Λύγισε την ΑΕΚ με κομβικό Ναν (video)

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της ομάδας του Ζοάν Πλάθα με 86-85, σε μια αναμέτρηση που οι “πράσινοι” βρέθηκαν πίσω στο σκορ, ακόμα και με πέντε πόντους λίγα δευτερόλεπτα πριν την λήξη, με τον Αμερικανό να είναι από τους παίκτες που άλλαξαν την μοίρα της ομάδας του.

Στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής της Basket League, ο Παναθηναϊκός φιλοξένησε την ΑΕΚ στο κλειστό “Νίκος Γκάλης“, σε μια αναμέτρηση και κεκλεισμένων των θυρών λόγω της τιμωρίας των γηπεδούχων για τα επεισόδια στους τελικούς του πρωταθλήματος με τον Ολυμπιακό. Ο Εργκίν Αταμάν ξεκίνησε τον Κέντρικ Ναν βασικό στην πεντάδα με τον Ζοάν Πλάθα να στερείται τις υπηρεσίες του ΜακΡέι λόγω τραυματισμού. Οι δυο ομάδες μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση με το “τριφύλλι” να αντιμετωπίζει ένα σύνολο με τρομερές επιθετικές αρετές. Συγκεκριμένα ο Τζάστιν Τίλμαν στα πρώτα πέντε λεπτά ήταν συγκλονιστικός δίνοντας όλες τις επιθετικές λύσεις στην ομάδα του Ισπανού προπονητή σκοράροντας 10 πόντους. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την απουσία στα τελευταία του Αμερικανού σέντερ της “ένωσης” και έφτιαξαν μια διαφορά στην πρώτη περίοδο με επτά πόντους από ενέργειες των Βιλντόζα και Γκριγκόνις.

Στην δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ περιόρισε τον Παναθηναϊκό δυσκολεύοντας αρκετά το παιχνίδι της ομάδας του Εργκίν Αταμάν. Ο “δικέφαλος” είχε λύσεις στην επίθεση ακόμα και όταν οι “πράσινοι” πάτησαν γκάζι για να φτάσουν την διαφορά στους οκτώ πόντους (30-22). Το μεγαλύτερο πρόβλημα για την ομάδα του Ζοάν Πλάθα ήταν την στιγμή που ο Τίλμαν δεν είχε επαφή με το καλάθι, καθώς ο Ματίας Λεσόρ τον περιόρισε αρκετά κρατώντας τον στους 12 πόντους, με τους 10 να τους έχει από το πρώτο δεκάλεπτο. Η διαφορά του ημίχρονου έκλεισε στους 11 (48-37) με την να κολλάει στα τελευταία τέσσερα λεπτά στην επίθεση με τον Μήτογλου να κυριαρχεί μέσα στην ρακέτα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η ΑΕΚ μπήκε με την ίδια όρεξη που ξεκίνησε και την αναμέτρηση με τον Μιντάουγκας Κουζμίνσκας να παίρνει την επιθετική “μπαγκέτα” με πετυχαίνοντας οκτώ πόντους στην τρίτη περίοδο. Οι 11 πόντοι “ψαλιδίστηκαν” στους τρεις, βάζοντας εμφανώς πολλά προβλήματα στην άμυνα του Παναθηναϊκού, αφετέρου η άμυνα της ήταν εξαιρετική γύρο από τα 6.75. Η “ένωση” έφτασε μια ανάσα από το προσπέρασμα τέσσερα λεπτά πριν την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου με τον Καμπενγκέλε  να την δίνει το προβάδισμα με δυο ελεύθερες βολές και μια μικρή ανάσα τριών πόντων με το κάρφωμα του Νετζήπογλου για το 57-54 τρία λεπτά πριν την λήξη της περιόδου. Η ΑΕΚ έκλεισε το δεκάλεπτο με τρεις πόντους προβάδισμα 66-63, ταράζοντας τους γηπεδούχους με μπάσκετ πολλών ταχυτήτων, αφήνοντας αρκετές υποσχέσεις για ακόμα πιο γρήγορο παιχνίδι και στις δυο πλευρές του παρκέ.

Στην τέταρτη περίοδο οι μονομαχίες και στις δυο πλευρές του παρκέ ήταν αρκετά έντονες, με την ΑΕΚ να αντέχει μπροστά στο σκορ, με τον Ναν να εκτελεί πίσω από τη γραμμή του τριπόντου βάζοντας μπροστά την ομάδα του. Ο Παναθηναϊκός έφτασε στα όρια του σε όλα τα επίπεδα του, με την ομάδα του Πλάθα να είναι άρτια σε όλη την αναμέτρηση. Ο Κουζμίνσκας δυο λεπτά πριν από την λήξη εκτέλεσε από την γραμμή των 6.75 βάζοντας στο +3 την ομάδα του. Ο Παναθηναϊκός πήρε μεγάλη νίκη με 86-85, με προσωπικές προσπάθειες του νεοαποκτηθέντα Αμερικανού, τελειώνοντας ο ίδιος την αναμέτρηση με πέντε προσωπικούς του πόντους για την νίκη της ομάδας του Αταμάν.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 48-37, 63-66, 86-85

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Βιλντόσα 4 (1) , Μπαλτσερόφσκι 6 (5 ριμπάουντ, 3 λάθη) , Ναν 18 (2/4 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 λάθος, 3 κλεψίματα), Σλούκας 5 (2) , Γκραντ 3 (1) , Αντετοκούνμπο 2 , Λεσόρ 11 (7 ριμπάουντ) , Γκριγκόνις 13 (1/4 τρίποντα) , Μήτογλου 11 (1/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ) , Μαντζούκας 3 (1), Καλαϊτζάκης, Μωραΐτης

ΑΕΚ (Πλάθα): Τίλμαν 20 (9 ριμπάουντ), Ραντλ 3 (5 ασίστ) , Καράμπελας 2 (5 ασίστ, 3 λάθη), Κουζμίνσκας 16 (4/5 τρίποντα) , ΜάκΛεμορ 6 (2) , Χολ 2 (5 ασίστ) , Φλιώνης 5 (1) , Νετζήπογλου 11 (2) , Χατζηδάκης , Κουζέλογλου 6 (7 ριμπάουντ), Καμπενγκέλε 15 (1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ)