Αφεντικό στο γαλλικό ντέρμπι η Μονακό

Με πρωταγωνιστές τους Ντιαλό και Τζέιμς, το σύνολο του Σάσα Ομπράντοβιτς πανηγύρισε την 5η του συνεχόμενη νίκη στην Euroleague, καθώς επικράτησε, 80-70 της Βιλερμπάν στο “Salle Gaston Medecin” για την 7η αγωνιστική της διοργάνωσης. Έτσι, οι Μονεγάσκοι ανέβηκαν στο 5-2, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 1-6.

Εντυπωσιακό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο για το σύνολο του Ποτσέκο. Αν και στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ (12-12, 5′) βρίσκοντας λύσεις κάτω από το καλάθι. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι με τον Καμπαρό να σημειώνει 10 πόντους, έστειλαν τη διαφορά σε διψήφια μεγέθη (23-12, 9′). Οι βολές του Λόιντ διαμόρφωσαν το σκορ (23-14) της πρώτης περιόδου, με τη Μονακό να δείχνει… απροετοίμαστη.

Στη δεύτερη περίοδο, η εικόνα του αγώνα ήταν διαφορετική. Παρά τον επιθετικό οίστρο του Σκοτ Μάικ, που συντηρούσε το προβάδισμα της Βιλερμπάν (32-24, 14′), οι γηπεδούχοι είχαν την απάντηση. Ο Οκόμπο έκανε ότι… ήθελε στο παρκέ, ενώ ο Ντιαλό ευστοχούσε από την περίμετρο. Έτσι, το σύνολο του Ομπράντοβιτς απέκτησε ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο ημίχρονο (41-37).

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος, με τις δυο ομάδες να δίνουν έμφαση στο επιθετικό τους ταλέντο. Η Μονακό κρατούσε ένα ασφαλές προβάδισμα του +7 (53-46), χάρη στις αποφάσεις των Τζέιμς και Λόιντ. Ωστόσο, το σύνολο του Ποτσέκο είχε τα ψυχικά αποθέματα και τις απαντήσεις. Με τον Λοβέρν να “κυριαρχεί” κάτω από τα καλάθια των Μονεγάσκων, οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι (61-57).

Στην τέταρτη περίοδο, η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς μπήκε για να “κλειδώσει” το “ροζ φύλλο του αγώνα”. Με μπροστάρη το Ντιαλό, ο οποίος είχε αλφάδι από τα 6.75μ και με τον Τζέιμς να βάζει… μεγάλα σουτ, η Μονακό “έχτισε” μια διαφορά επτά πόντων σε κρίσιμο σημείο (75-68, 38′). Αυτό είχε ως αποτέλεσμα, η Μονακό να διαχειριστεί άψογα το προβάδισμα και να επικρατήσει της Βιλερμπάν με 80-70 για την 7η στροφή της Euroleague. Έτσι, οι Μονεγάσκοι ανέβηκαν στο 5-2, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 1-6.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 41-37, 57-61, 80-70

Μονακό (Σάσα Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 16 (5/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ασίστ), Λόιντ 12 (2/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπλόσομγκεϊμ 2, Μπράουν, Ντιάλο 21 (6/9 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τζαϊτέ 2, Γουόκερ, Μοτιεγιούνας 3 (1), Ουαταρά 4, Χολ 5 (3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Τζέιμς 15 (3/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα)

Βιλερμπάν (Τζιανμάρκο Ποτσέκο): Σκοτ 11 (4/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λι 5 (1 τρίποντο, 6 ασίστ, 6 λάθη), Καχούντι 4 (1), Λοβέρν 11 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Λουγουαγού-Καμπαρό 18 (7/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντε Κολό 6 (1/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/2 βολές), Εγκμπούνου, Φαλ 6 (12 ριμπάουντ), Λάιτι 9 (3/4 τρίποντα), Γιάκοβ