Κυριαρχική Βαλένθια στο Κάουνας

Οι “νυχτερίδες” πέρασαν με επιβλητικό τρόπο από την έδρα της Ζαλγκίρις, καθώς επικράτησαν 87-72 και πανηγύρισαν την 4η τους νίκη σε πέντε παιχνίδια στην Euroleague, με τους Λιθουανούς να πέφτουν στο 3-2.

Τρία λάθη για την Ζαλγκίρις στο ξεκίνημα, με την Βαλένθια να τα εκμεταλλεύεται και να αρχίζει με ένα 4-0. Οι Λιθουανοί είχαν βρει σκορ από όλους τους παίκτες που είχαν πατήσει παρκέ, ενώ η Βαλένθια έβρισκε σταθερές λύσεις επιθετικά από τους Κρις Τζόουνς και Ντέιμιεν Ίνγκλις. Έτσι, οι Ισπανοί που πατούσαν πολύ καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο και βρέθηκαν προηγούμενοι με 8 πόντους (20-12), έχοντας περιορίσει αισθητά τους γηπεδούχους στο επιθετικό σκέλος

Το σύνολο του Μουμπρού συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, ακουμπώντας την μπάλα κοντά στο καλάθι (10/15 δίποντα), την ώρα που η Ζαλγκίρις ήταν άστοχη τόσο μέσα όσο και έξω από την περίμετρο (2/8 δίποντα, 3/11 τρίποντα) με το προβάδισμα να είναι πλέον διψήφιο (32-15, 14′). Στους 20 πόντους έφτασε η διαφορά (42-22, 18′) με την Βαλένθια να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ. Ο Τουρέ αποτελούσε σημείο αναφοράς για την ισπανική ομάδα, καθώς μετρούσε 9 πόντους (4/4 δίποντα) και 4 ριμπάουντ. Έτσι, οι “νυχτερίδες” κυριάρχησαν απόλυτα στο πρώτο μέρος και προηγήθηκαν με διαφορά άνω των 20 πόντων (52-30), η οποία ήταν αντιπροσωπευτική εικόνα των δύο ομάδων.

Στην τρίτη περίοδο, δεν άλλαξε κάτι δραματικά. Οι Ισπανοί συνέχιζαν στην ίδια ένταση και συντηρούσαν τη διαφορά σε διψήφια διαφορά. Ταυτόχρονα, οι Λιθουανοί απειλούσαν κυρίως από την περίμετρο για να μειώσουν και ξανά έμπαιναν στο ματς (63-44, 27′). Mε ζεστούς τους Χάρπερ, και Τζοουνς που ήταν σταθεροί πυλώνες για την επίθεση, το σύνολο του Μουμπρού έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με το +19 (73-52).

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικού χαρακτήρα, με τη Βαλένθια να καταφέρνει εύκολα να υπερασπιστεί το προβάδισμα της. Οι Λιθουανοί είχαν τον Έβανς να είναι ο μόνος που απειλούσε για το αντίπαλο καλάθι με 18 πόντους και δεν κατάφεραν να βγάλουν την απαιτούμενη αντίδραση στον αγώνα. Κάπως έτσι παραδόθηκαν στο κυριαρχικό και επιβλητικό μπάσκετ της ισπανικής ομάδας, που επικράτησε με 82-77 στο Κάουνας και πανηγύρισε την 4η της νίκη στην Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 32-50, 53-72, 72-87

Ζαλγκίρις Κάουνας (Κάζις Μακσβίτις): Έβανς 18 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μήτρου-Λονγκ, Λεκαβίτσιους 9 (3/3 τρίποντα), Χέις 10 (4/4 δίποντα), Γκεντράιτις 4, Σμιτς 11 (6 ριμπάουντ), Μπιρούτις 2, Μπούτκα, Ντίμσα 7, Μάνεκ 4, Μπουτκεβίτσιους, Ουλάνοβας

Βαλένθια (Άλεξ Μουμπρού): Χάρπερ 13 (2/3 τρίποντα), Κλαβέρ 2, Πουέρτο 2, Ρόιβερς 11 (3 ριμπάουντ), Πραντίγια 2, Τζόουνς 16 (2/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ίνγκλις 4, Γιόβιτς 3, Τουρέ 9 (7 ριμπάουντ), Ρόμπερτσον 5, Ντέιβις 11 (3 ριμπάουντ), Οτζελέγε 9 (3 ριμπάουντ.