Πάτησε κορυφή με οικοδεσπότη τον Πόνσε στα γενέθλια της (highlights)

Η ΑΕΚ επικράτησε του Άρη με 2-0, με τον Αργεντινό να κάνει εξαιρετική εμφάνιση επαναφέροντας την ομάδα του στην πρώτη θέση της Super League, μια μέρα μετά την γιορτή από τα 100 χρόνια ιδρύσεως της.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ΑΕΚ, καθώς πριν συμπληρωθούν 15 λεπτά ο Εζέκιελ Πόνσε σκόραρε δυο φορές, μία στο 9ο και την δεύτερη στο 14ο λεπτό. Ο ρυθμός που έθεσε η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα ήταν αρκετά πιεστικός για την ομάδα του Άρη, καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν για τα πρώτα 20 λεπτά να αναπτυχθούν και κυρίως να περάσουν το κέντρο. Το παιχνίδι έγινε αρκετά σκληρό για τα δυο σύνολα με τον διαιτητή να κρατάει το έντονο τέμπο στην αναμέτρηση, με τον Άρη να παίζει στα όρια του φάουλ και την ΑΕΚ να παλεύει κυρίως μέσα από αντεπιθέσεις να χτυπήσει για το τρίτο γκολ. Η ομάδα του Άκη Μάντζιου δεν είχε πολλές στιγμές στο πρώτο μέρος και πήγε στα αποδυτήρια με τον εις βάρος της σκορ και τον “δικέφαλο“, απλά να διαχειρίζεται την κατάσταση.

Ο Πόνσε ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής για την ΑΕΚ, καθώς παραβίασε σε πέντε λεπτά δυο φορές την εστία του Κουέστα.(INTIME)

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους η “Ένωση” κράτησε τον ρυθμό του παιχνιδιού σε αρκετά χαμηλά επίπεδα, χωρίς να δυσκολευτεί απέναντι στον Άρη ο οποίος δεν είχε λύσεις στην πίεση των γηπεδούχων. Οι αλλαγές του Άκη Μάντζιου δεν έδωσαν κάτι περισσότερο στους φιλοξενούμενους που απλά συντηρούσαν την εικόνα τους εντός του αγωνιστικού χώρου, με την ΑΕΚ να είναι ικανοποιημένη μόνο από το πρώτο δεκαπεντάλεπτο της αναμέτρησης. Τα τελευταία λεπτά ο Ματίας Αλμέιδα συνέχισε να κάνει αλλαγές, με σκοπό να φρεσκάρει την ομάδα του, καθώς η επόμενη αγωνιστική θα τον έβρισκε στο “Κλεάνθης Βικελίδης” απέναντι και πάλι κόντρα στους “κίτρινους”. Το 2-0 ήταν το τελικό σκορ που επανέφερε την ΑΕΚ στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, πάνω από τον Παναθηναϊκό και τον ΠΑΟΚ, με τον “δικέφαλο του βορρά” να έχει ένα ματς λιγότερο λόγω της αναβολής του αγώνα με τον Ολυμπιακό.

ΓΚΟΛ: Πόνσε 9′ 14′
Κίτρινες: Βερστράτε 6′, Σαβέριο 20′, Κάλενς 34′, Γκατσίνοβιτς 68′, Φατόρε 73′, Οντουμπάτζο 86′

ΑΕΚ (Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Κάλενς, Βίντα, Χατζισαφί, Γιόνσον, Πινέδα (Μάνταλος 77′), Γκατσίνοβιτς (Λιούμπισιτς 69′), Ελίασον (Άμραμπατ 77′), Τσούμπερ (Αραούχο 69′), Πόνσε

Άρης (Μάντζιος): Κουέστα, Μπράμπετς, Ρόουζ, Μοντόγια (Φατόρε 46′), Οντουμπάτζο, Ζουλ (Νταρίντα 46′), Βερστράτε, Φετφατζίδης, Σαβέριο (Μορόν 64′), Παναγίδης, Ανσαριφάρντ (Βέλεθ 75′)