Πάτησε το… γκάζι στο τέλος και “καθάρισε” ο Ολυμπιακός (highlights)

Η Καρδίτσα εμφανίστηκε αρκετά σοβαρή στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, βάζοντας δύσκολα στους Πειραιώτες για περίπου 27 λεπτά. Ωστόσο, οι “ερυθρόλευκοι” ανέβασαν ταχύτητα στο φινάλε και επικράτησαν με 85-73 για την 21η αγωνιστική της Basket League.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά φάνηκε πως οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν είχαν την απαραίτητη ενέργεια και διάθεση πάνω στο παρκέ απέναντι στην Καρδίτσα, 48 ώρες μετά την σπουδαία επικράτηση επί του Παναθηναϊκού. Οι “ερυθρόλευκοι” εμφανίστηκαν “άδειοι” ψυχικά και σωματικά, κάτι που το εκμεταλλεύτηκε η θεσσαλική ομάδα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα στο σκορ στο πρώτο μισό της πρώτης περιόδου (10-6, 5′), όμως ο Ολυμπιακός ανέβασε την παραγωγικότητα με τέσσερα τρίποντα που έβαλαν οι Μήτρου-Λονγκ, Παπανικολάου και Λούντζης, με αποτέλεσμα να κλείσει το δεκάλεπτο, όντας μπροστά στο σκορ με 21-19.

Η Καρδίτσα μπήκε εντυπωσιακά στη δεύτερη περίοδο, πετυχαίνοντας οκτώ συνεχόμενους πόντους. Οι Γιάνκοβιτς και Μακ έφεραν την ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου στο +5 (26-21, 12′), υπογράφοντας το σερί των Θεσσαλών. Οι “ερυθρόλευκοι” χρειάστηκαν χρόνο μέχρι να προσαρμοστούν με τη νέα πεντάδα πάνω στο παρκέ, αλλά οι Πετρούσεφ, Λαρεντζάκης και Ράιτ έδωσαν τις λύσεις. Ο Έλληνας γκαρντ έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό με 37-36, 1:50 για το ημίχρονο. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 5-0 και πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, έχοντας το προβάδισμα με 41-39.

Πολλοί θα περίμεναν ότι οι Πειραιώτες θα ανεβάσουν την πίεση τους με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν συνέβη και το σκηνικό της αναμέτρησης δεν άλλαξε, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν καλάθι-καλάθι και τον Γιώργο Μπαρτζώκα να έχει παράπονα από τους παίκτες του, βλέποντας την Καρδίτσα να προηγείται με 57-53, 3:40 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Κάπου εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση του Ολυμπιακού με πρωταγωνιστή τον Λούντζη. Οι “ερυθρόλευκοι” έκλεισαν την τρίτη περίοδο με σερί 9-0 και βρέθηκαν στο +5 (62-57).

Πλέον, οι γηπεδούχοι είχαν ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοσή τους σε άμυνα και επίθεση, με την Καρδίτσα να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό του Ολυμπιακού και να μην έχει τις λύσεις απέναντι στην αποτελεσματική εικόνα των Πειραιωτών και στις δύο πλευρές του παρκέ. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 62-60, όμως ακολούθησε σερί 8-0 για το πρώτο διψήφιο προβάδισμα των “ερυθρολεύκων” στην αναμέτρηση (70-60), 7:30 πριν το φινάλε. Κάπου εκεί τα πράγματα πήραν τον δρόμο τους, με τον Ολυμπιακό να φθάνει άνετα στη νίκη με το τελικό 85-73.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 39-41, 62-57, 85-73

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Κάναν 11 (3/7 τρίποντα), Μήτρου-Λονγκ 9 (2), Φαλ 9 (5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 3 (4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Πίτερς 4 (7 ριμπάουντ), Ράιτ 11, Λούντζης 16 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/2 βολές), Λαρεντζάκης 14 (3), Πετρούσεφ 8, ΜακΚίσικ

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουάιτ 13 (9 ριμπάουντ), Μπιουκάναν 18 (5/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καμπερίδης 11 (3), ΜακΚάλουμ 3, Μακ 10 (1), Μενέγκα 3, Χρηστίδης, Τσούκας, Αβδάλας (3 ριμπάουντ), Σάιμπερτ 6 (1), Γιάνκοβιτς 9 (3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα)