Επέστρεψε θριαμβευτικά στις νίκες η Ολίμπια Μιλάνο

Στο τέταρτο δεκάλεπτο πάτησε το γκάζι η ομάδα του Μέσινα και επικράτησε (92-76) της Εφές στο “Mediolanum Forum” για την 9η αγωνιστική της Euroleague. Έτσι, οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στο 3-6 που επέστρεψαν στις νίκες, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 4-5.

O αγώνας

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι απέκτησαν ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων (17-13) αλλά οι αποφάσεις του Μπομπουά έριξαν την διαφορά στην ελάχιστη τιμή (19-18) που ήταν και στο σκορ της πρώτη περιόδου. Μάλιστα, ο Νικολό Μέλι με 7 πόντους, 4 ριμπάουντ και Ουίλ Κλάιμπερν με 7 πόντους, 3 ριμπάουντ ξεχώρισαν για τις δυο ομάδες στα πρώτα δέκα λεπτά.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι “κόλλησαν” στην επίθεση, ενώ το Μιλάνο έβρισκε λύσεις από τα χέρια του Μίροτιτς (29-22, 15′). Ο Ντάριους Τόμσον ανέλαβε την επιθετική μπαγκέτα των Τούρκων, αλλά οι Ιταλοί κρατούσαν το προβάδισμά τους (40-33). Στο κλείσιμο του πρώτου ημίχρονο τα καλάθια των Τζόουνς και το τρίποντο του Λάρκιν “έριξαν” την διαφορά στους τέσσερις (43-39).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Τούρκοι μπήκαν πιο δυνατά. Ο Ντάριους Τόμσον πάτησε το γκάζι και έκανε ότι ήθελε την άμυνα των Ιταλών. Ο Αμερικανός γκαρντ που σημείωσε 11 πόντους, έβαλε μπροστά στο σκορ του φιλοξενούμενους (57-56, 27′). Ωστόσο, ο Σίλντς είχε… σφυγμό και με πέντε σερί πόντους έδωσε το προβάδισμα για την ομάδα του Μεσίνα στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (63-61).

Στην τέταρτη περίοδο, Σίλντς και Χολ ήταν οι πρωταγωνιστές στην επίθεση της Μιλάνο, που συντηρούσαν το ιταλικό προβάδισμα σε διψήφια μεγέθη (75-65).  Ο Κλάιμπερν έκανε ότι μπορούσε για τους φιλοξενούμενους αλλά η ομάδα του Μεσίνα είχε τις απαντήσεις, χάρις το εξαιρετικό βράδυ του Χολ. Η πλάστιγγα είχε γείρει για την ιταλική ομάδα, η οποία επικράτησε της Εφές με 92-76 και πανηγύρισε την τρίτη της νίκη στην Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 43-39, 63-61, 92-76