Ξέσπασε στο Λαύριο η ΑΕΚ

Μετά το κάζο στην Πάτρα από τον ουραγό Απόλλωνα και την αποχή από τις προπονήσεις λόγω οφειλών, η “Ένωση” έβγαλε αντίδραση και πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή της εμφάνιση, επικρατώντας με 100-67 του Λαυρίου για την 3η αγωνιστική των πλέι άουτ της Basket League.

Στα πρώτα τρία λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι με το σκορ να είναι ισόπαλο στο 6-6. Από εκεί και έπειτα όμως, η πλάστιγγα έγειρε υπέρ της ΑΕΚ, που παρουσίασε ένα πολύ καλό πρόσωπο και στις δύο πλευρές του παρκέ. Οι “κιτρινόμαυροι” έτρεξαν σερί 17-0 με πρωταγωνιστή τον Χολ και προηγήθηκαν με 23-6 στο 7′, με το Λαύριο να μένει χωρίς σκορ για περίπου τέσσερα λεπτά. Ο Μουράτος ήταν αυτός που ξεκόλλησε τους φιλοξενούμενους και μείωσε λίγο τη διαφορά σε 25-10, όμως η “Ένωση” ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο στο +21 με σερί 6-0 και τον Αγραβάνη να γράφει το 31-10.

Οι παίκτες του Κώστα Μέξα φάνηκε να ανεβάζουν απόδοση στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, καθώς άρχισαν να γίνονται πιο παραγωγικοί στην επίθεση. Το Λαύριο βρήκε λύσεις με τους Καστανέδα και Μουρ και μείωσε με επιμέρους 7-2 σε 33-17 (13′). Ωστόσο, δεν υπήρξε συνέχεια στο καλό διάστημα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι αντιμετώπιζαν μεγάλη δυσκολία στο σκοράρισμα. Ο ρυθμός του αγώνα χάλασε από τα πολλά φάουλ και η ΑΕΚ αύξησε ακόμη περισσότερο το προβάδισμά της, χάρη στην ευστοχία της στις βολές, πηγαίνοντας στην ανάπαυλα με +27 (50-23).

Παρά το μεγάλο της προβάδισμα, η “Ένωση” δεν άφησε το πόδι από το… γκάζι και συνέχισε να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ των Άνω Λιοσίων, ανεβάζοντας κι άλλο τον δείκτη της διαφοράς. Το δεύτερο μέρος άρχισε με σερί 6-0 και τον Κουζμίνσκας να διαμορφώνει το +33 (56-23). Ο Λιθουανός είχε άξιους συμπαραστάτες επιθετικά τους ΜακΡέι και Ραντλ, οι οποίοι “διέλυσαν” την άμυνα του Λαυρίου, πηγαίνοντας την παραγωγικότητα των “κιτρινόμαυρων” σε ακόμη ψηλότερα επίπεδα. Η ΑΕΚ έβαλε 30 πόντους στην τρίτη περίοδο και πήγε στο +34 (80-46), πριν την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου.

Στην τέταρτη περίοδο η “Ένωση” κατέβασε ταχύτητα, καθώς το υπόλοιπο του παιχνιδιού ήταν τυπική διαδικασία. Ο Ηλίας Ζούρος και ο Κώστας Μέξας ανακάτεψαν αρκετά την… τράπουλα, οι άμυνες χαλάρωσαν, αλλά το Λαύριο δεν μπόρεσε να σώσει ούτε τα προσχήματα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ανταγωνιστικοί στο τελευταίο δεκάλεπτο, σε σχέση με τα προηγούμενη τρία, ωστόσο δεν μπόρεσαν να αποφύγουν την βαριά ήττα. Παρ’ όλα αυτά, επικράτησαν με 21-20 στο επιμέρους σκορ της τέταρτης περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 31-10, 50-23, 80-46, 100-67

ΑΕΚ (Ζούρος): Χολ 11 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ραντλ 16 (3/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Χατζηδάκης 13 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κουζμίνσκας 9 (10 ριμπάουντ, 7 ασίστ), ΜακΡέι 17 (6 ριμπάουντ), Καράμπελας 2, Μαραθωνίτης 1, Χόλινς 7 (4 ασίστ), Νετζήπογλου 7, Αγραβάνης 9 (4 ριμπάουντ), Κουζέλογλου 8 (4 ριμπάουντ), Νικολάου.

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Μουρ 15 (7 ριμπάουντ), Καστανέδα 13 (3 ασίστ), Μουράτος 10 (5 ριμπάουντ), Γκρόμοβς 6 (2 ριμπάουντ), Θόρντον 4 (3 ασίστ), Τσάμης, Τζάκσον 4, Ζάρας 6, Χόρχλερ 8 (14 ριμπάουντ), Βαζούκης 1.