Έτρεχε με… 111 στο Μαρούσι (video)

Αρκετά παραγωγικός ο Ολυμπιακός στο κλειστό του Αγίου Θωμά, καθώς πραγματοποίησε μία πολύ καλή εμφάνιση επιθετικά και επικράτησε άνετα της νεοφώτιστης ομάδας του Γιώργου Λιμνιάτη με 111-83 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Basket League.

Ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί ήταν οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα του αγώνα, καθώς παρά τη μεγάλη παραγωγικότητα των “ερυθρολεύκων”, κατάφεραν να παραμείνουν κοντά στο σκορ, ενώ δεν ήταν λίγες οι φορές που είχαν και το προβάδισμα. Αμφότερες οι δύο ομάδες έφθαναν στο αντίπαλο καλάθι με μεγάλη ευκολία. Πρωταγωνιστής των προσπαθειών των νεοφώτιστων ο Μπρίσκο, με τον Ολυμπιακό να παρουσιάζει μεγάλο θέμα όσον αφορά τη συγκέντρωσή του στην άμυνα, επιτρέποντας στους παίκτες του Γιώργου Λιμνιάτη να κυκλοφορήσουν καλά τη μπάλα και να βρουν αρκετούς πόντους. Με κάρφωμα του Τζούστον το Μαρούσι βρέθηκε στο 21-19 (9′), αλλά οι Πειραιώτες έκλεισαν την πρώτη περίοδο με προβάδισμα τριών ποντών (24-21), χάρη σε ένα σερί 5-0, από τρίποντο του Κάνααν και δίποντο του Γουόκαπ.

Παρ’ όλα αυτά δεν μπόρεσαν να “χτίσουν” ένα καλό μομέντουμ οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, που δεν ήταν συνεπείς αμυντικά και δεν κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ. Οι Γιαννόπουλος και Μπρίσκο κουβάλησαν επιθετικά το Μαρούσι στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, διαμορφώνοντας στο 33-32 στο 15′, που ήταν και το τελευταίο προβάδισμα των γηπεδούχων στην αναμέτρηση. Ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 10-0 και βρέθηκε στο 42-33 με συνεχόμενα καλάθια του Σίκμα, ενώ ο Παπανικολάου έδωσε στην ομάδα του το πρώτο της διψήφιο προβάδισμα με το 46-36, 1:45 πριν το ημίχρονο. Οι “ερυθρόλευκοι” έκλεισαν το πρώτο μέρος στο +12 (53-41) με τρίποντο του Πίτερς στην εκπνοή.

Το παιχνίδι ήταν πλέον αρκετά διαφορετικό, με τον Ολυμπιακό να κυριαρχεί και να μην απειλείται στο σκορ από το Μαρούσι, που ξέμεινε από λύσεις και είχε κακή περιφερειακή άμυνα, που δεν μπόρεσε να σταματήσει την κυκλοφορία της μπάλας των Πειραιωτών και τα τρίποντα, που ήταν το μεγάλο όπλο της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα στο σημερινό ματς. Με δύο μακρινά σουτ του Χιλ οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 63-53 στα μισά της τρίτης περιόδου, αλλά οι εκτελέσεις των Πίτερς και Κάνααν έφεραν ένα επιμέρους 16-3 και τους “ερυθρόλευκους” στο +23 (79-56) στο 28′.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν μία τυπική διαδικασία, παρ’ όλα αυτά ο ρυθμός της αναμέτρησης δεν έπεσε και ο Ολυμπιακός συνέχισε να σκοράρει… κατά βούληση, ανεβάζοντας αρκετά τον δείκτη του σκορ. Επιμέρους 30-21 στην τέταρτη περίοδο για τους “ερυθρόλευκους” με το +29 (111-82), λίγο πριν το φινάλε να είναι η μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 41-53, 62-81, 83-111