“Πέταξε” μετά από 12 χρόνια το Μάρούσι

Με τον Γιώργο Λημνιάτη να απουσιάζει λόγω ασθένειας, η ομάδα των βορείων προαστίων πέτυχε την πρώτη της νίκη απέναντι στην Καρδίτσα με 94-88 και ξέφυγε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Στο κλειστό του “Αγίου Θωμά” το Μαρούσι με την Καρδίτσαδιασταύρωσαν τα ξίφη” τους για μια νίκη που θα τους έδειχνε τον δρόμο προς την παραμονή στην κατηγορία, μετά την νίκη της ομάδας του Περιστερίου επί του Προμηθέα Πάτρας. Οι παίκτες του Γιώργου Λιμνιάτη (απουσίαζε λόγω ασθένειας με τον Άγγελο Τσίκληρα να είναι στον πάγκο) μπήκαν με όρεξη για να τρέξουν στο γήπεδο και βρήκαν πόντους στον αιφνιδιασμό, αλλά με τα αμυντικά τους κενά να είναι τεράστια και την ομάδα του Παπανικολόπουλου να εκμεταλλεύονται. Το σκορ της πρώτης περιόδου ήταν 25-19.

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα από τη Θεσσαλία κυριάρχησε στη επίθεση, με το Μαρούσι να μην έχει τις λύσεις που είχε στο πρώτο δεκάλεπτο. Από εκεί και πέρα ανέλαβε ο Μπουκάναν, σκοράροντας από πολλές θέσεις και ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ και της ομάδας του. Η ομάδα των βορείων προαστίων δεν είχε λύσεις και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο, με την ψαλίδα να κλείνει στους τρεις πόντους με 44-41.

Στην επανάληψη και το τρίτο δεκάλεπτο, οι “κίτρινοι” απάντησαν με τους Μπρίσκο και Ραντούλιτσα να έχουν την επιθετική “μπαγκέτα” ελέγχοντας το παιχνίδι και δίνοντας “πνοή” στη ομάδα του. Οι “νεοφώτιστοι” στο τρίτο δεκάλεπτο έβαλαν τις βάσεις για την πρώτη τους νίκη μετά από 12 χρόνια στην πρώτη κατηγορία. Το σκορ της περιόδου έκλεισε με το 72-65 με την Καρδίτσα να κυνηγάει στο σκορ.

Στην τέταρτη περίοδο η Καρδίτσα τα έδωσε όλα για την ανατροπή, αλλά εκεί εμφανίστηκε το εμπόδιο Λούκοβιτς για τους Θεσσαλούς με την διαφορά να φτάνει και σε διψήφια επίπεδα μέχρι και τους 13 πόντους, με τους παίκτες του Αμαρουσίου να είναι πεπεισμένοι στο πλάνο της νίκης. Οι παίκτες του Κώστα Τσίκληρα κλείδωσαν την νίκη με τελικό σκορ 94-88 και την πρώτη νίκη για το Μαρούσι μετά από 12 χρόνια στα “σαλόνια” της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 44-41, 72-65, 94-88

Μαρούσι (Τσίκληρας): Μπρίσκο, Γιαννόπουλος, Τζούστον, Νικολαϊδης, Ραντούλιτσα, Μπόγρης, Χιλ, Ιορδάνου, Λούκοβιτς, Πένο, Στασινός, Ξύδας

Καρδίτσα (Παπανικολόπουλος): Μπουκάναν, Καμπερίδης, Κλάσεν, Γουάτ, Σμίθ, Αβδάλας, Χρηστίδης, Δίπλαρος, Μαλέλης, ΜακΚάλουμ, Σίμπερτ, Τσούκας//ΓΡ.