Ο Κολοσσός πάλεψε, αλλά λύγισε στην Πάτρα (highlights)

Η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα ήταν κακή για ένα ημίχρονο, έβγαλε αντίδραση και ανέτρεψε το σκορ όμως εν τέλει ηττήθηκε με 84-79 από τον Προμηθέα στην παράταση στο “ΔΑΚ Τόφαλος” για την 21η αγωνιστική της Basket League.

Οι νησιώτες αγωνίστηκαν δίχως τους Περάντες, Πετρόπουλο και Πόλεϊ, έχοντας συνολικά ρόστερ 10 διαθέσιμων παικτών. Οι Πατρινοί ανέβηκαν στο 13-8 και συνεχίζουν να διεκδικούν την τρίτη θέση, ενώ οι αντίπαλοί τους έπεσαν στο 8-13 και το έργο τους για είσοδο στην 6άδα δυσκολεύει. Πολυτιμότερος του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Καμ Ρέινοντς με 22 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Ο καλύτερος παίκτης ήταν ο Άντριου Γκάουντλοκ των ηττημένων, ο οποίος σταμάτησε στους 27 πόντους, τα 5 ριμπάουντ, τις 3 ασίστ και το 1 κλέψιμο.

Οι Πατρινοί μπήκαν με το πόδι… πατημένο στο γκάζι και ξεκίνησαν με ένα σερί 6-0, την ώρα που οι Ροδίτες στο πρώτο τρίλεπτο δεν είχαν καν σκοράρει. Η επιθετική εικόνα τους δεν άλλαξε και έφτασαν στο -9 (9-0) με τη συμπλήρωση των 5′. Ο Σίτου… έσπασε το ρόδι 3’46” πριν το τέλος της περιόδου, βάζοντας τους παρθενικούς πόντους του Κολοσσού (9-2). Εν τέλει αυτή ολοκληρώθηκε με τον ρυθμό να μην αυξάνεται ποτέ, τον φωτεινό πίνακα να γράφει 14-4 και τους φιλοξενούμενους να έχουν 1/16 σουτ.

Δύο συνεχόμενα τρίποντα του Παπαδάκη κατέβασαν τη διαφορά στους τέσσερις (14-10, 13′). Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που στη δεύτερη περίοδο δεν έβαλαν πόντο στο πρώτο τρίλεπτο, αντιγράφοντας έτσι τους αντιπάλους τους. Γκάουντλοκ και Σίτου έφεραν στη συνέχεια το ματς στα ίσα (14-14, 16′) με δύο καλάθια. Ο Κόνιαρης… ξεκόλλησε τον Προμηθέα μετά από έξι λεπτά με ένα τρίποντο, βάζοντάς τον ξανά μπροστά. Έπειτα ακολούθησε ένα επί μέρους 9-1 για να ξεμακρύνουν οι παίκτες του Παπαθεοδώρου στους οκτώ (23-15, 18′). Μάλιστα τελικά κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με διψήφιο προβάδισμα (33-23), με τον Χέιλ να έχει ήδη φτάσει τους εννέα.

Οι Πατρινοί ξεκίνησαν με επί μέρους 8-1 στο δεύτερο μέρος και ξέφυγαν στο +18 (42-24, 22′). Για άλλη μία φορά οι αντίπαλοί τους έμειναν στο πρώτο τρίλεπτο χωρίς καλάθι, ακριβώς όπως έκαναν και στην αρχή του ματς. Αυτό άλλαξε στη συνέχεια, όμως η διαφορά παρέμενε σε υψηλά επίπεδα (46-32, 25′) με τον Γκάουντλοκ να είναι ο μόνος φιλοξενούμενος που ξεχώριζε, ενώ σταδιακά ανέβαζε την απόδοσή του και ο Ρέινολντς. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +10 (58-48).

Δύο τρίποντα από τους Ουτόμι και Γκάουντλοκ κατέβασαν πολύ γρήγορα στις αρχές της τέταρτης τη διαφορά στους τέσσερις (58-54, 31′). Ο Αμερικανός γκαρντ έκανε το παιχνίδι… ντέρμπι με ένα έμμεσο τρίποντο (58-57, 32′), έχοντας φτάσει τους 22. Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια ευτύχησαν να προηγηθούν μετά από ένα τρίποντο του Καμαριανού και ένα δίποντο Μπραΐκοβιτς (62-59, 34′). Ο Παπαδάκης ευστόχησε έξω από τα 6.75μ. στη συνέχεια, κάτι που έκανε και ο Γκάουντλοκ για το 70-61 (36′) υπέρ του Κολοσσού. Οι Πατρινοί εκτέλεσαν καταιγισμό τριπόντων στο τελευταίο τρίλεπτο, επιχειρώντας την ανατροπή. Ο Ρέινολντς πήρε τις… καυτές μπάλες και τις έβαλε, κατεβάζοντας τη διαφορά στο σουτ (75-73) με 33 δευτερόλεπτα στο ρολόι.

Οι διαιτητές έδωσαν ένα αμφισβητήσιμο -στην καλύτερη- σφύριγμα κατά του Γκάουντλοκ, αλλάζοντας την κατοχή υπέρ του Προμηθέα. Ο Κόνιαρης πήρε τρίποντο, αστόχησε, αλλά σφυρίχτηκε φάουλ στην προσπάθεια με αποτέλεσμα να κερδίσει τρεις βολές. Ο Έλληνας γκαρντ αστόχησε στην πρώτη, όμως ευστόχησε στις δύο επόμενες για το 75-75. Έπειτα έμεναν 2.2″ για τους φιλοξενούμενους, με τον Γκάουντλοκ να παίρνει την επίθεση αλλά να αστοχεί.

Η παράταση ξεκίνησε με τρίποντο του Ουτόμι για τους Ροδίτες, όμως ο Ετσενίκε απάντησε άμεσα και με ένα δίποντο και δύο για το 79-78 (42′). Από εκείνο το σημείο κι έπειτα οι Πατρίνοι πήραν τον έλεγχο και εν τέλει κατάφεραν να κατακτήσουν τη νίκη με 84-79.

Τα δεκάλεπτα: 14-4, 33-23, 58-48, 75-75, 84-79 (παρ.)

Προμηθέας Πάτρας (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Ρέινολντς 22 (4/13 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Κόνιαρης 11 (3/5 τρίποντα), Χρυσικόπουλος 4 (7 ριμπάουντ), Στίβενς 2, Χέιλ 15 (2/10 τρίποντα, 6 ασίστ), Κάουαν 11 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπαζίνας, Πάπας 7 (1/5 τρίποντα), Κόφι 2, Ετσενίκε 10 (3 ριμπάουντ), Πλώτας, Λάγιος.

Κολοσσός Ρόδου (Κούρο Σεγκούρα): Ουτόμι 9 (3/5 τρίποντα), Σίτου 10 (6 ριμπάουντ), Πόλεϊ, Γκάουντλοκ 27 (4/10 τρίποντα, 2 ασίστ, 5 ριμπάουντ), Κολοβέρος 3 (5 ασίστ), Παπαγιάννης, Μπιλλής 8 (2), Καμαριανός 7 (2), Παπαδάκης 11 (3), Μπραΐκοβιτς 4 (9 ριμπάουντ), Χατζηνικόλας.