Αέρας η Ρεάλ μέσα στην Πόλη!

Η “βασίλισσα” βρέθηκε σε τρομερή μέρα, σε αντίθεση με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη και υποχρέωσε τους Τούρκους στη δεύτερη τους ήττα (85-71) στη Euroleague. Ντεκ, Ταβάρες και Μούσα οι πρωταγωνιστές για τους φιλοξενούμενους, Μότλεϊ και Μπούκερ οι μοναδικοί… διασωθέντες των γηπεδούχων.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ισοφάρισε το ρεκόρ (8-3) των Μπαρτσελόνα και Μονακό και οι τρεις τους “συγκατοικούν” στη δεύτερη θέση, μία νίκη πίσω από τη Φενερμπαχτσέ, η οποία βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 9 νίκες και 2 ήττες.

Μούσα και Μπούκερ μπήκαν… φορτσάτοι στην αναμέτρηση, με την ομάδα του πρώτου να προηγείται με 8-5, στο 3′. Στη συνέχεια η Ρεάλ Μαδρίτης αύξησε κι άλλο τη διαφορά (15-9, 6′). Οι φιλοξενούμενοι, με πρωταγωνιστή τον Γκάμπριελ Ντεκ, πήραν σημαντικό προβάδισμα και τελείωσαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 25-16.

Η Φενέρ μπήκε αποφασισμένη στη δεύτερη περίοδο να αντιστρέψει την κατάσταση και αρχικά μείωσε τη διαφορά (27-21, 12′). Οι Μαδριλένοι, ωστόσο, δεν είχαν σκοπό να επιτρέψουν στους γηπεδούχους να τους… πάρουν τον αέρα και η διαφορά ανέβηκε και πάλι στους οκτώ (36-28, 16′). Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με τη Ρεάλ Μαδρίτης να έχει διαφορά… ασφαλείας ενόψει του δεύτερου ημιχρόνου (46-34).

Στην αρχή του δεύτερου μέρους, η Φενέρ εξακολουθούσε να μην μπορεί να βρει… γιατρειά και η διαφορά όλο και αυξανόταν (56-41, 23′). Οι παίκτες του Τσους Ματέο δεν έδειχναν… έλεος στους Τούρκους και με νέο σέρι έκαναν το 64-53, στο 26′. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με τη “βασίλισσα” να διατηρεί τα… ηνία του παιχνιδιού (68-54).

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο για να… σώσει ό,τι σώζεται και μείωσε στους 11 (69-58, 32′). Η διαφορά παρέμενε σταθερή με τη Ρεάλ Μαδρίτης να προηγείται με 73-62, στο 35′. Οι Τούρκοι δεν μπορούσαν, όχι να πλησιάσουν, αλλά ούτε να ρίξουν τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (78-64, 37′). Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν, τελικώς, με σκορ 85-71.

O MVP

Ο Βάλτερ Ταβάρες ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης της Ρεάλ Μαδρίτης σε αυτή την άνετη επικράτηση επί της Φενέρμπαχτσε. Ο σέντερ της “βασίλισσας” τελείωσε το παιχνίδι με 17 πόντους (7/7 δίποντα, 3/4 βολές), 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 τάπες σε 27:21 λεπτά συμμετοχής.

Δεκάλεπτα: 16-25, 34-46, 54-68, 71-85

Φενέρμπαχτσε (Δημήτρης Ιτούδης): Μότλεϊ 20, Μπιρσάν 4, Χαζέρ 7, Έντουαρντς 6, Ακπινάρ, Γκεγίκ, Μαχμούτογλου 10, Χέιζ-Ντέιβις 5, Μπιμπέροβιτς 2, Τζεκίρι, Μπούκερ 15, Καλάθης 2

Ρεάλ Μαδρίτης (Τσους Ματέο): Γουίλιαμς-Γκος 5, Κοζέρ 7, Αμπάλντε, Χεζόνια 9, Ροντρίγκεθ 2, Ντεκ 12, Πουαριέ 4, Κορνελιέ 3, Ταβάρες 17, Γιουλ 8, Εντιαγέ, Μούσα 18.//