Με τέτοιον Πόρτερ πως να χάσει; (highlights)

Ο Αμερικανός γκαρντ-φόργουορντ (αγωνίστηκε σχεδόν σε όλο το ματς) ήταν μία ομάδα μόνος του, καθώς με 19 πόντους, 10 ριμπάουντ και 9 τελικές πάσες, οδήγησε τους “ασπρόμαυρους” στο ροζ φύλο αγώνα κόντρα στην Καρδίτσα με σκορ 85-70.

Άξιοι συμπαραστάτες του πρώην ΝΒΑερ, ήταν οι Φρίντρικσον (17π.), ‘Αλστον (12π.) και Μακνίς (10π.), ενώ από την μεριά των ηττημένων ο Μακ σημείωσε 17 πόντους και ο Καμπερίδης 12.

Οι “ασπρόμαυροι” μπήκαν αρκετά στο παιχνίδι με τον Κέβιν Πόρτερ Τζούνιορ να δείχνει πιο ορεξάτος από την περασμένη βδομάδα και κυρίως να είναι πιο παραγωγικός. Οι έξι πόντοι του, αλλά οι βοήθειες του και σε άλλους τομείς του παιχνιδιού, έδωσαν στην ομάδα του ένα μικρό προβάδισμα, μετά το πέρας της πρώτης περιόδου.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με τον Μακάλουμ πρωταγωνιστή, έκαναν ένα σερί 5-0, κάνοντας τη μίνι ανατροπή με 24-25.  Ο Φρίντρικσον συμμάζεψε σε μεγάλο βαθμό το παιχνίδι των γηπεδούχων, είτε δημιουργικά, είτε εκτελεστικά, όμως ο Καμπερίδης βρισκόταν σε καλή μέρα από το τρίποντο, κρατώντας τη διαφορά στους έξι πόντους (36-30).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο πρώην ΝΒΑερ ήταν παντού στο παρκέ της “Πυλαίας”, ενώ είχε για συμπαραστάτες τους Τσαϊρέλη και Άλστον, που ανέβασαν την απόδοσή τους. Η Καρδίτσα δεν άφησε το σκορ να της ξεφύγει, είτε με ατομικές ενέργειες του Μπιουκάναν, είτε σκοράροντας από επιθετικά ριμπάουντ. Το 60-51, ύστερα από 30 λεπτά παιχνιδιού, άφηνε όλα τα σενάρια, όσον αφορά τον τελικό νικητή, όμως φαινόταν πως οι φιλοξενούμενοι, άρχισαν να ξεμένουν από ενέργεια.

Ο ΠΑΟΚ ήταν πιο φρέσκος από την αντίπαλό του, οι Μακνίς και Μαργαρίτης, έδωσαν άλλον αέρα στην επίθεση των Θεσσαλονικών και το 67-53 εφτά λεπτά πριν λήξει το ματς. Ο κόουτς Παπανικολόπουλος, έδωσε εντολή για πίεση, οι παίκτες τον άκουσαν και το 69-60, έδινε μία οσμή ντέρμπι στο παιχνίδι στο 35′. Βέβαια ο Πόρτερ Τζούνιορ με μία τάπα και ένα καλάθι, επανάφερε την ηρεμία σε πάγκο και παρκέ κι άπαντες περίμεναν το τελικό αποτέλεσμα, αφού ο νικητής είχε κριθεί. Το τελικό 85-70 έδωσε στον ΠΑΟΚ τη νίκη, η οποία τον ανέβασε στην όγδοη θέση της βαθμολογίας, που δίνει δικαίωμα συμμετοχής στα playoffs.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 36-30, 60-51, 85-70