Ο ΜακΙντάιρ τον “πλήγωσε” στο τέλος

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από την Μπασκόνια με 75-74, με τον Αμερικανό να στερεί από τους “ερυθρόλευκους ” την νίκη στο φινάλε, μιας και ευστόχησε σε σουτ εκτός ισορροπίας, επτά δέκατα πριν την λήξη.

Στο “Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας” ο Ολυμπιακός φιλοξένησε την Μπασκόνια στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής της Euroleague, με την τελευταία επίσκεψη των Ισπανών στην Ελλάδα να μην μετουσιώνεται σε νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό. Το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα με τον Μουσταφά Φαλ στο αρχικό σχήμα, θέλησε να πάει σε γεμάτες επιθέσεις, με κύριους αποδέκτες της μπάλας τον Γάλλο σέντερ και τον Κώστα Παπανικολάου. Μετά από μια σειρά από λάθη και από τις δυο ομάδες, οι “ερυθρόλευκοι” με τρίποντα των Πίτερς και Παπανικολάου, έφτιαξαν μια διαφορά στα πρώτα πέντε λεπτά. Δημιουργόντας ένα σερί 11-0 υπέρ της Ελληνικής ομάδας (13-2), ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς αναγκάστηκε να καλέσει time out, ώστε να μαζέψει τα κομμάτια της ομάδας του. Το σύνολο του Σέρβου τεχνικού βρήκε περισσότερους πόντους με τον Χάουαρντ, αλλά αυτό δεν κράτησε πίσω τους “ερυθρόλευκους”, καθώς ο Άλεκ Πίτερς εκτελούσε ελεύθερος από τα 6.75μ. πραγματοποιώντας ρήγματα στην περιφερειακή άμυνα της Μπασκόνια. Το σκορ της πρώτης περιόδου έκλεισε στους έξι πόντους υπέρ του Ολυμπιακού με 26-20.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ιβάνοβιτς στόχευσε πάνω στον Μουσταφά Φαλ, καθώς στις επιθέσεις επέλεξε τον Τσίμα Μονέκε στις περιστροφές, ώστε να πάρει τα σουτ απέναντι στον θηριώδη Γάλλο σέντερ. Οι Ισπανοί είχαν απίστευτα ποσοστά στα σουτ δυο και τριών πόντων, στοχεύοντας και στην διψήφια διαφορά. Το τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου ήταν παράσταση με έναν πρωταγωνιστικό ρόλο και αυτός ήταν για τους Βάσκους. Ο Ολυμπιακός δέχθηκε 30 πόντους σκοράροντας μόλις εννέα, σε ένα καταστροφικό δεκάλεπτο με τους παίκτες του Ιβάνοβιτς να βγάζουν “λαγούς από τα καπέλα” τους. Με το 50-35 οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με την κάθε μια να έχει διαφορετικό στόχο για το δεύτερο μισό.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τα τρίποντα του Αϊζάι Κέιναν έδωσαν ρυθμό στους Πειραιώτες, όμως ο Μονέκε είχε την επιθετική “μπαγκέτα” της Μπασκόνια, καθώς μέχρι τις αρχές της τρίτης περιόδου είχε 16 πόντους. Οι τρεμπλούχοι Ελλάδας είχαν πολλές ευκαιρίες για να κατεβάσουν την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα με τον Κέιναν να λειτουργεί σαν “σανίδα σωτηρίας” ευστοχώντας σε συνεχόμενες προσπάθειες. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το δείκτη του σκορ στους επτά πόντους διαφοράς 67-60 υπέρ της Μπασκόνια.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το σερί 6-0 που έκανε η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, άλλαξε την αναμέτρηση καθώς η διαφορά πήγε στον πόντο (66-67). Εκεί ο Σέρβος επιστράτευσε τον Μονέκε, καθώς ήταν το πιο αξιόπιστο του όπλο στην επίθεση. Οι μοναχίες του Σέντεκέρσκις με τον Φαλ ήταν χαρακτηριστικές. Ο Νιγηριανόςφόργουορντ-σέντερ των Ισπανών μπήκε στην αναμέτρηση για να βοηθήσει στα επιθετικά κενά διαστήματα της ομάδας του, αλλά αρκετές φορές έκανε λάθη που στοίχησαν στην ομάδα του. Στα τελευταία λεπτά οι δυο ομάδες έσφιξαν τις άμυνες τους, με το παιχνίδι να είναι στην “κόψη του ξυραφιού”. Μετά το προσπέρασμα του Ολυμπιακού, ο ΜακΙντάιρ, ο οποίος είχε μέχρι εκείνο το σημείο δυο πόντους, εκτέλεσε ένα σουτ μέσης απόστασης και ευστόχησε για το τελικό 75-74 με 0.7″ να απομένουν για τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 35-50, 60-67, 74-75

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (0/3 τρίποντα, 5 ασίστ, 2 λάθη), Γουίλιαμς-Γκος 3 (2/7 σουτ, 3 ασίστ), Κάναν 23 (4/6 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Λούντζης, Λαρεντζάκης 7 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Φαλ 10 (4/6 δίποντα, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 μπλοκ), Παπανικολάου 6 (2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπραζντέικις 2, Πίτερς 22 (3/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ

Μπασκόνια (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Χάουαρντ 11 (0/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5/7 βολές), Ραϊέστε 2, Τσιόζα 5 (1), Σεντεκέρσκις 12 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μαρίνκοβιτς 10 (2/7 τρίποντα), Μίλερ-ΜακΙντάιρ 4 (2/4 δίποντα), Κότσαρ 4, Κοστέλο 7 (2/5 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μονέκε 20 (6/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ).