Χάρισον και ΜακΝίς του έδωσαν την νίκη

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη δεν τα κατάφερε ούτε στην Θεσσαλονίκη κόντρα σε αυτή του “δικεφάλου του βορρά” καθώς ηττήθηκε με 69-64 και τους Θεσσαλονικείς να πετυχαίνουν την δεύτερη τους νίκη, με το Περιστέρι να μην μπορεί να ορθοποδήσει.

Στην “PAOK Sports Arena” η ομάδα του Φώτη Τακιανού αντιμετώπισε εκείνη του Βασίλη Σπανούλη, με τους Περιστεριώτες να μην έχουν πανηγυρίσει ακόμα νίκη στην φετινή Basket League, έπειτα από δυο ισάριθμες ήττες από Κολοσσό και Παναθηναϊκό. Στο πρώτο δεκάλεπτο, το Περιστέρι εκμεταλλεύτηκε την κακή αμυντική λειτουργία του “δικεφάλου του βορρά” με πόντους στον αιφνιδιασμό. Εκεί ο ΠΑΟΚ μάζεψε την μικρή διαφορά πόντων που είχε χτίσει η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη και αντεπιτέθηκε, αλλά δεν μπόρεσε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα με το σκορ περιόδου να κλείνει στο 19-22 υπέρ του Περιστερίου.

Στην δεύτερη περίοδο ο ΠΑΟΚ κυνηγούσε συνέχεια, με την ομάδα των δυτικών προαστίων να έχει το προβάδισμα. Η διαφορές που πήραν εκατέρωθεν δεν ήταν μεγαλύτερες από τους πέντε πόντους, με τον Ελάιζα Μήτρου-Λονγκ να δημιουργεί για τους συμπαίκτες του. Η διαφορά στο ημίχρονο, έκλεισε στους δυο πόντους (34-36) με τις δυο ομάδες να αφήνουν πολλές υποσχέσεις για το δεύτερο μέρος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Περιστερίου μπήκε με τον ίδιο ρυθμό που ξεκίνησε στην πρώτη περίοδο. Βρίσκοντας λύσεις μόνο από την γραμμή των 6.75 με τους Γουίλιαμς και Χαντς να μην αστοχούν. Από την πλευρά των “ασπρόμαυρων” δεν άφησαν την ομάδα του Σπανούλη να ξεφύγει, καθώς ο Χάρισον με τον ΜακΝίς έδωσαν πνοή επιθετικά, όμως ο ΠΑΟΚ βρήκε την ισοφάριση με σκορ 53-53 στην τρίτη περίοδο αποδεικνύοντας πόσο αμφίρροπη ήταν η αναμέτρηση.

Στην τέταρτη περίοδο  οι Θεσσαλονικείς έσφιξαν την άμυνα τους, χωρίς να αφήσουν χώρους στην ομάδα του Περιστερίου. Ο Άρον Χάρισον ήταν αυτός που κλείδωσε την νίκη της ομάδας του με τους Ράγκλαντ και και Χάντς να μην έχουν τις λύσεις επιθετικά, αστοχώντας στα τελευταία σουτ. Το τελικό σκορ 69-64 άφησε μόνο χαμόγελα στο σύνολο του Τακιανού, ενώ το Περιστέρι αγνοεί την νίκη για τέσσερα συνεχόμενα παιχνίδια σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 34-36, 53-53,69-64

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Φλάτεν, Φρίντρικσον (8π.), Μαργαρίτης, Μακνίς (19π. 10ρ.), Χάρισον (18π.), Αρσενόπουλος, Μπελιάουσκας (6π.), Γκίλμορ (10π.), Κωνσταντινίδης, Σχίζας (2π.), Τσαϊρέλης (5π.), Τσιακμάς (1π.)

Περιστέρι (Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ (9π.), Ράγκλαντ, Ντάνγκουμπιτς (4π.), Ξανθόπουλος, Χαντς (13π.), Πουλιανίτης, Κασελάκης (8π.), Ρένφρο (4π.), Γουίλιαμς (13π)., Τόμσον(4π.), Χουγκάζ, Ζούγρης