Ο Αβράμοβιτς… λύτρωσε την Παρτίζαν στο τέλος

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς πραγματοποιώντας εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο, έκανε την ανατροπή και κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη στην έδρα της με 88-86, “χαλώντας” έτσι το ευρωπαϊκό ντεμπούτο του κόουτς Σφαιρόπουλου στον πάγκο του Ερυθρού Αστέρα.

Στο ματς που άνοιξε την “αυλαία” της 5ης αγωνιστικής στην Euroleague, ο Ερυθρός Αστέρας, στο ευρωπαϊκό ντεμπούτο του κόουτς Σφαιρόπουλου στον πάγκο του, πραγματοποίησε εξαιρετικό δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο, έχοντας διαρκώς το “πάνω χέρι”. Η Παρτίζαν με πρωταγωνιστές της στο τέλος τους Αβράμοβιτς και ΛεΝτέι, κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να επιβληθεί με 88-84 στην κατάμεστη “Stark Arena”.

Πλέον, η ομάδα του “Ζοτς” ανέβηκε στο 2-3, ενώ οι “ερυθρόλευκοι” του Βελιγραδίου έπεσαν στο 1-4. Για τους νικητές, εξαιρετική ήταν η εμφάνιση του Αβράμοβιτς, ενώ πολύτιμη ήταν και η συνεισφορά των ΛεΝτέι, Γιάραμαζ και Καμίνσκι. Σε… ρηχά νερά έμεινε ο Κέβιν Πάντερ, ενώ για τον Ερυθρό διακρίθηκαν οι Μπολομπόι και Νέιπιερ.

Η Παρτίζαν ξεκίνησε πολύ δυναμικά το ματς και με… όπλο της την εξαιρετική άμυνα, αλλά και με πρωτεργάτες τους Καμίνσκι, ΛεΝτέι και Γιάραμαζ, προηγήθηκε με το εμφατικό 10-0 (4′). Η επιθετική… αφλογιστία του Ερυθρού Αστέρα δεν κράτησε και πολύ. Οι “ερυθρόλευκοι” βρήκαν σκορ από τους Χάνγκα, Τεόντοσιτς και Ντο Σάντος και κατάφεραν να φέρουν τη διαφορά σε μονοψήφια μεγέθη για το 22-13, που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Το σύνολο του κόουτς Σφαιρόπουλου ξεκίνησε με αισθητή βελτίωση και στις δυο πλευρές του γηπέδου το δεύτερο δεκάλεπτο του ντέρμπι. Με πρωταγωνιστές τους τον Μίτροβιτς, τον Τόμπι και τον Νέιπιερ, οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στον πόντο (26-25, 15′). Τα τρίποντα των ΛεΝτέι, Γιάραμαζ και Νάναλι έδωσαν… ανάσα στην Παρτίζαν (35-30, 17′), όμως ο Ερυθρός κράτησε τη διαφορά κοντά και ο Νέιπιερ με ατομική ενέργεια, ισοφάρισε σε 42-42 που ήταν και το σκορ, με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Οι “ερυθρόλευκοι” του Βελιγραδίου μπήκαν… ζεστοί στο δεύτερο ημίχρονο. Με εξαιρετική άμυνα και τον Χάνγκα να πρωταγωνιστεί, ο Ερυθρός πέρασε μπροστά στο σκορ και λίγο αργότερα προηγήθηκε με 6 πόντους διαφορά (46-52, 25′). Μάλιστα, ο Ντο Σάντος με δυο δικά του τρίποντα, ανέβασε τη διαφορά στο +10 (50-60, 27′). Ο Σμαϊλάγκιτς έδωσε προσωρινά μερικές λύσεις στους γηπεδούχους, όμως ο Ερυθρός κρατούσε μία διαφορά… ασφαλείας. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +12 (53-65) για τους φιλοξενούμενους.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς μπήκε πιο συγκεντρωμένη και στις δυο μεριές του γηπέδου στο τελευταίο δεκάλεπτο. Με… μπροστάρηδες τους Σμαϊλάγκιτς και Πάντερ, η Παρτίζαν έφερε το ματς στους 6 πόντους (62-68, 33′). Μετά το time out που κάλεσε ο κόουτς Σφαιρόπουλος, η ομάδα του “έτρεξε” ένα 4-0 σερί και ανέβασε ξανά τη διαφορά στους 10 πόντους (62-72, 35′) με ενέργειες των Μπολομπόι και Μίτροβιτς. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν “στροφές” στα τελευταία λεπτά και με πρωταγωνιστή τους τον Αβράμοβιτς, η διαφορά κατέβηκε στο καλάθι (75-77, 38′).

Ο Ντόζιερ αρχικά με τρίποντο έβαλε μπροστά την Παρτίζαν και ο Αβράμοβιτς έδωσε… αέρα τριών πόντων στην ομάδα του (83-80, 39′). Στο τέλος, το παιχνίδι μεταφέρθηκε… στις βολές και ο ΛεΝτέι ήταν εύστοχος για το 86-83, κάτι που δεν ίσχυε για τον Νέιπιερ, ο οποίος αστόχησε σε μία βολή και πλέον το “έργο” των “ερυθρόλευκων” ήταν δύσκολο. Ο ΛεΝτέι ήταν εύστοχος και έτσι η Παρτίζαν πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη με ανατροπή. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 88-86 για τους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 42-42, 53-65, 88-86

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): ΛεΝτέι 13 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Αβράμοβιτς 14 (4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Πάντερ 8 (1/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 7 λάθη), Σμάιλαγκιτς 9 (3/6 δίποντα, 3/3 βολές), Γιάραμαζ 12 (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές), Νάναλι 7 (1), Τριφούνοβιτς, Άντζουσιτς 5 (1), Ντόζιερ 9 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καμίνσκι 11 (5/9 δίποντα, 1/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα).

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Σφαιρόπουλος): Τεοντόσιτς 9 (1/6 τρίποντα, 4/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Χάνγκα 11 (2), Νταβιντόβατς 2, Μίτροβιτς 8 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Νέιπιερ 14 (3/7 τρίποντα, 4 ασίστ, 7 λάθη), Τόμπι 7 (1), Μπόλομποϊ 16 (5/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές), Γκιεντράιτις 8 (2), Ντος άντος 11 (3/7 τρίποντα, 5 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Παρτίζαν: 25/42 δίποντα, 9/20 τρίποντα, 11/16 βολές, 32 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 9 επιθετικά), 17 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 16/25 δίποντα, 13/31 τρίποντα, 15/23 βολές, 28 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 8 επιθετικά), 22 ασίστ, 9 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 15 λάθη)