
Παναγιώτης Ταχτσίδης 9 συμμετοχές (Κορφακάν): Εκτός αποστολής.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΗΠΑ:

MLS

Γιώργος Γιακουμάκης 11 συμ./8 γκολ (Ατλάντα Γιουνάιτεντ): Αγωνίστηκε για 66 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (1:1) με την Ορλάντο Σίτι. (Στο πρώτο μισό της σεζόν αγωνίστηκε για λογαριασμό της Σέλτικ, με την οποία κατέγραψε δεκαεννέα συμμετοχές, έξι γκολ και μία ασίστ.)
Γιώργος Κούτσιας 8 συμ./2 γκολ (Σικάγο Φάιερ): Αγωνίστηκε για 72 λεπτά στην εκτός έδρας ισοπαλία (3:3) με τη Νιού Ίνγκλαντ Ρεβολούσιον.
Ταξιάρχης Φούντας 9 συμ./3 γκολ (DC Γιουνάιτεντ): Αγωνίστηκε για 44 λεπτά στην εkτός έδρας ήττα (2:1) από το Τορόντο.

Τι έκαναν οι Έλληνες του εξωτερικούΙνδία:

Δημήτρης Διαμαντάκος 21 συμ./10 γκολ/3 ασίστ (Κεράλα Μπάστερς): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις μιας και έχει ολοκληρωθεί το πρωτάθλημα.