Μεγάλη ανατροπή δια χειρός Τολιόπουλου (video)

Ο Άρης βρέθηκε με την πλάτη στο τοίχο απέναντι στην Καρδίτσα, ωστόσο ο διεθνής γκαρντ σημείωσε 17 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και οδήγησε την ομάδα του από το -10 (29-39) στην ανάπαυλα, στο τελικό +8 (69-61).

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τους “κίτρινους” στη Basket League, που έχουν πλέον ρεκόρ 2-1, παρά το γεγονός ότι εμφανίστηκαν κουρασμένοι στο παρκέ και άδειοι μετά τη μεγάλη νίκη μεσοβδόμαδα απέναντι στη Τουρκ Τέλεκομ για το Eurocup. Η Καρδίτσα το εκμεταλλεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στο δεύτερο υπέκυψε στη ποιότητα του Άρη, που μέσω της καλής του άμυνας, άφησε τους Θεσσαλούς στο 0-3.

Από την αρχή του αγώνα, η παραγωγικότητα των δύο ομάδων ήταν σε χαμηλά επίπεδα και οι φιλοξενούμενοι πήγαν το ματς στον δικό τους ρυθμό. Το αξιοσημείωτο είναι ότι σε κανένα σημείο της πρώτης περιόδου, ο Άρης δεν είχε το προβάδισμα. Το 15-15 του δεκαλέπτου είναι χαρακτηριστικό της εικόνας τους παιχνιδιού. Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου πήραν κεφάλι στο σκορ οι “κίτρινοι”, με τον Τολιόπουλο να κάνει το 17-15.

Ωστόσο, το πρώτο ημίχρονο ανήκε ξεκάθαρα στην Καρδίτσα. Οι παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου σημείωσαν 24 πόντους με τέσσερα τρίποντα στη δεύτερη περίοδο και με καλάθι του Σμιθ ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος, έχοντας ένα πολύ σημαντικό προβάδισμα, με το σκορ να είναι στο 39-29.

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τους Θεσσαλονικείς, ώστε να επιστρέψουν στο παιχνίδι και να… εξαφανίσουν τη διαφορά που είχαν οι Θεσσαλοί στην ανάπαυλα. Εντελώς διαφορετική η εικόνα της ομάδας του Γιάννη Καστρίτη στη τρίτη περίοδο, όπου είχε επιμέρους 21-11. Οι “κίτρινοι” είχαν πρωταγωνιστή τον Τολιόπουλο στην ανατροπή, πέτυχαν πέντε τρίποντα και κάπως έτσι οι δύο ομάδες εκκίνησαν από την ίδια αφετηρία, μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Παρ’ όλα αυτά, η Καρδίτσα είχε σε μεγάλη βραδιά τον Σμιθ, ο οποίος με συνεχόμενα καρφώματα οδήγησε την ομάδα του στο 56-52, 6:44 πριν το φινάλε της αναμέτρησης. Ωστόσο, πέρασε αρκετή ώρα μέχρι οι φιλοξενούμενοι να ευστοχήσουν ξανά εντός παιδιάς και ο Άρης έφθασε στην ανατροπή. Μία βολή πέτυχε ο Κλάσεν για το 57-56, όπου ήταν και το τελευταίο προβάδισμα των φιλοξενούμενων, που σκόραραν ξανά στα 27 δευτερόλεπτα.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 29-39, 50-50, 69-61

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σανόγκο 8 (7 ριμπάουντ), Καρ 5, Κατσίβελης, Ντε Σόουζα 2 (4 ριμπάουντ), Γκάλινατ 14 (1/4 τρίποντα), Σλαφτσάκης 2, Τολιόπουλος 22 (3/7 δίποντα, 4/8 τρίποντα), Φίλλιος, Μποχωρίδης 5 (3 ριμπάουντ), Περσίδης, Χάρελ 11 (7 ριμπάουντ), Μπάνκστον

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουάιτ 6 (7 ριμπάουντ), Μπιουκάναν 8 (2 ριμπάουντ), Κλάσεν 11 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σμιθ 18 (10 ριμπάουντ), Καμπερίδης, ΜακΚόλουμ 8 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κουρέπης, Καπετάκης, Χρηστίδης, Τσούκας, Αβδάλας, Σάιμπερτ 10.