Ο Παναθηναϊκός έστειλε μήνυμα τίτλου με… υπογραφή Μπερνάρ (highlights)

Το “τριφύλλι” βρέθηκε σε δύσκολη θέση στην αρχή του ματς στο “Απόστολος Νικολαΐδης” κόντρα στη Λαμία, όμως εν τέλει επικράτησε με 3-1 για την 5η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League.

Η ομάδα του Φατίχ Τερίμ πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα, τέταρτη στα τελευταία πέντε παιχνίδια. Κάπως έτσι, ανέβηκε – έστω και προσωρινά – στην κορυφή της βαθμολογίας. Απόλυτος πρωταγωνιστής ο Μπερνάρ Ντουάρτε, ο οποίος πέτυχε δύο τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο για να χαρίσει τους υπερπολύτιμους βαθμούς στους Αθηναίους. Από την άλλη, οι Φθιωτοί ηττήθηκαν ξανά και συνεχίζουν να έχουν 34 βαθμούς, όντες 6οι.

Στα πρώτα λεπτά εξελίχθηκε μία… προμνησία του πρόσφατου ματς των δύο ομάδων στο ίδιο γήπεδο. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν ένα τραγικό λάθος του Κώτσιρα στο 14′, ο Σλίβκα έφτασε στα όρια της περιοχής και έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ, ανοίγοντας έτσι το σκορ. Η απάντηση ήρθε μόλις πέντε λεπτά αργότερα, όταν μετά από μία όμορφη σέντρα του Αράο, ο Τσέριν βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι και με ένα σουτ στην κίνηση ισοφάρισε. Στη συνέχεια οι “πράσινοι” προσπάθησαν να ολοκληρώσουν την ανατροπή, πριν το ημίχρονο. Στο 38′ ο Ιωαννίδης έβγαλε τον Μπερνάρ απέναντι από τον Κοσέλεφ και το τέρμα, αλλά το πλασέ του Βραζιλιάνου πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Σπόραρ εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος του Τζανετόπουλου, πέρασε τον Κοσέλεφ αλλά όντας σε πλάγια θέση έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Η στιγμή που ο Μπερνάρ εκτελεί το φάουλ που χάρισε τη νίκη στον Παναθηναϊκό. (INTIME)

Οι παίκτες του Τερίμ υπήρξαν πιεστικοί και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους. Υπήρξαν κάποιες ευκαιρίες για το “τριφύλλι”, χωρίς όμως να προσφέρουν κάτι ουσιαστικό. Αυτό άλλαξε στο 60′, όταν ο Μπερνάρ αποφάσισε να το… πάρει πάνω του. Ο Βραζιλιάνος εκτέλεσε φάουλ από τα 20+ μέτρα κι έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Κοσέλεφ, που ανήμπορος να αντιδράσει είδε την μπάλα να αναπαύεται στα δίχτυα του. Στο 87′ ο κορυφαίος ποδοσφαιριστής του πρωταθλήματος έβαλε… τελεία στο ματς, μιας και μετά από μία όμορφη πάσα του Ιωαννίδη, πλάσαρε τον Κοσέλεφ και διαμόρφωσε το τελικό 3-1 με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

ΓΚΟΛ: 19′ Τσέριν, 60′, 87′ Μπερνάρ – 14′ Σλίβκα

Κίτρινη: – 44′ Τζανετόπουλος, 58′ Κοσέλεφ, 59′ Κορνέζος, 69′ Σιμόν, 75′ Τζανδάρης