Καθάρισε… ο Λάρκιν για την Εφές

Η Εφές “μονομάχησε” μέχρι τέλους με την Ζαλγκίρις στην Τουρκία και μας χάρισαν ένα απολαυστικό ματς, το οποίο πήγε μέχρι το ύστατο λεπτό για να μας δώσει τον νικητή. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι επιβλήθηκαν με σκορ 86-82 και πήραν το “ροζ φύλλο” δια χειρός του Τούρκου νατουραλιζέ.

Η Αναντολού υποδέχθηκε την λιθουανική ομάδα στο “Σινάν Ερντέμ”, για τις ανάγκες της 7ης αγωνιστικής της Euroleague, με τους οικοδεσπότες να επικρατούν, με τελικό σκορ 86-82. Το παιχνίδι όμως, δεν ξεκίνησε και με το πιο φαντασμαγορικό τέμπο, αλλά έκλεισε με ιδανικό τρόπο για τους απανταχού μπασκετικούς φίλους, αφού έφτασε μέχρι τέλους, πηγαίνοντάς το στην παράταση, στην οποία μίλησε ο Σέιν Λάρκιν.

Το παιχνίδι εκκίνησε με χαμηλό ρυθμό και όχι… με το καλύτερο μπάσκετ. Τι και αν ο Ζίζιτς έκανε το 2-0, μόλις στα πρώτα 18 δευτερόλεπτα, ο Σμιτς απάντησε 09:12 πριν την ολοκλήρωση. Ωστόσο, ο Χέις έκανε το 5-2 – με γκολ φάουλ – για την Ζαλγκίρις… σχεδόν δύο λεπτά μετά το τελευταίο καλάθι. Οι φιλοξενούμενοι είχαν “μπλοκάρει” την παραγωγικότητα της Εφές και 02:43 λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου, ο Ντίμσα έκανε το 14-6, αλλά ο Κλάιμπερν απάντησε με δύο δικά του καλάθια και έκανε το 14-10. Μάλιστα, με δύο βολές του Τζόουνς, οι γηπεδούχοι έκλεισαν την ψαλίδα της διαφοράς στον έναν πόντο, για το 13-14 στην λήξη της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως, η ομάδα του Ερτέμ Τσάν μπήκε με πολύ περισσότερη ενέργεια και έφεση στο σκοράρισμα, από ό,τι ήταν πριν, και όχι μόνο “κλείδωσε” το σκοράρισμα της Ζαλγκίρις, αλλά διεύρυνε και την διαφορά της ακόμη και στους 13 πόντους (36-23), με 01:26 λεπτά να απομένουν για την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Ωστόσο, το πρώτο μισό έληξε με σκορ 38-26.

Οι Σμιτς, Χέις και Ντίμσα όμως, ήταν εκείνοι που ανέλαβαν να γυρίσουν το ματς, πράγμα που δεν κατάφεραν να κάνουν όμως από την τρίτη περίοδο. Για την ακρίβεια, το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 51-46, με τους φιλοξενούμενους να απέχουν με 5 πόντους. Ουσιαστικά, η πραγματική ανατροπή ήρθε 08:23 πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης, όταν και ο Ντίμσα στάθηκε εύστοχος πίσω από την γραμμή των 6.75 μέτρων και έκανε το 54-53, όντας για έναν πόντο μπροστά από την Εφές. Με τον Τόμσον όμως, οι γηπεδούχοι “άνοιξαν” ξανά την διαφορά, η οποία έγινε 62-54 αυτή την φορά (με 06:20 να απομένουν).

