Το Περιστέρι αγχώθηκε αλλά… συνέχισε το σερί

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη πέτυχε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα, επικρατώντας δύσκολα του Λαυρίου με 89-87, για την 7η αγωνιστική της Basket League.

Το Περιστέρι τα… βρήκε σκούρα απέναντι στο Λαύριο, όμως έφτασε στην τ΄ταρτη σερί νίκη του στο Πρωτάθλημα, επικρατώντας 89-87, για την 7η αγωνιστική της Basket League.

Ο ρυθμός ήταν ιδιαίτερα υψηλός από το πρώτο δευτερόλεπτο. Μόλις στο 2′ το Περιστέρι ήταν ήδη στο +5 (8-3), με τους Τόμπσον και Ράγκλαντ να βάζουν τα πρώτα καλάθια. Θόρντον και Παπαδάκης κατάφεραν να φέρουν το ματς στον… πόντο (15-14) στο πεντάλεπτο. Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Νίκος Χουγκάζ που εκτόξευσε τη διαφορά στο +8 (24-16). Η περίοδος ολοκληρώθηκε στο 32-23 υπέρ των γηπεδούχων.

Η εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν διαφορετική, με τα καλάθια να έρχονται… πιο δύσκολα. Ο Ντε Τζούλιους έκανε ότι μπορούσε για να διατηρήσει σε κοντινή απόσταση το Λαύριο (36-30, 14′). Οι “κυανοκίτρινοι” συνέχισαν να βρίσκουν πόντους με διαφορετικούς παίκτες, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν. Θόρντον, Χέλεμς και Παπαδάκης έκαναν ότι μπορούσαν για να μείνει κοντά η ομάδα τους, η οποία πήγε στα αποδυτήρια μόλις στο -5 (50-45).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Μουρ να ισοφαρίζει εντός διλέπτου (52-52, 22′). Τα εύστοχα σουτ πλέον έρχονταν… με το σταγονόμετρο, με τους παίκτες του Σπανούλη να βελτιώνονται αμυντικά, όμως να είναι άστοχοι και να μην εκμεταλλεύονται τις δεύτερες επιθέσεις τους. Αυτό οδήγησε τους φιλοξενούμενους στο προβάδισμα (59-54, 26′) με τους Γκρόμοβς και Καστανέδα. Ο Κασέλακης μείωσε στους δύο (63-61, 28′), παίρνοντας συνεχόμενες επιθέσεις πάνω του. Ωστόσο οι παίκτες του Μέξα άντεξαν και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +4 (67-63).

Το σύνολο του Σπανούλη μπήκε αποφασισμένο να αλλάξει την κατάσταση. Γουίλιαμς και Ντάνγκουμπιτς οδήγησαν σε ένα επί μέρους 8-2 για να βρεθούν ξανά μπροστά στο σκορ (71-69, 32′) οι γηπεδούχοι. Ο Αμερικανός γκαρντ/φόργουορντ έκανε προσωπικό ντεμαράζ για το 76-72. Το συγκεκριμένο γεγονός έδωσε… ώθηση στους συμπαίκτες του, οι οποίοι έφτασαν στο 84-78 (37′), με τρίποντο του Ράγκλαντ. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν μία τελευταία προσπάθεια, αλλά εν τέλει συμβιβάστηκαν στην ήττα με 89-87.

Τα δεκάλεπτα: 32-23, 50-45, 63-67, 89-87

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Ράγκλαντ 14 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Πουλιανίτης 5 (1), Γουίλιαμς 14 (2), Τόμπσον 8 (4 ριμπάουντ), Χουγκάζ 16 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/5 βολές), Μήτρου – Λονγκ 2 (1/7 σουτ), Ντάνγκουμπιτς 10 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος (5 ασίστ), Χαντς 5 (1/4 τρίποντα), Κασελάκης 9 (1), Ρένφρο 4 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Ζούγρης 2.

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Μουρ 12 (2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Καστανέδα 20 (8/13 σουτ, 2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χέλεμς 6, Σπρίντζιος, Παπαδάκης 11 (3/7 τρίποντα, 3 ασίστ), Ντε Τζούλιοθς 9 (1), Γκρόμοβς 10 (5/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Θόρτον 19 (3/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/7 βολές), Οικονομόπουλος.//A