“Κυριάρχησε” στην Πάτρα ο Κολοσσός (video)

Το σύνολο του Κούρο Σεγκούρα με επιβλητικό μπάσκετ πανηγύρισε ένα σπουδαίο διπλό στην πρωτεύουσα της Αχαΐας κόντρα στον Απόλλωνα επικρατώντας 87-69 για την 4η αγωνιστική της Basket League.

Με ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο και με τον Περάντες σε εκπληκτική βραδιά (19π. 4ασ.) και τον Μπραΐκοβιτς να πραγματοποιεί double double (17π. 13 ριμπ.), οι Ροδίτες πανηγύρισαν το δεύτερο τους “ροζ φύλλο” στην Basket League, καθώς επικράτησαν 87-69 του Απόλλωνα στην Πάτρα.

Mε τον Μουράτο να οργάνωνε και να ήταν ο κύριος συντελεστής στην αμυντική εξίσωση, οι Πατρινοί ξεκίνησαν δυναμικά το ματς (7-3, 3′). Στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν την κατάσταση, πατούσαν καλύτερα στο παρκέ, έσφιξαν την άμυνα τους και με ένα επιμέρους 11-4, πέρασαν μπροστά (14-11, 6′). Μάλιστα, με τον Πέραντες σε ρόλο μαέστρου αλλά και σκόρερ και με τον Γιόργκεσεν αξιόπιστη λύση από την περίμετρο για την ομάδα του Κούρο Σεγκούρα, διεύρυνε το προβάδισμα της η ομάδα της Ρόδου (22-13). Ενώ με τον Κολοβέρο να ευστοχούσε από τα 6.75μ. οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν στο +11 (27-16) την πρώτη περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν τα ποσοστά τους από την περίμετρο, ανάγκασαν τους φιλοξενούμενους σε λάθη, βρίσκοντας εύκολα καλάθια. Με τις αποφάσεις του Σαλούστρου και Ουάσιγκτον η ομάδα της Πάτρας “έτρεξε” ένα επιμέρους 11-2 και μείωσε στους δυο (29-27, 14′). Με τον Σταρκς να ανεβάζει…ρυθμούς και τον Μουράτο συνεπή στις επιλογές του η ομάδα του Νίκου Βετούλα έφερε… τούμπα το ματς και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενοι στο +3 (42-39).

Ο Περάντες ξεκίνησε… ορεξάτος στην τρίτη περίοδο και με επτά προσωπικούς του πόντους έδωσε ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων (48-44,22′). Η ενέργεια που έβγαζε στο παρκέ ο Αμερικανός γκαρντ και με τον Μπραΐκοβιτς να “κυριαρχεί’ σε επίθεση και άμυνα έγειρε την πλάστιγγα στους φιλοξενούμενους, που έχτισαν μια διαφορά σε διψήφια μεγέθη (59-44, 28′). Μάλιστα, το σύνολο του Σεγκούρα έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ και στις δυο πλευρές, με τον Απόλλωνα να έβρισκε καλάθι με το σταγονόμετρο. Το σκορ της τρίτης περιόδου βρήκε τους φιλοξενούμενους στο +16 (66-50), ενώ ο Απόλλωνας “έχασε” και τον Σταρκς με τραυματισμό.

Η ομάδα του Νίκου Βετούλα παίζοντας ένα ορθολογικό μπάσκετ, προσπαθούσε για την αντεπίθεσή της. Ωστόσο, το σύνολο του Σεγκούρα είχε πάντα τις απαντήσεις και με τον Κολοβέρο έχοντας… ψυχρό αίμα, συντηρούσε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (75-61 36′). Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν άριστα το προβάδισμά τους και επικράτησαν με 87-69 στην Πάτρα. Έτσι, οι Ροδίτες πανηγύρισαν το δεύτερο “ροζ φύλλο” στην Basket League, ενώ οι γηπεδούχου έπεσαν στο 1-3.

Τα δεκάλεπτα: 16-27, 42-39, 50-66, 69-87