Με ανατροπή η πρώτη νίκη της Άλμπα

Εντυπωσιακή ανατροπή στο 4ο δεκάλεπτο που αν και βρέθηκε στο -12 και με πρωταγωνιστές τους Τίμαν (22π.) και Στέρλινγκ Μπράουν (18π.), οι Γερμανοί επικράτησαν της Ολίμπια Μιλάνο (85-82) και πανηγύρισαν το πρώτο “ροζ φύλλο” στην διοργάνωση. Τεράστια εμφάνιση του Νίκολα Μίροτιτς που σημείωσε double double με 30 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Καλό ήταν το ξεκίνημα για την Άλμπα με τον Στέρλινγκ Μπράουν που ξεκίνησε ζεστός με οκτώ πόντους (10-3). Η Ολίμπια με μπροστάρη τον Σαβόν Σιλντς ισορρόπησε το παιχνίδι μετά το εξαιρετική εκκίνηση των Γερμανών (10-10). Ενώ στο τελευταίο λεπτό, η ομάδα του Έτορε Μεσίνα επέβαλε τον ρυθμό της και απέκτησε ένα προβάδισμα έξι πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (18-12).

Στο δεύτερο μέρος οι Γερμανοί έδωσαν περισσότερη έμφαση στην άμυνα, κυκλοφόρησαν την μπάλα και βρήκαν εύκολα καλάθια, με μπροστάρη τον Στέρλινγκ Μπράουν. Οι Ιταλοί είχαν ως σημείο αναφοράς τον Μίροτιτς στην επίθεση τους και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι στο +2 (37-35).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με… όρεξη να καθαρίσουν το ματς και απέκτησαν μια διαφορά σε διψήφια μεγέθη για πρώτη φορά στο ματς (52-40), με τον Μίροτιτς να βρίσκεται σε εξαιρετική μέρα και να είχε σημειώσει ήδη double double (13π. 11 ριμπ.) στο 25′. Το σύνολο του Γκονζάλεζ έβγαλε αντίδραση και βρίσκοντας λύσεις, κυρίως, κάτω από καλάθι με τους Τίμαν και Κουμάντζε. Ο Μίροτιτς συνέχιζε το… βιολί του στην επίθεση και έκλεισαν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι στο +4 (61-57).

Στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι “έχτισαν” μια διψήφια διαφορά στο 33′ (71-59). Οι Γερμανοί είχαν πάντα τα ψυχικά αποθέματα και δεν άφηναν τους Ιταλούς να ξεφύγουν στο σκορ. Μίροτιτς και Σιλντς οδηγούσαν στο σκοράρισμα για την Ολίμπια, η οποία είχε το προβάδισμα και έλεγχε το ματς (74-67). Mε μεγάλα σουτ των Ολίντε και Τίμαν, στο τελευταίο λεπτό, οι Γερμανοί εν τέλει έκαναν την ανατροπή, επικράτησαν με 85-82 και πανηγύρισαν έτσι την πρώτη τους νίκη στην διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 35-37, 57-61, 85-82

Άλμπα Βερολίνου (Ισραέλ Γκονζάλεθ): Μπράουν 18 (4/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πρόσιντα 4, Σπανιόλο, Ντιλόου 5 (7 ριμπάουντ), Σνάιντερ 4, Τόμας 12 (2/4 τρίποντα), Νίκιτς, Σάμαρ, Ολίντε 12 (2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κουμάτζι 6 (3 ριμπάουντ), Τίμαν 22 (3/6) τρίποντα, 6 ριμπάουντ)

Ολίμπια Μιλάνο (Έτορε Μεσίνα): Λο 7 (1/4 τρίποντα), Πόιθρες, Πάνκγος 5, Τονούτ 3 (1/4 τρίποντα), Μέλι, Καμαγκατέ, Φλακαντόρι 2, Χολ, Σιλντς 25 (5/8 τρίποντα), Μίροτιτς 30 (12 ριμπάουντ), Χάινς 5, Φόγκτμαν 5.