Το “θρίλερ” της Πυλαίας βάφτηκε ασπρόμαυρο

Το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης δεν θα μπορούσε να μην είναι συγκλονιστικό. Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε με διαφορά είκοσι πόντων στο ημίχρονο, ο Άρης επέστρεψε, αλλά οι “ασπρόμαυροι” ήταν καλύτεροι στις λεπτομέρειες στα τελευταία δραματικά λεπτά και πήραν τη νίκη με 82-76 για την 7η αγωνιστική της Basket League.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ καλά το παιχνίδι, πηγαίνοντας ψηλά το σκορ από τα πρώτα κιόλας λεπτά, παρά το γεγονός ότι δεν μας έχουν συνηθίσει σε κάτι τέτοιο μέχρι τώρα στη σεζόν, ενώ δεν συμβαίνει συχνά και σε τέτοια ντέρμπι. Ο Άρης είχε το προβάδισμα στην αρχή (7-4), κυρίως λόγω της ευστοχίας του Σανόγκο. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με επιμέρους 8-1 και προηγήθηκε με 12-8, διά χειρός Χάρισον, λίγο πριν τα μισά της πρώτης περιόδου. Γκάλινατ και Μποχωρίδης έβαλαν ξανά μπροστά τους φιλοξενούμενους με 13-12 και έκτοτε οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν απόλυτα. Οι Σμιθ και Τσαϊρέλης ήρθαν από τον πάγκο και έδωσαν σημαντικές βοήθειες στον “Δικέφαλο του Βορρά”, που έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +8 (30-22), με τους “κίτρινους” να ξεμένουν από λύσεις για ένα διάστημα, παρά την προσπάθεια του Τολιόπουλου να τους κρατήσει κοντά στο σκορ.

Εντυπωσιακή ατμόσφαιρα δημιούργησαν στη PAOK Sports Arena οι φίλοι των “ασπρόμαυρων” (MEGA PRESS)

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο Άρης εμφάνισε στο ματς το καλό του αμυντικό πρόσωπο, που αποτελεί κύριο χαρακτηριστικό της ομάδας του Γιάννη Καστρίτη την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο. Το σχήμα με τον Σλαφτσάκη σε θέση σέντερ δούλεψε και ο Γκάλινατ με οκτώ συνεχόμενους πόντους ισορρόπησε την αναμέτρηση (30-30). Ο ΠΑΟΚ χρειάστηκε σχεδόν τρία λεπτά για να πετύχει το πρώτο του καλάθι στη περίοδο, ωστόσο απάντησε στο σερί του Άρη με 10-0, φθάνοντας σε διψήφια διαφορά στο 15′ με το σκορ στο 40-30, με κομβική παρουσία από τον Τσαϊρέλη και στις δύο πλευρές του παρκέ. Διψήφιος από νωρίς ο έμπειρος ψηλός, όπως και ο Σμιθ, με το σύνολο του Φώτη Τακιανού να εκμεταλλεύεται κάθε συνθήκη που του έδωσε η αντίπαλη άμυνα, κλείνοντας το πρώτο μέρος με το εντυπωσιακό +20 (54-34) και τους φιλοξενουμένους να μην έχουν καλές επιλογές στην επίθεση, μένοντας στους τέσσερις πόντους στα τελευταία επτά λεπτά και μάλιστα σκοράροντας μόνο με βολές.

Το πάθος και η ένταση δεν έλειπαν από το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, με τους Γκίλμορ και Χάρελ να έχουν μία λογομαχία (MEGA PRESS)

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Άρη να παρουσιάζεται πιο συγκεντρωμένος σε άμυνα και επίθεση και τον ΠΑΟΚ να μένει στην πολύ καλή εμφάνιση του πρώτου μέρους. Όπως συνέβη και στο ξεκίνημα του αγώνα, ο Σανόγκο ήταν καθοριστικός για τους “κίτρινους”. Τρία λεπτά πήρε στους γηπεδούχους να ανοίξουν λογαριασμό, έχοντας κολλήσει επιθετικά, με τους φιλοξενούμενους να κατεβάζουν σχεδόν κατά το ήμισυ τη διαφορά αρκετά γρήγορα στη τρίτη περίοδο, μειώνοντας σε 56-45 στο 25′. Οι Φρίντρικσον και Άλστον έδωσαν πολύτιμες ανάσες στην επίθεση του “Δικεφάλου του Βορρά” που έφθασε στο +17 (62-45), αλλά οι παίκτες του Άρη ολοκλήρωσαν μία πολύ καλή τρίτη περίοδο με συνολικό επιμέρους σκορ στο 25-14. Με 12 πόντους στο διάστημα αυτό, ο Σανόγκο ήταν ο μπροστάρης στην επιστροφή της ομάδας του, που μείωσε ακόμη και στους επτά (66-59), λίγο πριν το 30′.

Το σύνολο του Γιάννη Καστρίτη είχε εμφανέστατα το μομέντουμ του αγώνα, από τότε που ανέβασε αρκετά την ένταση στην άμυνά της και στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ανέλαβε δράση ο Τολιόπουλος, έχοντας τόσο ρόλο δημιουργού, όσο και εκτελεστή. Αυτός και ο Γκάλινατ έφεραν τον Άρη σε απόσταση ενός καλαθιού, μειώνοντας σε 68-66 στο 33′. Ωστόσο, στη συνέχεια ο Αμερικανός είχε κάποιες λάθος αποφάσεις και γι’ αυτό ο ΠΑΟΚ δεν έχασε το προβάδισμα, παρά το γεγονός ότι του πήρε περισσότερα από τέσσερα λεπτά για να πετύχει τον πρώτο του πόντο στη τέταρτη περίοδο. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 5-0 και με το 73-66 απέκτησαν σημαντικό προβάδισμα στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν κοντά στο σκορ, αλλά ένα τρίποντο του Σμιθ, 68 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, διαμόρφωσε το 80-74 και έκρινε ουσιαστικά τον νικητή της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 30-22, 54-34, 68-59, 82-76

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Γκίλμορ , Χάρισον 16 (0/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σχίζας, Φρίντρικσον 12 (2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Άλστον 17 (8 ριμπάουντ), Σμιθ 18 (2), Τσιακμάς, Τσαϊρέλης 14, Μαργαρίτης 2, Μπελιάουσκας 3 (1)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σανόγκο 17 (3/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Κατσίβελης 4 (3 ασίστ), Μποχωρίδης 3 (1), Ντε Σόουζα 1, Γκάλινατ 19 (2/6 τρίποντα), Σλαφτσάκης 8 (5 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 15 (2/10 τρίποντα), Καρ 2, Φίλλιος, Χάρελ 7 (9 ριμπάουντ), Μπάνκστον