“Ξέσπασε” με το Λαύριο ο Παναθηναϊκός (video)

Επιστροφή στις νίκες και τις καλές εμφανίσεις για το “τριφύλλι”, που μετά την ήττα από την Μακάμπι Τελ Αβίβ, έβγαλε αντίδραση στο άδειο ΟΑΚΑ απέναντι στην ομάδα της Λαυρεωτικής, της οποίας επικράτησε με 111-75 για την 3η αγωνιστική της Basket League.

Εκρηκτικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση για τον Παναθηναϊκό, που επέλεξε να επιτεθεί ως επί το πλείστον κοντά στο καλάθι με τους Ερνανκόμεθ και Μπαλτσερόφσκι, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 6-0 στην αρχή του αγώνα. Το Λαύριο χρειάστηκε κάτι παραπάνω από δύο λεπτά για να πετύχει το πρώτο του καλάθι, αλλά ισοφάρισε σε 7-7 με τον Καββαδά, πριν το “τριφύλλι” χτίσει μία διαφορά με τους Γκριγκόνις και Γκάι, που διαμόρφωσαν το 19-11 στο 6′. Οι “πράσινοι” έφθασαν στο +12 (23-11) με τον Γκραντ και οι Μουρ, Καστανέδα κατέβασαν σε μονοψήφια τιμή τη διαφορά, πριν το δεκάλεπτο κλείσει στο 31-20 δια χειρός Αντετοκούνμπο.

Ο ίδιος άνοιξε το σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως ακολούθησε ένα σερί 7-0 από την ομάδα της Λαυρεωτικής, που μείωσε σε 33-27 με συνεχόμενους πόντους του Καστανέδα. Ο Εργκίν Αταμάν πήρε αρκετές λύσεις από τον πάγκο με τους Βιλντόσα και Μήτογλου και οι “πράσινοι” έτρεξαν επιμέρους 14-3, με αποτέλεσμα να βρεθούν στο +17 (47-30), λίγο μετά τα μισά της περιόδου. Εκεί φάνηκε να “καθαρίζουν” το ματς, όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με εννέα πόντους του Θόρντον και τρεις του Ντε Τζούλιους μείωσαν στους επτά (49-42), δύο λεπτά πριν το ημίχρονο. Εν τέλει, ο Παναθηναϊκός έκλεισε το ημίχρονο στο +11 (56-45), με σερί 5-0 στο φινάλε.

Η έκβαση του αγώνα κρίθηκε οριστικά στην τρίτη περίοδο της αναμέτρησης, όπου οι “πράσινοι” μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν το ματς, παρουσιάζοντας μια εικόνα πολύ καλύτερη σε σχέση με αυτή που είχαν στο πρώτο ημίχρονο. Το “τριφύλλι” είχε μεγαλύτερη διάθεση και ενέργεια, πίεσε αρκετά στην άμυνα και “καθάρισε” το παιχνίδι με το επιμέρους 30-9 που είχε στο δεκάλεπτο αυτό. Μόλις δύο πόντους σημείωσε το Λαύριο στο πρώτο μισό της περιόδου και ο Παναθηναϊκός ξέφυγε αρκετά, με τον Μαντζούκα να διαμορφώνει το 86-54 με buzzer beater.

Τυπική διαδικασία το τελευταίο δεκάλεπτο για τους “πράσινους”, προκειμένου να φθάσουν στο 3Χ3 στη φετινή Basket League και να σπάσει το αήττητο του Λαυρίου. Οι άμυνες χαλάρωσαν αρκετά στο φινάλε, μιας και το παιχνίδι είχε ήδη κριθεί. Παρ’ όλα αυτά ο Παναθηναϊκός συνέχισε να ανεβάζει τη μέγιστη τιμή της διαφοράς, παίρνοντας σημαντική βοήθεια από τα νέα παιδιά.

Τα δεκάλεπτα: 31-20, 56-45, 86-54, 111-75