Πάτησε τετράδα η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!

Ιδανικό φινάλε του 2022 για τους “κόκκινους διαβόλους”, καθώς επικράτησαν με 1-0 της Γουλβς εκτός έδρας και προσπέρασαν την Τότεναμ στην τέταρτη θέση της Premier League!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, η ομάδα του Έρικ Τεν Χαγκ προσπάθησε να επιβάλλει τον ρυθμό της, αναζητώντας τον δρόμο προς τα δίχτυα. Στο 17′, οι “κόκκινοι διάβολοι” σημείωσαν την πρώτη τους καλή ευκαιρία με τον Αλεχάντρο Γκαρνάτσο. Ο 18χρονος επιθετικός πλησίασε στην περιοχή, σούταρε και ο Ζοζέ Σα απόκρουσε εντυπωσιακά, κρατώντας το 0:0. Εν συνεχεία, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είχε την κατοχή της μπάλας, καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους, αλλά αδυνατούσε να ανοίξει παραβιάσει ορθώς την άμυνα της Γουλβς. Έτσι, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε δίχως σκορ στην αναμέτρηση.

Στην επανάληψη, η πρώτη καλή στιγμή ήρθε από την πλευρά των γηπεδούχων. Ο Νέβες έκανε ένα απευθείας σουτ από εκτέλεση φάουλ, ωστόσο η μπάλα απομακρύνθηκε από απόκρουση του Ντε Χέα, ο οποίος κράτησε το μηδέν για την ομάδα του. Εν συνεχεία, το παιχνίδι ήταν πιο ισοσκελισμένο, καθώς η Γουλβς είχε πάρει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και προσπαθούσε να κυκλοφορήσει την μπάλα. Με την είσοδο του Ράσφορντ στον αγωνιστικό χώρο, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έγινε πιο επιθετική και στο 76ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Άγγλος επιθετικός έκανε μία εξαιρετική κούρσα και νίκησε τον πρώην γκολκίπερ του Ολυμπιακού για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμά τους και πήραν το διπλό, ολοκληρώνοντας τις υποχρεώσεις τους για το 2022 με τον καλύτερο τρόπο.//

ΓΚΟΛ: 77′ Ράσφορντ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 26′ Σεμέδο / 57′ Κασεμίρο, 89′ Ράσφορντ