“Εκτέλεσε” τον Κολοσσό με κορυφαίο τον Χάμιλτον ο Προμηθέας (highlights)

Πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου επικράτησε με 96-73 των Ροδιτών στο “Δημήτριος Τόφαλος”, έχοντας σε φοβερό βράδυ τον νεοφερμένο Αμερικανό γκαρντ.

Μπορεί ο κόσμος να έλειπε από το γήπεδο της Πάτρας, ωστόσο ο Προμηθέας είχε πολύ καλό ρυθμό και ανέβασε ψηλά το σκορ, παίρνοντας εύκολα τη νίκη από τον Κολοσσό Ρόδου. Οι Αχαιοί ανέδειξαν πολλούς πρωταγωνιστές, όπως οι νεαροί Πλώτας (14π.) και Μπαζίνας (8π., 7ασ.), αλλά και ο Χάμιλτον (24π.), που την περασμένη εβδομάδα έκανε το ντεμπούτο του. Με το αποτέλεσμα αυτό πήγαν στο 15-9 και εξασφάλισαν μία θέση στην πρώτη τετράδα, που σημαίνει πλεονέκτημα έδρας στον πρώτο γύρο των πλέι οφ. Στο 9-16 οι Ροδίτες που θα είναι οριστικά στην 6η θέση.

Οι γηπεδούχοι άργησαν λίγο να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις του αγώνα και οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν αυτό, για να προηγηθούν με 8-4 στα πρώτα λεπτά. Σταδιακά, οι Πατρινοί ανέβασαν στροφές και στις δύο πλευρές του παρκέ, με αποτέλεσμα να τρέξουν επιμέρους 20-3 για να προηγηθούν με 24-11. Οι παίκτες του Προμηθέα κατάφεραν να διατηρήσουν αυτό το διψήφιο προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Ωστόσο, όλα άλλαξαν στην τρίτη περίοδο, όταν ανέβασε την παραγωγικότητά του ο Κολοσσός. Από το 64-49 στο 26′, οι Ροδίτες μείωσαν σε 64-62 στο 29′, έχοντας σερί 13-0, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Αυτό όμως δεν κράτησε για πολύ, καθώς ο Προμηθέας ήταν καταιγιστικός στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου είχε επιμέρους 28-11 και έφθασε άνετα στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 48-33, 68-62, 96-73

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Μπαζίνας 8 (7 ασίστ), Χάμιλτον 24 (6/8 τρίποντα), Χρυσικόπουλος 2 (4 ριμπάουντ), Ετσενίκε 11 (3 ριμπάουντ), Χέιλ 12 (3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ρέινολντς 2 (5 ριμπάουντ), Κάουαν 16 (5 ασίστ), Πλώτας 14 (4/5 τρίποντα), Πάπας 2, Λάγιος, Στέφενς 5 (4 ριμπάουντ), Καραγιαννίδης

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σεγκούρα): Ουτόμι 12 (2/9 τρίποντα), Κολοβέρος, Μπραΐκοβιτς 18 (9 ριμπάουντ), Καμαριανός 6, Περάντες 13 (2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκάουντλοκ 6, Παπαγιάννης, Πετρόπουλος 9 (7 ριμπάουντ), Χατζηνικόλας, Σίτου, Παπαδάκης 9 (2/5 τρίποντα)