Εφιαλτική βραδιά για την Χόφενχαϊμ που χάνει το τρένο της Ευρώπης

Η ομάδα του Ματαράτζο υποχρεώθηκε σε ήττα με αντίπαλο την Μπόχουμ με 3-2 και το όνειρο για την Ευρώπη σβήνει μετά την νέα απώλεια βαθμών.

Η αναμέτρηση της Μπόχουμ με την Χόφενχαϊμ ήταν παράσταση για έναν ρόλο, με τους γηπεδούχους να κάνουν τα πάντα σωστά, σε μια αναμέτρηση που οι φιλοξενούμενοι ήθελαν να είναι αυτοί που θα έπαιρναν την νίκη για να φτάσουν κοντά στις θέσεις που οδηγούν στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Στο πρώτο ημίχρονο η Μπόχουμ ήταν καταιγιστική, καθώς σκόραρε δυο φορές. Η πρώτη στο 34′ με τον Στόγκερ, αναγκάζοντας την Χόφενχαϊμ να βγει μπροστά. Μέσα στην πίεση της ο Πάσαλακ δεν έχασε την ευκαιρία και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, μερικά δευτερόλεπτα πριν λήξη το πρώτο μέρος. Ο χορός των γκολ δεν είχε τελειώσει εδώ, καθώς η Μπόχουμ βρήκε πάλι δίχτυα με τον Στόγκερ στο 64ο λεπτό για να βάλει τέλος σε όλα τα σενάρια στα οποία είχαν φέρει οι φιλοξενούμενοι για την ισοφάριση. Ο Κράμαριτς μείωσε για την ομάδα του με δυο γκολ στο 73ο λεπτό και στο 84ο, αλλά τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει την τελική έκβαση της αναμέτρησης με την Μπόχουν να επικρατεί με 3-2.