Επιτέλους… νίκη για το Περιστέρι

Σε ένα ματς για… πολύ γερά νεύρα, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη επικράτησε με 76-71 του Προμηθέα Πάτρας στο “Κ.Γ. Ανδρέας Παπανδρέου”, στην αναμέτρηση της 4ης αγωνιστικής της Basket League.

Το Περιστέρι πέτυχε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, μετά το τραγικό ξεκίνημα με ρεκόρ 0-3. Από την άλλη, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ηττήθηκε για πρώτη φορά φέτος και… έπεσε στο 3-1. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Τζέιλεν Χαντς με 18 πόντους, 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Το πρώτο δεκάλεπτο του ματς είχε ιδιαίτερα ψηλό ρυθμό. Ο Ετσενίκε ξεχώριζε για τους Πατρινούς, οι οποίοι διατηρούνταν κοντά στο σκορ (14-14, 6′). Στο τελευταίο κομμάτι της περιόδου το Περιστέρι πάτησε… το πόδι στο γκάζι και κατάφερε να ξεφύγει (19-16, 8′). Οδηγός των γηπεδούχων ήταν ο Γουίλιαμς, ο οποίος τους οδήγησε στο +8 (25-17), με τη συμπλήρωση 10 λεπτών. Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια, αλλά οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμά τους σε παρόμοια επίπεδα. Μπορεί οι παίκτες του Σπανούλη να ήταν άστοχοι στα σουτ τριών πόντων, αλλά ήταν εύστοχοι από κοντά και κυριαρχούσαν στα ριμπάουντ. Παρ’ ολ’ αυτά η διαφορά… έπεσε και οι πόντοι που χώριζαν τις δύο ομάδες όταν πήγαν στα αποδυτήρια ήταν δύο (42-40).

Ο Χαντς έκανε αισθητή την παρουσία του στο δεύτερο μέρος, παίρνοντας -και βάζοντας- αρκετές επιθέσεις για το Περιστέρι. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο έβρισκαν κι άλλους πρωταγωνιστές, όπως ο Κόνιαρης και ο Κόφεϊ, οι οποίοι τους κρατούσαν στη διεκδίκηση της νίκης. Μετά από 30 λεπτά στο παρκέ η διαφορά ήταν μόλις στους τρεις (59-56), με την τελευταία περίοδο να μετατρέπεται σε… ντέρμπι.

Αμφότερες οι ομάδες πλέον έμοιαζαν πιο… προσεκτικές, έχοντας αντιληφθεί πλήρως το διακύβευμα. Μετά από πέντε λεπτά είχαν μπει μόλις 12 πόντοι, έξι για κάθε αντίπαλο. Η μπάλα ήταν πιο βαριά και το 8/27 συνολικά εντός πεδιάς αποδείκνυε ακριβώς αυτό. Ο Κόφι έβαλε τον Προμηθέα μπροστά (66-65) με τέσσερα λεπτά στο ρολόι. Ο Ράγκλαντ απάντησε με τρίποντα για το 68-66, αλλά ο Κάουαν έκανε ακριβώς το ίδιο για το 69-68. Στη συνέχεια ο… πρώην του Προμηθέα, δηλαδή ο Ντάνγκουμπιτς, έβαλε νέο σουτ έξω από τα 6.75μ. για το 71-69.

Αμέσως μετά, Χέιλ και Ράγκλαντ… αντάλλαξαν δίποντα, με το Περιστέρι να παραμένει στο +3 (73-71). Οι γηπεδούχοι έκαναν λάθος στα 9 δευτερόλεπτα, δίνοντας την τελευταία κατοχή στους αντιπάλους τους. Ωστόσο ούτε εκείνοι κατάφεραν να βρουν καλάθι, με αποτέλεσμα μετά από αρκετά φάουλ το ματς να τελειώνει με σκορ 76-71 για τους “πρίγκιπες της δυτικής όχθης”.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 42-40, 59-56, 76-71

Περιστέρι (Βασίλης Σπανούλης): Ράγκλαντ 7 (1/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 λάθη), Πουλιανίτης 6 (2), Κασελάκης 6 (3/10 σουτ, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουίλιαμς 12 (3/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Τόμπσον 10 (2/6 δίποντα, 6/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Μήτρου-Λονγκ 5, Ντάνγκουμπιτς 8 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χαντς 18 (4/5 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 4/6 βολές), Ρένφρο 5 (8 ριμπάουντ)

Προμηθέας (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Ρέινολντς 3 (1/8 σουτ), Μπαζίνας 3 (1), Χρυσικόπουλος, Ετσενίκε 21 (10/14 δίποντα, 1/3 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Χέιλ 11 (2/5 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα), Κάουαν 7 (2/7 σουτ, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πλώτας 2, Κόνιαρης 8 (4/6 δίποντα), Κόφι 10 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καραγιαννίδης 2, Κούρουτς 4 (1/7 σουτ)