Ωστόσο, η Ζαλγκίρις δεν ήταν έτοιμη να παραδώσει τα όπλα της και με τρίποντο του Έβανς έκανε το 62-51, έχοντας ακόμη 04:54. Με δύο τρίποντα του Γουίλις όμως, η τουρκική ομάδα παρέμεινε μπροστά με το 68-61, αλλά ο Ντίμσα έκανε για ακόμη μία φορά εκκωφαντική της παρουσία, μειώνοντας στους τέσσερις (03:42). Με σχεδόν ένα λεπτό να απομένει (01:06), ο Έβανς έκανε το 2/2 στις ελεύθερες βολές και “έγραψε” το 74-72. Ο 27χρονος γκαρντ του Καζίς Μακσβίτις σκόραρε με μιντ-ρέιντζ σουτ στα 21 δευτερόλεπτα, κάνοντας το 74-74 και ο Λάρκιν έχασε τρίποντο το οποίο θα μπορούσε να είχε δώσει στους Τούρκους την νίκη. Παρά ταύτα, η αναμέτρηση πήγε στην παράταση!

Η παράταση:

Ο Χέις ήταν εκείνος που σκόραρε πρώτος στον επιπρόσθετο χρόνο, κάνοντας το 76-74, αλλά ο Κλάιμπερν ισοφάρισε. Εντούτοις, ο Σμιτς δεν μπορούσε παρά να ευστοχήσει πίσω από την γραμμή του τριπόντου, για το 79-76, με 03:07 να απομένουν. Ο Κλάιμπερν απάντησε και εκείνος με εύστοχη τρίποντη προσπάθεια και ο Έβανς έβαλε μία εκ των δύο βολών που δικαιούταν, για να προσπεράσει η Ζαλγκίρις με έναν πόντο.

Ο Λάρκιν όμως, ήταν εκεί για να απαντήσει σε όλα τα τελευταία ξεσπάσματα της λιθουανικής ομάδας και με συμπαραστάτη του τον Ζίζιτς έκαναν το 84-82. Με 9 δευτερόλεπτα να απομένουν όμως, ο Τούρκος νατουραλιζέ γκαρντ “σκότωσε” την ομάδα του Μακσβίτις και έδωσε την νίκη με λέι-απ, “γράφοντας το 86-82.

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 38-26, 51-46, 74-74, 86-82.

Ο πολυτιμότερος της αναμέτρησης: Μπορεί ο Σέιν Λάρκιν να ήταν εκείνος που… ξελάσπωσε την Αναντολού Εφές, έχοντας 14 πόντους, 1 ριμπάουντ και 5 ασίστ, αλλά ο Γουίλ Κλάιμπερν ήταν εκείνος που βοήθησε περισσότερο από όλους, όσο αφορά το σκοράρισμα. Πιο συγκεκριμένα, ο διεθνής σέντερ σκόραρε 20 πόντους, μάζεψε 7 ριμπάουντ και μάζεψε 2 ασίστ.

Ο καλύτερος από τους… ηττημένους: Ο Κίναν Έβανς ήταν όσο παραγωγικός ήταν και ο Γουίλ Κλάιμπερν. Για την ακρίβεια, σκόραρε και εκείνος 20 πόντους, αλλά μάζεψε 2 ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασίστ.

Αναντόλου Έφες (Ερντέμ Τσαν): Λάρκιν 14 (2/6 τρίποντα, 5 ασίστ) , Μπομπουά 5 (1/5 τρίποντα) , Κλάιμπερν 20 (6/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τόμπσον 17 (3/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χόλατζ, Οσμάνι, Γιλμάζ 2 (3 ριμπάουντ), Γουίλις 11 (3/6 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Ζίζιτς 6 (4 ριμπάουντ) , Τζόουνς 11 (6 ριμπάουντ)

Ζαλγκίρις Κάουνας (Κάζις Μακσβίτις): Έβανς 20 (4/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 τρίποντα, 4 ασίστ) , Μήτρου-Λονγκ , Λεκαβίτσιους , Χέιζ 13 (6 ριμπάουντ) , Γκεντράιτις 3 (1/4 τρίποντα), Σμιτς 16 (2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Μπιρούτις 2 , Ντίμσα 15 (3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) , Μάνεκ 6 (2), Μπουτκεβίτσιους 3 (1) , Ουλάνοβας 4 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ).