Το Λαύριο βύθισε κι άλλο τον Απόλλωνα (highlights)

Οι Πατρινοί πήγαν στο Λαύριο για να διεκδικήσουν τις όποιες πιθανότητες σωτηρίας τους έχουν απομείνει, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επικρατήσουν με 82-75 στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Basket League.

Αν και δεν παρουσίασε καλό πρόσωπο στο παρκέ, το σύνολο του Κώστα Μέξα έφθασε στη νίκη επί του ουραγού Απόλλωνα Πάτρας, αλλά δεν πήρε τη διαφορά της ήττας του πρώτου αγώνα, με την οποία θα εξασφάλιζε από σήμερα την παραμονή στην κατηγορία. Στο 8-13 η ομάδα της Λαυρεωτικής, αφήνοντας τους Πατρινούς στο 3-18 και πλέον οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου μόνο με… θαύμα θα αποφύγουν τον υποβιβασμό στην Elite League.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν μεγάλη διάθεση και συγκέντρωση και στις δύο πλευρές του παρκέ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να βρεθούν με προβάδισμα έξι πόντων (13-7) λίγο μετά τα μισά της πρώτης περιόδου. Ωστόσο το Λαύριο απάντησε με επιμέρους 16-3 και προηγήθηκε με 23-16, πριν ο Γκιουζέλης διαμορφώσει το 23-19 στη λήξη του δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο, καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Κάπως έτσι, Λαύριο και Απόλλων Πάτρας οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το σκορ ισόπαλο στους 37 πόντους.

Παρόμοιο το σκηνικό της αναμέτρησης και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Με τους Κόουλμαν και Όσμπορν να έχουν μεγάλη συνεισφορά στο επιθετικό κομμάτι, η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου πέρασε μπροστά με 46-43 στο 25′. Οι παίκτες του Κώστα Μέξα αντέδρασαν και βρέθηκαν στο +7 (57-50), όμως ο Απόλλων έτρεξε σερί 8-0 και ξαναπήρε το προβάδισμα, λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Το Λαύριο μπήκε εντυπωσιακά στο τέταρτο δεκάλεπτο, έχοντας επιμέρους 13-3. Κάπως έτσι βρέθηκε στο +11 (72-61, 34′) και όλα πλέον είχαν τελειώσει στο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 37-37, 59-58, 82-75

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Φλάτεν (1), Μουρ 8 (3/10 σουτ, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μουράτος 13 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Γκρόμοβς 7 (7 ριμπάουντ), Θόρντον 17 (3/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ασίστ), Καστανέδα 12 (5/8 δίποντα), Ζάρας 8 (1), Χόρχλερ 10 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ)

ΑΠΟΛΛΩΝ (Χριστόπουλος): Κόουλμαν 23 (8/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Όσμπορν 7 (1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Πέρκινς 13 (1/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 λάθη), Σαλούστρος 6 (2/7 τρίποντα), Μπράουν 13 (6/10 δίποντα, 1/6 βολές, 12 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Μπλόντιν, Βησσαρίου 5 (1), Γκιουζέλης 8 (2)