Με παράσταση του Χάουαρντ πέρασε από την Γαλλία η Μπασκόνια

Με τον Αμερικανό γκαρντ να πραγματοποιεί εκπληκτικό παιχνίδι με 35 πόντους (8/13 τρ.), η ομάδα του Ιβάνοβιτς των πολλών απουσιών επικράτησε (88-81) της Βιλερμπάν στην Γαλλία για την 9η αγωνιστική της Euroleague, κάνοντας το 2Χ2 στην “διαβολοεβδομάδα”. Σημείο κλειδί του αγώνα η τρίτη περίοδος, που οι Βάσκοι έτρεξαν ένα επιμέρους 31-16.

Παραγωγικές ήταν οι δυο ομάδες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Δίνοντας έμφαση στην επίθεση και με τις άμυνες να πηγαίνουν… περίπατο, η Βιλερμπάν είχε ένα ισχνό προβάδισμα (15-14). Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι με μπροστάρη τον Σκοτ Μάικ “έτρεξαν” ένα επιμέρους 12-0 και “εκτόξευσαν” την διαφορά σε διψήφια μεγέθη (27-14). Η ομάδα του Ιβάνοβιτς, βρήκε λύσεις από το Μονέκε και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο -10 (30-20).

Πάρις Λι και Μάικ με σωστές επιλογές και αποφάσεις έδωσαν το μεγαλύτερο προβάδισμα για το σύνολο του Ποτσέκο (39-23, 13′). Η Μπασκόνια, ωστόσο, έδειξε σφυγμό, συσπείρωσε την άμυνα της, πίεσε πάνω στην μπάλα, ενώ στην επίθεση ανέβασε τα ποσοστά ευστοχίας της. Με κυρίους εκφραστές τον Χάουαρντ, τον Κοστέλο και τον Μονέκε, οι φιλοξενούμενοι “έριξαν” την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (49-42) στο κλείσιμο του πρώτου μέρους.

Μαγικό ήταν το τρίτο δεκάλεπτο για την Μπασκόνια. Το σύνολο του Ιβάνοβιτς αν και βρέθηκε να χάνει στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου με 12 πόντους (54-42, 22′), έκανε ότι ήθελε στην συνέχεια. Με μπροστάρη τον Χάουαρντ που έβλεπε το καλάθι σαν… βαρέλι σημείωσε 15 πόντους με τέσσερα τρίποντα. Η “καταιγίδα” από την περίμετρο για τους Βάσκους δεν σταμάτησε στον Αμερικανό γκαρντ. Ο Μονέκε και ο Κοστέλο ήταν άξιοι συμπαραστάτες για τον Χάουαρντ. Έτσι, η ισπανική ομάδα βρέθηκε και στο +8 στο κλείσιμο του τρίτου δεκάλεπτο, που έτρεξε ένα επιμέρους 31-16.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Γάλλοι έτρεξαν ένα σερί 6-0 με δυο τρίποντα του Σκοτ Μάικ και του Καμπαρό (73-71). Η συνέχεια ήταν πραγματικό ντέρμπι, με τις δυο ομάδες να πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ (79-79, 37′). Ο “ασταμάτητος” Χάουαρντ που σημείωσε το 8ο του τρίποντο στο ματς, έδωσε ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων (83-79) 1:27 πριν το τέλος. Η Μπασκόνια στο φινάλε ήταν ψύχραιμη από την γραμμή τις φιλανθρωπίας και έτσι, πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη και έκλεισε με 2Χ2 την “διαβολοβδομάδα”.

Μάλιστα, με την έλευση του Ντούσκο Ιβάνοβιτς, οι Βάσκοι έχουν κάνει τέσσερις διαδοχικές νίκες στην Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 30-20, 49-42, 65-73, 81-88

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Ποτσέκο): Σκοτ 22 (5/9 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Λι 12 (2/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Καχούντι 2, Λοβέρν 16 (6/14 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λουγουαγού-Καμπαρό 10 (2/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Τζάκσον, Εγκμπούντου 4, Φαλ 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Λάιτι 6, Γιάκοβ

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Χάουαρντ 35 (3/8 δίποντα, 8/13 τρίποντα, 5/5 βολές), Μάνιον, Ραϊέστε 4, Τσιόζα 2 (6 ασίστ), Μίλερ-ΜακΙντάιρ 2 (1/5 σουτ, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντίεθ 6 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κότσαρ 4 (4/4 βολές), Κοστέλο 16 (2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/8 βολές, 5 ριμπάουντ), Μονέκε 19 (3/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ)